Evdeki Vaktinizi Üretken Geçirmenizi Sağlayacak 4 Kendin Yap Projesi

Dünyada pandemi olarak ilan edilen Covid-19 sebebiyle, sosyal mesafe koyarak evlerinizde geçirdiğiniz zamanı daha verimli kullanmak ya da evinizle daha derin bir bağ kurmak istiyorsanız bu yazımız sizin için. Kolay ulaşılabilir malzemelerle oluşturabileceğiniz kendin yap (DIY) projesi ve dekorasyon önerileriyle gününüzün daha aktif ve verimli geçmesini sağlamayı umuyoruz.

Hadi gelin lafı uzatmadan projeler için kollarımızı sıvayalım.

Duvarlarınızda doğadan ilham alın.

Doğa bize ihtiyacımız olan her şeyi vermektedir; yeter ki ne istediğimize dikkatli bakalım.

Doğadan toplayacağınız irili ufaklı ağaç parçalarını kolonya ve bir diş fırçası yardımıyla temizleyip dezenfekte ettikten sonra evinizde bulunan zeytinyağını bir miktar kullanarak ahşabın dokusunu ortaya çıkartabilirsiniz. Sonrasında iş sizin yaratıcılığınıza ve el becerinize kalıyor.

Ağaç parçalarını kalınca bir ip yardımı ile (jüt olursa daha şık bir görüntü oluşacaktır) uzunluklarına göre ya da sarkıt oluşturacak şekilde sıralayabilirsiniz. Eğer evinizde minik bir pilli led aydınlatma da varsa bu şekilde duvar panonuza sarabilir ve akşamları duvarınızı çok daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Tasarım: @Gkupdesign

Duvarlarınıza yeşillik getirin.

Duvarınız çok mu boş kaldı? Sosyal mesafemizi koruduğumuz ve evde vakit geçirdiğimiz bu günlerde, gelin duvarlarınıza yeşillik getirelim. Hemen hemen her evde büyük birden fazla kepçe bulunmaktadır. Bu kepçeler aslında minik bitkileri yetiştirmek ve size keyifli bir görsellik sunmak adına harikalardır. Kepçelere minik bitkilerinizi, bir miktar toprak ile ektiğinizde ve düzenli suladığınızda bu şekilde duvarlarınızda yeşil bir görüntü elde edebilirsiniz. Burada işin sırrı kepçeyi duvara asarken mümkün olduğunca duvarınıza asimetrik olarak asıp, güzel bir görüntü elde etmeye çalışmak.

Aydınlatma denilince akla ilk çırpıcı gelir.

En azından bundan sonra böyle olabilir. Evet doğru duydunuz, çırpıcıdan romantik bir aydınlatma yapacağız. Bu yazımızda biraz mutfak malzemelerinize göz diktiğimiz doğrudur. Bu sefer yine mutfak malzemelerinden olan çırpıcının nelere kadir olduğunu göreceğiz.

Evinizde bulunan çırpıcının içerisine yerleştireceğiniz basit bir tealight mum ile sarkıt bir aydınlatma yapabilirsiniz. Tabi ki gerçek bir aydınlatma kapasitesi ile sizi aydınlatamayacak ama mekanınıza romantik ve basit bir dokunuş yapabileceksiniz. Ucuna bağlayacağınız fiyonklarla bu romantik dokunuşu pekiştirebilirsiniz.

Gelelim kütüphanenize; dönelim 90’lara!

Hepimizin evinde geçmişimizden kalma, 90’lı yıllara ait ansiklopediler bulunmaktadır. Belki tam koleksiyon olmayabilir ama en azından birkaçı ile (7-8 adet) kahvelerinize eşlik edecek bir kahve sehpası yapabilirsiniz. Ansiklopedileri resimdeki gibi sıralayıp üzerine koyacağınız masif bir tabla, sunum tahtası yada bir cam ile çok vintage bir görüntü oluşturabilir ve sosyal izolasyonumuz bittiğinde evinize gelecek misafirlerinizi geçmişe götürebilirsiniz.

Biraz daha ileri gidelim; yaratıcılığınızı zorlayın!

Yazımızın son “kendin yap” fikri olan; dokuma resimli çerçeve yapımında elinizdeki mevcut ahşap çerçeve ve artık yünlerle yaratıcılığınızı ve el becerinizi zorlayarak çok güzel işlere imza atabilirsiniz. Halı ve kilim dokuma işine paralel, daha minimize bir şekilde duvarlarınıza asabileceğiniz yaratıcılığınızın eserlerini oluşturabilirsiniz. “E peki nasıl yapacağız?” dediğiniz duyar gibiyiz; buradan nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Zor günler geçirdiğimiz, evlerimizde kendimizi izole ettiğimiz, sevdiklerimizden ve yakınlarımızdan ayrı kaldığımız, işe gidemediğimiz bu günlerde, pozitif düşünmek ve pozitif işler yapmak; daha sağlam durmamız açısından önemli bir hal almaktadır. Daha güzel günlerin geleceğini bilerek; şu anki durumumuzda kendimize ve mekanımıza zaman ayırmanın da tadına varabilmeliyiz. Umarız yazımız bu açıdan sizlere fayda sağlar. Yazımızdan esinlenerek yapmış olduğunuz projelerinizi #gkupdesign ve #kucukilhamkutusu etiketleri ile paylaşırsanız çok seviniriz.

Bunlar da ilgini çekebilir:

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

1989 İzmir doğumlu olan Gökhan Fırat Karamustafa ilköğrenimi Avrupa’da, ortaöğretim ve lise dönemini İzmir’de tamamlamış olup; Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık bölümünden 2011’ de mezun olmuştur. Halen Yaşar Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İç Mimarlık Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tez öğrencisidir. Mobilyalara olan özel ilgisi sebebiyle 3 yıl süresince mobilya sektörünün önde gelen firmalarından birinde İç Mimar olarak görev yapmış ve 2017 yılından bu yana kendi markasıyla sektöre hizmet vermektedir.