Rahatlatan Gürültü: Beyaz Gürültü Nedir? Faydaları Nelerdir?

Beyaz ses, insanların rahatlamasına ve uyumasına yardımcı olmak için yıllardır kullanılmakta. İşte uyku düzeninizde ve günlük yaşamanızda size yardımcı olabilecek beyaz gürültü hakkında bilmeniz gerekenler…

Beyaz gürültü (beyaz ses) nedir?

Beyaz gürültü, bulanık (belirsiz, hayal meyal) bir ses çıkarır. İnsan kulağının duyabileceği tüm seslerin birleşimine beyaz gürültü adı verilir. Bütün frekansların eşit dağılımından oluşur.

İşitme uzmanı olan Au Anna C. Cosgrove, beyaz sesin “duyabileceğiniz tüm sesler aynı anda başladığında ortaya çıktığını, bu sesin dışarıdaki seslerden çok farklı olduğunu hatta doğadaki çoğu sesin böyle gelmediğini” söylüyor. Tıpkı beyaz gürültü gibi mavi, pembe ve kahverengi gibi renklerle adlandırılan, farklı ses frekanslarına dayanan başka gürültüler de var.

Herkesin beyaz gürültüye tepkisi farklı olabilir. Bazı insanlara beyaz gürültü iyi gelirken, bazıları farklı bir ses frekansında daha rahat edebilir.

Beyaz sesin vücuda etkilerine bir bakalım…

Uykuya dalmanıza yardımcı olur

Beyaz sesin uyku üzerindeki etkileri oldukça kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır. Klinik psikolog Alicia H Clark, “Görünüşte anlamsız gelse bile, gece duyduğumuz sesler uyku döngülerini etkileyebilir.” diyor.

Journal of Caring Sciences dergisinde yayınlanan bir çalışma, hastaneye kaldırılan kişilerin uyku düzenlerini inceledi. Araştırmacılar, beyaz gürültüyle uyuyanların bir gece aldıkları ortalama uyku miktarında hiçbir değişiklik olmadığını, beyaz gürültüyle uyumayan kontrol grubunun ise ortalama uyku sürelerinin yaklaşık yedi saatten beş saatin altına düştüğünü keşfettiler.

İlgini çekebilir: Her Uyku Güzellik Uykusu Değildir! Verimli Uyku İçin İpuçları

Sleep dergisinde yayınlanan bir başka araştırma, insanlar beyaz gürültüden yardım aldıklarında, gün içinde maruz kaldıkları çevresel sese oranla ortalama %40 daha hızlı uyuduklarını buldu.

Beyaz sesin, herhangi bir doğa sesindense uykuya dalmada daha etkili olduğu da belirtilmiştir.

Kaygıyı hafifletebilir

Kaygı birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilmekle birlikte öngörülemeyen sesler tarafından da tetiklenebilir. Kaygı ile mücadele etmenin en etkili yollarından biri de kontrolü ele almaktır. Tutumunuz ne olursa olsun endişeyle bir şeyler yapmaktansa endişenin üzerine gitmek onu azaltmaya yardımcı olur. Beyaz ses sayesinde kaygınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

Tıpkı gevşeme egzersizleri, meditasyon yapmak, mutlu bir yerde bulunmak veya derin nefesler almak gibi, beyaz sesi de sakinleşmek için kullanabilirsiniz.

İlgini çekebilir: Sakinleşmek ve Kaygıları Gidermek İçin 5 Basit Yoga Duruşu

Journal of Nursing Research’de yayınlanan bir çalışmada, beyaz ses etkisinde kalan 63 demans hastasının davranışları inceleniyor. (Demans hastalığı: Zihinsel becerilerin hastalık nedeniyle zayıflaması durumudur. En sık görüleni, en az yarısının muzdarip olduğu Alzheimer hastalığıdır.) Çalışma sonucunda, beyaz ses etkisinde olanların, beyaz sese etkisi altında olmayanlara göre “önemli ölçüde” daha az kaygılandığını görüyorlar.

Daha iyi odaklanmanıza yardımcı olur

Beyaz gürültü, diğer sesleri bastırdığı için çalışırken de size yardımcı olabilir. Araştırmalar, beyaz ses eşliğinde çalışmak ile daha fazla bilgi edinmek arasında bir bağlantı saptamıştır. Bilimsel raporlarda yayınlanan bir çalışmada, 20 yeni nesne ismi öğrenmeye çalışan 80 yetişkin izlenmiştir. Katılımcıların yarısı öğrenme aşamalarında beyaz sesi dinlerken, yarısı sessizce öğrenmeye çalışmıştır. Araştırmacılar, beyaz ses grubunun, diğer gruba kıyasla nesnelerin isimlerini hatırlamakta daha iyi olduğunu bulmuştur.

İlgini çekebilir: Daha Verimli, Daha Güçlü: Üretkenliği Arttırmak İçin 15 İpucu

Kulak çınlamasını azaltmaya yardımcı olur

Kulak çınlaması uğultu sesine neden olan yaygın bir durumdur. Beyin, sesleri duyamadığı zamanlarda ses duymaya neden olan kanalları açar, bu da kendi sinirsel gürültüsünü uğultu şeklinde duyurmasına neden olur. Beyaz ses, bu durum yaşandığında dinlenirse kulak çınlamasını azaltmaya yardımcı olabilir. Beyaz sesin varlığı, beynin sinirsel gürültü yerine beyaz sesi dinlemesini sağlar.

Bebeklerin daha rahat uyumasına yardımcı olur

Bebeklerin en iyi koşullar altında bile uyuması zor olabilir, ancak araştırmalar beyaz gürültünün yardımcı olabileceğini bulmuştur. Bir çalışmada, yaşları 2 ila 7 gün arasında değişen 20 bebekten oluşan iki grup analiz edilmiştir. Beyaz gürültü grubundaki bebeklerin %80’i beş dakika içinde uykuya dalarken, beyaz gürültü olmayan bebeklerin sadece % 25’i bu süre boyunca uykuya daldı.

Evdeki bir kardeş veya herhangi bir ebeveynin konuşması gibi bebeğin uykusunu bozabilecek gürültüleri engellediği şeklinde de bir açıklama yapılmıştır. Bebek için yatıştırıcı bir sestir ve diğer sesleri bastırdığı için de önemlidir.

İlgini çekebilir: Kolayca Uykuya Dalabilmek İçin 7 Önemli İpucu

Bebeklere beyaz gürültü dinletildiğinde, sesin seviyesi önemlidir. Ebeveynlerin bebek uyurken dinleti yapılacak cihazı 200 santimetreden daha uzağa taşımalarını ve bebeklerinin işitmesini korumak için ses seviyesini düşürmelerini önerilmektedir.

Beyaz gürültüyü siz de denemek ister misiniz?

Tavsiyemiz; ses seviyesini kontrol altında tutarak dinlemeniz. Rahatsız edici derecede yükseklikte dinlemenize gerek yok; sesin duyulabilir olması yeterli.

Beyaz ses dinlemek istenler bu videodan yardım alabilirler.

Yardımcı Kaynaklar: mindbodygreen.comnature.com

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

1989'da Bursa’da doğdu. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Maliye Bölümü mezunu, şimdilerde gümrük muhasebesi alanında kurumsal hayatına devam ediyor. Motivasyon onun için önemlidir, korumaya çalışır ve bunu etrafındakiler ile her fırsatta paylaşır. İlgisini çeken her şeyi okumayı, öğrenmeyi, unutmamak için not almayı ve yazmayı, keyifle yeni bir şeylere başlamayı sever. Kaktüslere bayılır.