fit kadın

Sürdürülebilir Detoks: Toksinleri Bedeninizden Atmak İçin 9 Basit Öneri

Merhaba Sevgili KİK okurları!

Öncelikle başlığı görüp tıklayınca içerikte antioksidan zengini sebze ve meyvelerden oluşan yeşil sıvı bir içecek tarifi vereceğimi zanneden okurlarımızdan özür dilerim. Çünkü detoks böyle bir şey değil, hatta sadece beslenme ile ilgili bir durum değil. Amaç, kafaları karıştırmaktansa, bilimsel gerçekler aynasında doğru bilinen yanlışları düzeltip hayatımıza gerçek bir detoks yapabilmek.

Bedenimiz öyle akıllıdır ki kendisi için zararlı olan toksin dediğimiz maddeleri karaciğer, böbrekler, bağırsaklar, solunum yolu ve ter ile atarak temizler ve kendisini korur.

İlgili çekebilir: Bağırsak Sağlığını İyileştirmek İçin Bilimsel Araştırmalar Işığında 8 Tavsiye

Ancak endüstrinin giderek büyümesiyle oluşan kimyasal devrim, insan metabolizmasının kendini temizleme kapasitesinden çok daha hızlı bir şekilde birikime yol açmış ve organizma kendini temizleyemez olmuştur.

Bedenimizde toksinlerin yığılmasının temelde iki sebebi var:

  1. Yediğimiz, içtiğimiz besinlerdeki hatta soluduğumuz havadaki doğal olmayan çevresel faktörler
  2. Modern yaşamın getirdiği stres ve yorgunluk nedeniyle zayıflayan bağ dokusu ve vejetatif sinir sisteminin sağlığını kaybetmesi

Fizyolojik ve ruh sağlığını yakalamanın birçok yöntemi var ancak tam sağlık durumunu bozan da bir sürü faktör var. Geliştikçe bizi hareketsizleştiren teknoloji, sürekli rekabet ortamlarının olduğu işler, şehir kargaşası, kirli hava derken soluduğumuz havadan faydalı olsun diye yediğimiz meyveden bile sağlığımız adına zarar görür hale geldik. Peki ne yapacağız?

Kirlenmenin tek çözümü arınmadır.

Toksinleri Atmaya Yardımcı 9 Basit Öneri

Su tüketimi

Vücudumuzun toksinleri atmaya yardımcı olması için günde 2-2.5 litre su tüketmeliyiz.

Kaliteli uyku

Uyumadan önce vücudu yoracak besinler tüketmemeye çalışın. Omurga sağlığınızı koruyacak bir yatakta yatın. Rezene, papatya, melisa çayı gibi uyumanıza yardımcı olacak çaylar tüketebilirsiniz.

İlgini çekebilir: Kaliteli Bir Uyku İçin: Pembe Gürültü Nedir? Faydaları Nelerdir?

Tuz tüketimi

Çok tuzlu besinler tüketmekten kaçının özellikle paketli gıdalardan.

B grubu vitaminler

Tam tahıllar, süt , yeşil yapraklı sebzeler ve et tüketimimize dikkat etmeliyiz.

Taze meyve-sebzeler

Taze meyve ve sebzeler günde 3-4 porsiyon tüketilmeli.

İlgini çekebilir: Düşük Şeker İçeriğine Sahip Meyveler ve 3 Leziz Smoothie Tarifi

Süt ürünleri grubu

Günde 1-2 porsiyon süt, yoğurt, ayran kefir tüketmeliyiz.

Kafein ve alkol tüketimi

Aşırı derecede kafein tüketiminden kaçının. Alkolden olabildiğince uzak durun.

Öğün sayısı

Tıbbi olarak bir gerekçe yoksa  ve kişisel alışkanlıklara göre değişmekle birlikte  4-5 saat aralıklarla beslenmeliyiz.

Egzersiz

Günlük 30 dakika hafif tempoda yürüyüş hormonal dengeyi düzenler ve metabolizmayı hızlandırır.

Yardımcı Kaynaklar:

  • Franco, T.S., Garcia, S., Hirooka, E.Y., Ono, Y.S. and Santos, J.S. 2011. Lactic acid bacteria in the inhibition of Fusarium graminearum and deoxynivalenol detoxification. J. Appl. Microbiol, 111: 1364-5072.
  • Phelps, K. and Hassed, C. 2012. Detoxification: General Practice: The Integrative Approach Series. Elsevier Health Sciences, 54
Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

İlköğretimde lisanslı olmak üzere, ilköğretim ve lise hayatı boyunca voleybol sporu ile ilgilenip turnuvalarda yer aldı. Bitmeyen enerjisi ve kişilerle olumlu temas kurma özelliğini fark etmesi meslek seçiminde etkili oldu. 2019 yılında Beslenme ve Diyetetik bölümünü iyi bir ortalama ile bitirerek Marmara Üniversitesi’nden mezun oldu. Lisans süreci boyunca aldığı dersler ve katıldığı bir çok seminer sonucu beslenmenin fizyolojik açlığı gidermekten veya çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmasından çok daha fazlası olduğunu keşfetti. Mesleki mottosu “ne yiyorsak o’yuz” olan Diyetisyen Bahar Güzelşen’in hedefi kişilerin mevcut yaşam koşullarını sağlıklı yaşam biçimine modifiye etmek ve sürdürülebilir sağlıklı beslenme davranışı kazandırmaktır.