İlişkilerde Kalbini Nasıl Açarsın: 5 Anahtar Egzersiz

Kalbini açmayı, iyi hissetmekle karıştırabilirsin. Ancak kalbin açıkken de muhteşem bir acı duyabilir ya da içinde inanılmaz bir öfke hissedebilirsin. Kızgın, üzgün, korkuyor olabilirsin…

Açıklık, hissettiğin şeye güvenmektir ki bu güven, aşktır: Kendi duygularını sevebilirsin. Pratik yaptıkça kalbin güvenle açılır. Ne kadar kötü hissedersen hisset; kabuklarını ve duygularını seversin. Güven içerisinde açıldığın zaman aşk; öfke, üzüntü ya da korku enerjisi olarak akar, o zaman dahi aşk kadar canlısındır.

Özellikle duygusal olarak yoğun geçen zamanlarda aşk ve güven içinde daha derin bir ilişkiye yaratmak için uygulayabileceğin beş anahtar egzersizi derledik!

1. Gözler aracılığıyla bağlantı kur

Sevgilinin seni yaraladığını düşün. İncinmiş durumdasın ve içten içe tütüyorsun. Sana bakmıyor ya da sen gözlerini kaçırıyorsun. Bunun yerine göz teması kurmayı seç. Üzgün olsan dahi onun gözlerinin içine bak. Eğer onun kalbine yeteri kadar derin bakarsan, ondan nefret ettiğin bir an olsa dahi, içinde sevdiğin yeri bulacaksın.

Onun gözlerine bak ve derin gücünü, sana olan sevgisini, dürüstlüğünü hisset. Belki o kadar çamurun içinde sadece ufacık bir damla göreceksin. O damlayı hissetmeye devam et. O, seni seçti. O, seninle birlikte. Derinlerinde, tam şu anda, onun seni hala sevdiğini hissedebilirsin.

İlgini çekebilir: Aşkın Psikolojisi: Aşk Tipolojisine Göre 6 Farklı Aşk Tipi

2. Birlikte nefes al

Nefesini tuttuğun zaman duygusal enerjinin önünü kesmiş olursun. Tamamıyla nefes aldığında ise enerjin tamamen akabilir. Kesintisiz nefes alırken sevgilinin enerjisini hissedebilirsen o zaman onun enerjisi de seninle birlikte akmaya başlar. Nefesini sığlaştırırsan kendini dahi hissedemezsin. Kalbin, bastırdığın nefesinin ardında yalnız kalır.

Sevgilinle nefes alarak kuvvetli bir bağa alan aç. Öncelikle nefesini rahatlatarak kendini ve sevgilini sevmek için elinden geleni yap. Sonra onun nefesiyle kendininkini eşleyerek onun varlığını hisset. Sevgilin nasıl nefes alıyorsa öyle nefes al ve onun hissettiğini hissetmek için kendine izin ver. Birbirinize çok sinirlendiğinizde dahi göz temasını kesmeden birlikte nefes alın.

Onun aşkını, aptallığını, körlüğünü, sevimliliğini ve öfkesini nefeslen. Kalbini aç. Böylece aşkın iki bedenli tek nefesi olarak onun enerjisiyle akabilirsin.

İlgini çekebilir: Mindfulness ile Endişeli Duyguları Sakinleştirmenin Yolları ve Anksiyete İçin Nefes Egzersizi

3. Bedenini rahatlat

Rahatlamak, gevşeyip güçsüzleşmek anlamına gelmez. Rahatlamak, tamamen açılmaktır. Böylece aşkın sıcaklığı ve duygusal enerji bedenin içinde engellere takılmadan akabilir. Rahatlarken aynı zamanda bağırabilirsin, inleyebilir ya da sızlanabilirsin. Gevşediğin zaman aşk, katılaşmış kaslarını rahatlatır ve tüm enerjiler içinde özgürce hareket edebilir.

Bedeninin en yumuşak uzuvları, duygularınla aktığın esnada açılması gereken en önemli alanlardır. Dudakların, dilin, boğazın, karnın, cinsel organların; enerji akışını sağlayan arterler ya da barikatlardır.

Karnın gerginse, öfken tıkanmış şekilde kalacaktır ve sonradan zehirli bir şekilde patlamak üzere pusuya yatacaktır. Kalbin kapalıysa, duyguların zarar verici olacak, seni kamçılayacaktır. Çenen sımsıkı kapalıysa, başın ve bedenin bağlantı içinde değildir: Enerji, omuzlarında ve kafatasında gerginlik yaratarak birikecektir.

Karnını, kalbini ve boğazını açabilirsen, duyguların özgürce içinde akabilir. Bu kalbinin sesini duymanı ve onun varlığıyla dans etmeni kolaylaştıracaktır.

4. Kalbinin en derininde onun kalbini hisset

Sevgilinin gözlerine bakarken, onunla nefes alırken ve bedenini rahatlatırken; onun kalbini de hisset. Duygularını kendi kalbinden onun kalbine doğru genişlet.

Bu, duygusal bir yoğunluğun ortasındayken oldukça zordur. Sevgilin sana bağırıyorsa ya da sen ondan nefret etmekte isen, kalbin seni korumak için onun kalbiyle olan bağlantısını kesmeye çalışır. Böyle zamanlarla kalbindeki duyargaları sevgilinin kalbine doğru genişletmeye çalışmalısın.

Yoğun duygular, bağlantısı kesilmiş bir kalbin bahanesi olamazlar. Derin bir samimiyet ve iletişim istiyorsan, onun kalbini hissetmek en son istediğin şey olsa dahi, derin kalbini onun kalbiyle doğrudan bağlamaya çalışmalısın.

En kritik anlarda; birbirinizi incitirken kendi acını ve onun acısını sevebilir ve açılarak gevşeyebilir misin?

Eğer onun kalbini hissetmeyi pratik etmezsen (özellikle böyle zamanlarda) belli ölçüde bir ayrılık deneyimliyorsun demektir. Kalbinin en derin özlemini reddediyorsun demektir. Sevgilinle derin bir bağlantı kurma ihtimalini dahi imkansız hale getiriyorsun demektir. Bu anlar, kalbini açık tutarak en çok faydayı sağlayabileceğin anlardır.

Bunu çığlık atarken ya da bağırırken de yapabilirsin. Bunu; tabakları yere atıp kırarken ya da ağlarken de yapabilirsin. Enerjinin nasıl aktığının bir önemi yok. Onun kalbini hissetmek için kendi kalbini açarken, ikinizin de içinden akan duygusal enerji dalgalarını sevmeyi deneyebilirsin.

İlgini çekebilir: Sağlıklı ve Keyifli Bir İlişkiye Sahip Olmak İçin 9 Adım

5. Kendini içinden geldiği gibi ifade et

Göz temasında kalmak, birlikte nefes almak, bedenini açarak rahatlamak ve kendi kalbinden sevgilinin kalbini hissetmek gibi pratikleri yapmaya devam edersen; kalbinden doğal bir şekilde yükselen duygusal ifadeye güvenmeyi öğrenirsin. Sevgi dolu bir şekilde rahatlayarak açıldığın ve sevgilinle gözler, nefes ve kalp aracılığıyla duygu iletişimini sürdürdüğün sürece; bedenin ne yapıyorsa onu yapmasına izin ver.

İçinde hareket eden enerji akışını ifade etmek için kelimeler kullanabilirsin. Çoğu zaman özlem dolu kalbin tamamen bedensel ve sözlü olmayan ifadelerle dile gelir. Öfke olarak açıl ve acını seslerle, mimiklerle, tüm beden jestleriyle göster.

Sen sevgiline açık kalmayı öğrenirsen, en zor zamanlarınızda dahi kalpleriniz dokunmaya hazırdır. Bu çok güçlü bir bağ yaratır. Kalpleriniz daha derin bir paylaşım içerisinde açılmak için birbirine hizmet eder. Sevgilinin ısrarcı sevgisi, senin açılıp kapanma dramının içine işler. Senin kalbinin adanmışlığı ise onun korku dolu gidip gelmelerini her daim karşılayan bir yuva sağlar.

Kendinin ve sevgilinin kabuklarını sevmeyi öğrenerek ve sevgilinin en derin kalbiyle tamamen bağlantı kurmak için kabuklarının arasından severek; tüm varlıkların en derin kalplerini hissetmeyi öğrenmeye başlarsın.

Yardımcı Kaynak: David Deida, Canım Sevgilim

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

Özgür doğasını arayan vahşi bir ruh. Ankara Fen Lisesi'nin ardından ODTÜ Elektrik ve Elektronik Bölümü'nü Şeref Öğrencisi olarak bitiren Sahra Hazal Kaleli, Kavun, Sütlaç ve Bebe'nin annesi. İlişkilerle, kadın ve erkeğin özüyle kafayı bozmuş. Zekanın sadece özel durumlarda kullanılması gerektiğini bilir. Masallara ve kedilerinin sihrine inanır.