fbpx

Ajandana Şimdiden Not Al: 2020 Yılında Vizyona Girmesini Merakla Beklediğimiz 20 Film

Yeni yılın ilk vizyon filmleri yazısından merhaba! Umarım 2020’nin ilk ayı senin için şahane geçiyordur. Bu sene birlikte izleyeceğimiz şahane filmler olacak! Bu, sence de 2020’nin muhteşem geçeceğine bir işaret değil mi? Hadi o zaman bu yıl vizyona girecek bazı filmlere kısaca göz atalım.

Öncelikle söylemeliyim ki bu yılın sinema serüveni en çok çocuklara yarayacak; tabii onlarla birlikte içindeki çocuğu yaşatan ebeveynlerine de. 🙂 Ayrıca merakla beklediğimiz devam filmleri de bu yıl nihayet geliyor.

Fantastic Beasts and Where to Find Them 3 (Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerelerde Bulunur 3)

Vizyon Tarihi: Kasım 2020

Warner Bros imzalı serinin üçüncü filmi, 2020 sonlarına doğru vizyonda olacak. Henüz elimizde çok az bilgi var. Ancak seri, ilk iki filmiyle oldukça güzel yorumlar alıp adından söz ettirmişti. Kasım 2020’de gişelerde başarılı olacağı kesin.

Soul

Vizyon Tarihi: 19 Haziran 2020

Soul, Disney ve Pixar’ın ortak yapımı bir animasyon film. Jamie Foxx’un seslendirdiği Joe Gardner, bir caz grubunda piyano çalarken bir gün kanalizasyona düşer ve kendini başka bir dünyada bulur. Gardner’ın hayatına geri dönme arayışında ona yardımcı olan karakteri ise Tina Fey seslendiriyor.

Avatar 2

Vizyon Tarihi: 18 Aralık 2020

İlk filmi 18 Aralık 2009’da çıktığından beri büyük küçük herkesin merakla beklediği film tam 11 yıl sonra yeniden vizyonda olacak. Yönetmen James Cameron sektörde kullanılan son teknolojilerin iyice yerine oturmasını beklediği için filmin geri dönüşünün geç olduğunu açıkladı.

Ama ne geri dönüş! Filmin 2030 yılına kadar 4 filmi daha çıkacağı açıklandı. Yönetmenin amacı ilk filmden tanıdığımız Jake ve Neytiri’nin hikayesini, destansı bir aile hikayesine çevirmek.

1917

Vizyon Tarihi: 7 Şubat 2020

Oscar ödüllü yönetmen Sam Mendes’in çektiği 1917, Birinci Dünya Savaşı sırasında geçiyor. Film, yüzlerce askerin hayatını kaybetmesini önleyecek bir mesajın düşman bölgesine geçilerek iletilmesi gibi başarı şansı oldukça düşük ancak kritik bir görevi yerine getirmekle görevlendirilen iki askerin öyküsünü anlatıyor.

Filmde rol alan oyuncular arasında Colin Firth, Andrew Scott, Benedict Cumberbatch, Mark Strong ve Richard Madden gibi isimler var. Filmin özellikle savaş sahnelerinin tek plan çekim gibi görünen oldukça etkileyici ve izleyiciyi içine alan bir teknikle çekildiği belirtiliyor. Mendes, dedesinin hikayesinden ilham alarak filmin öyküsünü yazdığını söylüyor.

Birds of Prey (Yırtıcı Kuşlar)

Vizyon Tarihi: 7 Şubat 2020

Yılın ilk süper kahraman filmlerinden birisi, Asyalı bir yönetmenden geliyor. Margot Robbie’yi tekrar Harley Queen rolünde seyredeceğimiz filmin kötü karakter rolünde Ewan McGregor rol alıyor.

West Wide Story (Batı Yakası Hikayesi)

Vizyon Tarihi: 18 Aralık 2020

Steven Spielberg, Batı Yakası Hikayesi’ni tekrar yorumlamak üzere yönetmen koltuğuna otururken, Sam Mendes de Birinci Dünya Savaşı sırasında geçen 1917 filminde kullandığı çekim teknikleriyle şimdiden konuşulmaya başlandı.

Black Widow (Kara Dul)

Vizyon Tarihi: 1 Mayıs 2020

Marvel çizgi romanlarının en bilinen karakterlerinden Natasha Romanoff, nam-ı diğer Kara Dul bu yıl içerisinde kendi filmine -nihayet- kavuşuyor! Filmin konusu resimi olarak açıklanmadı ancak tahminler, filmin Romanoff’un geçmiş yıllarından bugününe gelme serüvenini anlatacağı yönünde.

Barbie

Vizyon Tarihi: 8 Mayıs 2020

Anne Hathaway 2020 yılında beyaz perdede tipik bir Barbie olacak. Oscar’lı oyuncu, yeterince mükemmel olmadığından Barbieland’den kovulmuş bir Barbie bebeğini canlandıracak. Dünyanın en çok satan oyuncağını gerçek dünyaya taşıyacak filmin, Barbie için büyük bir sıçrama olacağı söyleniyor.

Cruella 

Vizyon Tarihi: 23 Aralık 2020

En sevilen kötü kadın karakterlerinden birisi kendi filmi ile seyirci ile buluşuyor. Dalmaçyalı serisinin kötü karakteri Cruella de Vil’i anlatacak yapım, çocukluğunu bu çizgi dizi ile geçirenler için büyük bir sinema şöleni olacak!

Death on the Nile (Nil’de Ölüm)

Vizyon Tarihi: 9 Ekim 2020

Ünlü yazar Agatha Christie’nin aynı isimli romanından uyarlanırken, 2017 tarihli Doğu Ekspresi’nde Cinayet filminin de devamı niteliği taşıyor. Bu filmde de dedektif Hercule Poirot’nun bir cinayet çözmeye çalışıyor. Poirot karakterine yine Kenneth Branagh can veriyor. Branagh aynı zamanda filmin de yönetmeni.

Dune 

Vizyon Tarihi: 17 Aralık 2020

Frank Herbert’ın 1965 yılında piyasaya çıkan ve bilimkurgu alanında kült romanlardan biri kabul edilen Dune bir kez daha film olarak izleyiciyle buluşuyor. Çok değerli bir kaynağın tek üreticisi olan çöl bir gezegenin kontrolü üzerine yaşanan mücadeleyi anlatan bu roman ilk olarak 1984 yılında David Lynch tarafından beyaz perdeye aktarıldı, 2000 yılında ise kısa bir dizi olarak uyarlandı.

Şimdi ise Kanadalı Oscar adayı yönetmen Denis Villeneuve tarafından iki bölüm halinde seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Filmin oyuncuları arasında Zendaya, Timothee Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac ve Javier Bardem var. 

The Voyage of Doctor Dolittle (Dolittle)

Vizyon Tarihi: 17 Ocak 2020

Dr. John Dolittle, İngiltere’nin en ünlü doktor ve veterineridir. Yıllar önce karısını kaybeden Dolittle, bunun akabinde kendisini malikanesinin duvarları arasına kapatır. Dış dünya ile bağlantısını kesen Dolittle, genç kraliçenin hastalandığını öğrenince kabuğundan dışarı çıkmaya karar verir. Hastalığa çare aramak için efsanevi bir adaya doğru yola koyulan Dolittle’a bu süreçte genç çırağının yanı sıra endişeli bir goril, kuş beyinli bir ördek, alaycı deve kuşu, kutup ayısı ve akıl hocası olan papağan da eşlik eder.

Everybody’s Talking About Jamie 

Vizyon Tarihi: 23 Ekim 2020

Londra’yı kasıp kavuran tiyatro oyunu geniş perdeye aktarılıyor. Filmin ana karakteri 15 yaşındaki Jamie Campbell. Film, Sheffield adlı küçük bir kasabada yaşayan ve drag queen olmak isteyen Jamie’nin mezuniyet balosuna elbise giyip gitmek istemesinin ardından yaşadıklarını anlatıyor. Filmde Jamie’yi Max Harwood oynuyor.

Minions 2 (Minyonlar 2)

Vizyon Tarihi: 3 Temmuz 2020

Çılgın sarı ekibimiz devam filmiyle geri dönüyor! Bu film hakkında da her hangi bir resim açıklama yapılmasa da Çılgın Hırsız hayranlarının sabırsızlıkla bu filmi bekleyeceğinden eminim. Film hakkında gitmeden bilgi almak için Temmuz ayı vizyon filmleri listemizi beklemede kal!

Mulan

Vizyon Tarihi: 27 Mart 2020

Disney, 2020’de en popüler animasyon filmlerinden birini canlı bir aksiyon destanı haline getirmeye hazırlanıyor. Film, 2018 yılında vizyona girecekti ama sonradan geri çekildi. Filmin yönetmeni ülkemizde Umut Bahçesi adıyla yayınlanan The Zookeeper’s Wife filminin yönetmeni Niki Caro.

Filmin gecikmesinin sebebi, Disney’in başrol oyunucusuna bir türlü karar verememesiydi. Dünyanın dört bir yanında başrol oyuncusu arayan Disney sonunda Liu Liu olarak bilinen Liu Yifei’de karar kıldı.

Filmin müzikal olup olmayacağı hâlâ sırrını korurken, Liu geçmiş rollerdeki deneyimiyle Disney’in prensesi olmak için oldukça iyi bir seçim olarak görülüyor.

The Conjuring 3

Vizyon Tarihi: 11 Eylül 2020

İlk Conjuring filmi seyirci ile buluştuktan sonra başarısının korku sinemasında yeni bir dönem başlatacağı pek çok kişi tarafından tahmin edilmişti. Ama vur dedik öldürdüler. Hatta öyle ki, The Conjuring serisini ayrıca incelediğimiz bir seri bile yaptık. Onu da okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Serinin yeni filminin konusu henüz açıklanmadı ancak yapımın yine Warren çiftinin yaşadıkları ile ilgili olacağına dair ipuçları kadroya Vera Farmiga ve Patrick Wilson’ın dahil olmasıyla anlaşılmış oldu.

The Croods 2

Vizyon Tarihi: 18 Eylül 2020

İlk film gişede büyük iş yapımca, 2018 yılında vizyona girmesi için yeni bir film sipariş edilmişti. Ancak çıkan sorunlar yüzünde proje 2016 yılında iptal edildi. Nihayet sorunlar geride kaldı ve The Croods 2 animasyon filminin 2020’de vizyona girmesi için çalışmalar başladı. İlk filmde seslendirme sanatçıları Nicolas Cage, Emma Stone ve Ryan Reynolds gibi ünlü isimlerdi ve film “En İyi Animasyon Filmi” dalında Oscar’a aday gösterilmişti.

Tenet 

Vizyon Tarihi: 17 Temmuz 2020

Başarılı yönetmen Christopher Nolan sıradaki filmi Tenet’i geçtiğimiz günlerde duyurdu. Filmin kadrosunda Robert Pattinson, John David Washington, Elizabeth Debicki, Aaron Taylor-Johnson, Kenneth Branagh ve Michael Caine gibi ünlü isimler yer alıyor. Nolan’ı ayrıca incelediğim yazıyı ise şuradan bulabilirsiniz.

“Adı Konmamış” Saw filmi

Vizyon Tarihi: 15 Mayıs 2020

Yeni çıkacak filmler 2020 listemizde bulunan bir diğer yapım henüz ismi konulmamış Saw filmi oluyor. Testere filmi ile ilgili yeni bir film geleceği duyurulduğunda serinin eski hayranları çok mutlu oldu. Ancak serinin bu kadar uzamasından rahatsız olanlar ise projenin zaman kaybı olduğunu düşünüyor. Yapım büyük bir gizlilik içerisinde sürdürülüyor. Öyle ki elimizde filme ait bir isim bile yok.

Scooby

Vizyon Tarihi: 15 Mayıs 2020

En çok sevilen çizgi film karakterlerinden biri olan Scooby-Doo, 2020’de uzun metrajlı bir animasyon filmiyle beyaz perdeye geri dönüyor. 2002 ve 2004 yılında Raja Gosnell iki Scooby filmi yönetmişti. Bu kez filmin yönetmenlik koltuğuna Dax Shepard ve Tony Cervone birlikte oturuyor. Senaryo ise Matt Lieberman ve Dax Shepard imzalı. 

Bunlar da ilgini çekebilir:

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

Bu hayatta en sevdiği aktivite olan yorgan altında film izlemeyi mesleği haline getirmeye karar verip, Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümüne girdi. Çocukluğundan beri geliştirmeye çalıştığı yazı dilini 7.sanat için kullandı. Sinema haricinde hayatının diğer vakitlerinde tam bir İzmir kızı olarak kordon boyunda iyot kokusunu içine çekmeyi, arkadaşlarıyla saçma şeylere gülmeyi ve müzik dinleyerek yürümeyi seviyor. Şu sıralar eğitimi için gittiği Kuzey Amerika’da geyik kovalıyor.