Sosyal İzolasyonda Kaliteli Bir Uyku İçin Uzmanından 3 İpucu

Sosyal izolasyon içinde yaşadığımız bugünlerde hafta içi ve hafta sonu günlerimizin birbirine karışmaya başladığını sizler de hissetmişsinizdir. Düzenli hayat tarzına alışık olan bireyler için uyku saatleriyle birlikte gece ve gündüz ritimlerinin değişmesi ve sıklıkla hissettiğimiz kaygıların uyku düzenimize etki etmesi son derece normal. Kaliteli ve düzenli bir uykunun bağışıklık sistemimizi destekleyeceğini ve stresimizi azaltacağını biliyoruz, peki bizler bunu nasıl sağlayacağız?

Ünlü Nörolog Nicole Avena, kaliteli bir gece uykusuna teşvik etmek için –bazen her ne kadar imkansız gibi görünse de – önerilerini paylaştı. Hadi birlikte göz atalım!

Tutarlı bir program oluşturun ve bu programa sadık kalın

Şu sıralar evden çalışıyorsanız bu çalışma sistemi size daha çok vakit kazandırıyor olabilir; bu “Gece geç yatayım, sabah nasılsa daha çok vaktim oluyor.” algısı yaratmasın. Normalde kalkmanız gereken saat ne ise yine o saatte uyanın. Artan vakit içerisinde doya doya kahvaltınızı yapabilir, egzersiz ve/veya meditasyon yapıp güne zinde başlayabilir, kahvenizi alıp işinizin başına oturabilirsiniz.

İlgini çekebilir: Evden Çalışanlar İçin Verimliliği Artıracak 3 İpucu

Belirli bir sabah rutinine sahip olmak, verimliliği artıracağı gibi makul bir saatte uykuya dalmayı da kolaylaştıracaktır. Uykuya dalmadan önce en az 7 saat uyuyacak şekilde alarmlarınızı kurun.

Rahatlatıcı bir gece rutini oluşturun

Uykuya dalmanın ilk adımı; vücudu rahatlatmak. Bunun için uyumadan en az yarım saat önce cep telefon, bilgisayar gibi bizi uyarabilecek kişisel eşyaları kapatın. Şu günlerde sosyal medya üzerinden fazlasıyla endişe verici habere maruz kalıyoruz. Uykudan önce bu haberlere göz atmak kaygı seviyenizi artırabilir; bu da uykuya dalmanızı zorlaştıracaktır.

İlgini çekebilir: Sosyal İzolasyonun Psikolojik Etkileriyle Başa Çıkmak İçin 7 Öneri

Uyku öncesi alacağımız ılık bir duşun ve duş sonrasında vücut ısı dengemiz için ayaklarımızı sıcak tutmamızın kaliteli bir uykuya yardımcı olacağını söylüyor Doktor Nicole Avena.

Tüm bunlara ek olarak uykudan önce, gün içerisinde tamamladığınız işleri zihninizden geçirebilir, tamamlayamadığınız işlerinizi ise bir sonraki gün yapmak üzere not alarak zihninizi bu işleri düşünmekten özgürleştirebilirsiniz. Zihininizi düşüncelerden özgürleştirmek için diğer bir alternatifiniz ise doğa seslerini dinleyerek uykuya dalmak.

İlgini çekebilir: Kolayca Uykuya Dalabilmek İçin 7 Önemli İpucu

Uyumadan önce ağır, yağlı ve şeker açısından zengin yiyeceklerden kaçının.

Evde ekstra olan vakitlerinizi yemek yapma yolunda kullanıyorsanız doğru yoldasınız demektir diyor Doktor Avena. Bununla birlikte, akşam saatlerine doğru aşırıya kaçan şeker tüketiminin uykuya dalmayı zorlaştıracağını belirtiyor. Uykuya dalmak için yardımcı olduğu düşünülen alkol tüketiminin de rahatlamak için iyi bir alternatif olabileceğini, fakat ertesi gün uyandığınızda sizi yorgun hissettireceğini unutmamak gerekir.

İlgini çekebilir: Anksiyete ve Stresin Azalmasına Yardımcı Olan 10 Besin

Akşam saatlerinde aç olduğunuzu hissediyorsanız magnezyum içeren yiyecekleri tüketmelisiniz. Örneğin; yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, bitter çikolata… Yine bu saatlerde bir şeyler içmek isterseniz, kahve yerine papatya veya lavanta çayını tercih etmeniz rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Yardımcı kaynaklar:

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

Bursa’da doğdu. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Maliye Bölümü mezunu. Gümrük Muhasebesi alanında kurumsal hayatına devam ediyor. Motivasyon ve enerji onun için önemlidir, bunu etrafındakiler ile her fırsatta paylaşır. Kahveyi, unutmamak için yazmayı ve çiçekleri seviyor. Her sabah yeniden başladığı hayatına yeni alışkanlıklar katmanın peşinde.