fbpx

Sakral Çakra: Dengede Olmadığını Nasıl Anlarız? Nasıl Dengeleriz?

Dişi enerji ‘Shakti’ yani yaratıcı enerjinin merkezidir. Yaşamın akışını engelleyen tıkanıklıkları çözer ve akışa yeniden katılmamızı sağlar. Özellikle karşı cins ile ilişkimizden etkilenir, egonun sınırlarından kurtulup cinsel birleşmede daha çok bütünlüğü sağlar ve yaşama isteğini arttırır. İçsel denge için 6. çakra ile uyumlu olmalıdır.

İlgini çekebilir: Çakraların Anlamları ve İyileşmeye İhtiyacı Olduğunu Gösteren İşaretler

Renk: Turuncu
Yeri: Bedende bulunduğu bölge göbek deliğinin altındadır.
Bedende: Leğen kemikleri, üreme organları, böbrekler, mesane, kan, lenf, mide suyu ve sperm gibi bütün sıvılar, yumurtalık, prostat bezleri, adet düzenliliği
Element: Su

Sakral Çakra süzülmemiş, ilkel duyguların, yaratıcılığın ve cinselliğin merkezidir.

Sakral Çakra dengeli olduğunda yaşamın doğal akışı içinde oluruz. Başkalarına, özellikle karşı cinse kendimizi açar ve doğal davranırız. Sevdiğimiz partner ile cinselliği doğal olarak yaşarız, böylece dişil ve eril enerjilerin kucaklaşmasına fırsat tanır ve yavaş yavaş iç bütünlüğe ulaşırız. Bedenimizden, zihnimizden ve ruhumuzdan akan yaratıcı yaşam enerjisini hisseder ve yaratılışın derin mutluluğunu hissederiz. Yaşam bize heyecan ve coşku verir, duygularımız samimi ve eylemlerimiz yaratıcı olur. Sadece kendi yaşamımızı canlandırmakla kalmaz, başkalarının yaşamlarını da canlandırırız.

İlgini çekebilir: Kök Çakra Hakkında Her Şey: Dengede Olmadığını Nasıl Anlarız? Nasıl Dengeleriz?

Dengeli olduğunda: Yaratıcılık, her anı yeni görme, heyecan, cinselliği özgürce yaşama, dişil enerji dolu hissetme

Dengesiz çalıştığında: Sakral Çakra dengesiz olduğunda (ergenlik döneminde başlar) yaratıcı cinselliğin reddeder, inkar eder ve doğal bir şekilde yaşayamayız. Doğal duyguların masum olduğunu ve doğadaki ifadesini küçümsemeye meyilli oluruz. Cinsel arzular bastırılabilir veya çok farklı fantazilerle kendini gösterebilir. Dişil ve eril enerjiler bütünleşemediği için kendi için de de tam ve bütün hissedemez yaşamın mucizelerine karşı heyecanımızı kaybederiz.

Dengesiz çalıştığında gölge tarafı: Aşırı uçlara gitme, suçluluk

Yetersiz çalıştığında: Sakral Çakra yetersiz çalıştığında dokunma, okşama şefkat ve sevgi gösterme duygularının bastırılması. Cinsel enerjilerin tıkanması, özgüven eksikliği, duygusal felç ve cinsel soğukluk yaşarız. Yaşamı kasvetli görür ve yaşama değer vermeyiz.

Yetersiz çalıştığında gölge tarafı: Özgüven eksikliği, duygusal felç, cinsel soğukluk, neşesizlik. Regl döneminin sorunlu gedmesi, kısırlık, böbrek ve mesane ile ilgili sorunlar, prostat kanseri, yumurtalık kanseri, hormonal dengesizlikler

Sakral Çakrayı Dengelemek ve Canlandırmak İçin Yöntemler

Doğa Terapisi

Ay ışığını ve kırlardaki berrak suları seyretmek ya da dokunmak, ikinci çakrayı canlandırır. Özellikle dolunay, duygularınızı parlaklaştırır ve hayalleriniz veya rüyalarınız aracılığıyla verilen mesajları alabilmenizi sağlar. Doğal, berrak suları sessizce seyrederek ya da bu suların içine girerek ya da bir kaynaktan birkaç yudum su içerek ruhunuzu temizler ve saflaştırır, duygusal engellerden kurtarırsınız. Yani, içimizdeki yaşam gücü yeniden engelsiz akabilir. Eğer mehtabı seyretme ile suyla teması birleştirebilirseniz, ikinci çakrada önemli bir etki yaratabilirsiniz.

Ses Terapisi

Müzik: Kaygısız bir neşe uyandıran herhangi bir ”akıcı” müzik, ikinci çakrayı canlandırmak için uygundur. Halk dansları ve eşli dansların sürükleyici ritmleri bu sınıfa girer. Bunlar olmasa da, duygularınızı canlandıran herhangi bir müzik kullanabilirsiniz.
Kuyruksokumu çakrası enerjilerini sakinleştirmek ve düzeni sağlamak için, kuş seslerini, akan suyun sesini ya da küçük bir çeşmenin hoş melodisini dinleyebilirsiniz.

Ses: Kuyruksokumu çakrası kapalı bir ”ou” sesiyle (”soğuk” sözcüğündeki gibi) tahrik edilir ve Re’den söylenmelidir. ”oğu” sesi dairesel bir hareket başlatır. Sesin sonunda, ”u” ya gelindiğinde, duygusal derinliği uyandırır ve Yin-Yang uyumlu bir bütün oluşturmak için etkileştikleri yerde dairesel birlik haline yol açar.

Çoğu dilde, ”Oo!” ünlemi şaşırmayı anlatır. Böylece, Yaratılışın mucizelerine şaşırma yeteneği ”oğu” sesiyle canlanır.

Mantra:

“VAM”

Renk Terapisi

Açık turuncu (portakal) rengi, ikinci çakrayı kamçılar. Turuncu rengi bize canlandırıcı ve yenileyici bir enerji sağlar. Katı duygu kalıplarınızdan kurtulmanıza yardım eder. Özgüven ve bedensel zevklerden aldığımız mutluluğu artırır. Ayurvedaya göre, portakal rengi suyun iç rengidir.

Değerli Taş Terapisi:

Karnel: Karnel, (kırmızımsı akik) sizin, dünyanın yaratıcı enerjisiyle ve güzellikle ilişki kurmanızı sağlar. Tamamen şimdiki zamanda yaşamanıza yardım eder ve zihninizin yoğunlaşma gücünü artırır. Yaratılışın mucizelerine duyduğumuz şaşkınlığı geri getir, yaşam gücünün yeniden akmasına izin verir ve yaratıcı güçleri canlandırır.

Aytaşı: Aytaşı sizi kendi duygusal zenginliğinize açar. Sizi duyarlı,alıcı ve harikulade yanlarınızla birleştirir ve bu yönünüzü kabullenip kişiliğinizle bütünleştirmenize yardım eder. Duygulardan korkmanızı engeller ve duygusal dengenizde uyum sağlayıcı bir etki yaratır. Fiziksel olarak tıkanmış lenf bezlerini temizler. Kadınlarda hormon seviyesini dengeler.

İlgini çekebilir: Kristallerin ve Doğal Taşların Gücüyle Kendini Mucizelere Aç

Aromaterapi:

Ylang-Ylang: Ylang-ylang ağacının çiçeklerinden elde edilen bu narin yağ, bilinen en iyi afrodizyaklardan (cinsel istek artırıcı) biridir. Rahatlatıcı bir etkisi vardır ve aynı zamanda gizemli bedensel duyularınızın bilincine varmanızı sağlar. Tatlı kokusu sizi güvende hissettirir ve kendinizi duygularınızın akışına bırakmanızı teşvik eder. Engellenmiş ya da çalkantılı duygular çözülür ve bu kokuyla uzaklaştırılır.

Sandal Ağacı: Uzak Doğu’da sandal ağacı yağı çoğunlukla, cinsel enerjiyi artırmak ve eşle birleşmeyi ruhsal düzeylere çıkarmak için kullanılır. Hayal gücünü artırır ve yaratıcı bir şekilde aktif olmanın mutluluğunu uyandırır. Sandal ağacı yağının titreşimleri, tüm düşünme, hissetme ve hareket etme düzeylerinde ruhsal enerjileri birleştirir.

Sakral Çakrayı Şifalandırmak İçin Olumlamalar

  • Hissediyorum.
  • Yaratıcılığımı kabul ediyorum.
  • İçim yaşam sevinci ile dolu, neşeliyim.
  • Yaşamın her alanında yaratıcılığımı kullanıyorum.
  • Kendimi seviyorum ve olduğum gibi kabul ediyorum.
  • Cinselliğimin doğal özgürlüğünü kabul ediyorum ve zevk almanın masum olduğunu biliyorum.
  • Kendime güveniyorum ve özgüvenim her an artıyor.
  • Dokunmanın bir sevgi göstergesi olduğunu biliyorum.

İlgini çekebilir: Olumlamanın Gücü: Olumlama Nedir? Hayatımızı Nasıl Dönüştürür?

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

Ankara’nın ilk Nefes Eğitmenlerinden biri, Gestalt- İlişkiler-Kuantum ve Yaşam Koçu’dur. Kişiye özel olarak hazırladığı bilinçaltı ile ilgili tüm inançları ve kalıpları dönüştürmek, duygusal olarak hafiflemek ve yenilenen hayatınızın temellerini oluşturmak için “Kuantum ve Bilinçaltı Dönüşüm” Programını uygulamakta ve diğer bireysel çalışmalarını yapmaktadır.