Keyifle Okuyacağınız 5 Kişisel Gelişim Kitabı

Bir anlamda evrenin bize evde çokça vakit geçirme alanı açtığı bugünlerde, yazmaktan en keyif aldığım kişisel gelişim kategorisi ile ilk KİK yazımı sizlerle buluşturmanın heyecanıyla kucak dolusu merhaba!

Spiritüel ve/veya astrolojik açıdan yapılan pek çok analizde, yaşanılan dünyasal durumun hepimiz için bir anlamda kendimizle kalıp içsel dünyamızla ve benliğimizle bağlantıya geçmemiz açısından da değerlendirilmesinin uygun olacağının önerildiğini okuyoruz. Bu bağlamda da böyle bir zaman diliminde olduğu gibi, aslında her zaman için başvurabileceğimiz çok geniş bir yelpazedeki kişisel gelişim kitaplarından küçük bir seçme ile karşınızdayım. Bugüne değin okuduklarım arasından kendi üzerimde etkisini en çok hissettiğim 5 kitabı, öncelik sıralaması olmadan sizlerle paylaşıyor ve sizin de aynı keyfi almanızı diliyorum.

Niyet Defteri – Meltem Güner

Eğer ki kullandığımız kelimelerin gücüne inanıyorsanız ve bu yolda kendinizin daha iyi bir versiyonuna evrilme amacıyla yürümenize eşlik edecek bir başlangıç / yol rehberi / başucu kılavuzu ihtiyacındaysanız bu kitap tam da o! Diğer yandan dilek ve niyet arasındaki ayrımı bilme arzusundaysanız; başta Hıdırellez olmak üzere Yeni Ay döngülerinde, yılbaşlarında, doğum günlerinizde ve gökyüzünün şahane açılarının olduğu günlerde ‘dileklerimi nasıl daha iyi yazarım’ düşüncelerindeyseniz de işte o kitap bu kitap diyorum, rahatlıkla. Öyle ki, sizin de bitirdikten sonra, çok daha önce okumuş olmak üzere hayıflanacağınızı öngördüğüm için bir an önce haber edeyim dedim. Dilerim öyle olur. 🙂

İlgini çekebilir: Hayata Bakışını Tamamen Değiştirecek 3 Kitap Önerisi

Sevgiye Dönüş – Marianne Williamson

Daha kitap bitmeden, her bir sayfasıyla dolu dolu, coşkulu diliyle sevgi duygusunu yansıtan bir kitap var karşınızda. İçinizdeki egoyu nasıl sevgiyle kucaklayacağınızı yine sevgiyle öğreneceğinizi, her bir bölümüyle içinizde mutluluk hissini cıvıldatacağını ve bitmesin diye kendinizi yavaşlatarak okuyacağınızı bildiğim için, bu kitabı önermek dahi beni çok mutlu ediyor. Sevginin kalıplardan uzak olması noktasında her türlü terminolojiden bağımsız olarak ele alarak değerlendirmeniz hâlinde; çok yerinde uygulama örnekleri, değerlendirme kalıpları ve sözel olumlamalar ile niyetler sunan, inandığınız güce sizi daha çok yakınlaştıran ve o ‘bir’liği hissettiren, kelimenin tam anlamıyla ‘sevgi’ dolu bir kitap.

İlgini çekebilir: Bebek Adımları: Daha Pozitif Bir Hayat İçin 8 Basit Yol

Titreşimini Yükselt Hayatın Değişsin – Ayşe Tolga

Kuramsal temeller sunarak zeminini hazırlayan, kokulardan melodilere, nefes egzersizlerinden yoga uygulamalarına tüm bedenimizle, ruhumuzla ve zihnimizle frekansımızı nasıl yükselteceğimizin yol göstericiliğini yapan ve bunu her birimizin kolaylıkla hayatımıza geçirebileceği yöntemlerle aktaran bir kitap Titreşimini Yükselt. Tüm bunları verirken de sanki yanı başınızda sizinle konuşurcasına okuduğunuz bir dille bunu yapan ve sizi gerçekten çok iyi hissettiren sayfalarla buluşturuyor. Hem kendi içindeki uygulamalar, hem de daha okur okumaz Ayşe Hanım’ın sosyal medya hesaplarında aktardığı eş titreşimli önerilerle dalga dalga büyüyerek genişleyen ve kendinden çoğalan bir başucu kitabı.

İlgini çekebilir: Farkındalığınızı Artıracak 5 Kişisel Gelişim Kitabı

Olağanüstü Bir Hayat Yaratabilirsiniz – Louise Hay & Cheryl Richardson

Kişisel gelişim ve/veya olumlamalar denince ilk akla gelen isim olan Louise Hay’i, bu kavramların yer aldığı bir okuma ediminiz var ise mutlaka duymuşsunuzdur ki bence de, duymanın ve önerilerini az ya da çok bir şekilde uygulamaya almanın oldukça etkili olduğu kanısındayım. Bu noktada da ‘Olağanüstü Bir Hayat Yaratabilirsiniz’in, Hay’in veya benzer yazarların okumalarını yapmış birinin zihnindeki birçok eksik yapboz parçasını çok güzel yerine oturttuğunu söyleyebilirim. Özellikle gündelik hayatta bir anda kafamıza uçuşan ve bizi olumsuzluk girdabına sürükleyebilen düşüncelerimizi kontrol altına alma adına çok iyi yöntemler sunduğunu, bunu da pek çok kategoride yaparak kolaylıkla kullanıma sokmamızı sağlayacak sadelikte ilettiğini belirtmeliyim. Dönüp dönüp okumalık ve ilişkiler/iş yaşamı/eğitim vb. hangi hayat evresinde açılıma ihtiyaç duyuyorsanız ona göre seçip örnek alacağınız bir başvuru kitabı.

İlgini çekebilir: Daha İyi Bir Yaşam İçin Seni Motive Edecek 4 Netflix Belgeseli

Dört Anlaşma – Don Miguel Ruiz ve Başarının 7 Spiritüel Yasası – Deepak Chopra

Bu iki kitabı hem en sona, hem de bir araya aldım çünkü ruhsal ilerleme yolunun ilk adımından son(!) adımına değin tüm serüveni boyunca, ‘yol’un resmi olmayan anayasası olarak yer aldığı hissiyatındayım. Yolculuğumuzu hangi öğreti altında sürdürürsek sürdürelim ‘aklın yolu birdir’in ‘kalbin yolu birdir’ noktasında farklı isimler altında toplansa da, tabiri caizse aynı kapıya çıktığı düşünüldüğünde; her iki kitabın salık verdiği uygulamaların kişisel gelişimimizi ilerletmenin temellerini oluşturduğunu söylemek mümkün. 4 anlaşma + 7 yasa maddesini* özümsemenin ve bir şekilde yaşamımıza adapte etmenin, iyi bir insan ve huzurda bir ruh olabilme (ya da sizin ‘yol’daki tanımlamanız her nasılsa o amaç ‘yol’unda ilerleme) adına, ana sütunların inşasını gerçekleştirmiş olacağımız aşikar. Ve zaman içinde tüm deneyimlerimiz ile onlara karşılık gelen yeni yeni okumalarımızla sağlıklı bir farkındalık eşliğinde tuğlalarımızı yerleştirebilmemize imkân tanıyacağını rahatlıkla ifade edebilirim.

*4 anlaşma + 7 yasa maddesini toplamda 11’e denk geldiğini şu an fark etmenin ve 11 sayısının numerolojide ruhsal uyanışın bir sembolü olarak kabul edildiğini hatırlamanın tesadüflüğü(!) aşkına…

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

İzmir'li, PhD... Eskinin metin yazarı, şimdinin blog yazarı... Yeğenlerinin biricik teyzesi, scrapbook, yoga, kahve, çay, limonata, kitap ve kırtasiye düşkünü. Kar küresi, momiji bebekler ve doğal mum hayranı. Postcrossing’cilerden ve Harry Potter severlerden. Gündelik yaşamı -kendi çapında- estetikleştirmeye çalışarak küçük anların ve küçük mutlulukların tadını uygulamaya itina gösteren İtalya aşığı. Balık burcu ve gururla koyu bir Beşiktaşlı. İyi bir sinefil ve dizifil. Ex-Erasmus kontenjanından nam-ı diğer âlem Jale...