Yılbaşı Günü de Sağlıklı ve İyi Hissetmek İsteyenler İçin Beslenme Önerileri

Yeni bir yıl geldi çattı. Sizler gibi, yani birçoğunuz gibi ben de yeni yıl heyecanını yaşamayı sevenlerdenim. Işıl ışıl yılbaşı ağaçları, süsleri, yeni yıl dilekleri, sevdiklerimizi mutlu etmek için alınan hediyeler ve daha niceleri…

Yeni yıl maddelerinden biri “sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak, ideal kiloma ulaşmak” olanlar; bu önerilerim sizin için! İşe yılbaşı ile başlayalım, ne dersiniz?

Güne enerji veren bir başlangıç

Güne mutlaka kahvaltı ile başlayın. İştah kontrolünü sağlamamız açısından kahvaltının en önemli öğün olduğunu unutmayın. Örneğin; 3 yemek kaşığı probiyotik yoğurt içerisine 3 yemek kaşığı yulaf kepeği ve C vitamini bakımından zengin 1 yemek kaşığı kadar nar ekleyebilirsiniz. Sonrasında ne mi yapalım? Güzel bir yürüyüşe ne dersiniz? Evet hava soğuk ama bu bahane değil sıkı sıkı giyinip tempolu bir şekilde 45 dakika yürüyelim. Belki bu yürüyüş sırasında geçtiğimiz yılı zihninizden film şeridi gibi geçirir, belki önümüzdeki yıl için gerçekten ne istediğinizi zihninizde canlandırırsınız. Vücudumuzu yeni yıla hazırlayalım.

İlgini çekebilir: Güne Sağlıklı Bir Başlangıç İçin Pratik ve Lezzetli 6 Kahvaltı Tarifi

Dengeli bir gün

“Akşam çok yiyeceğim kahvaltıdan başka bir öğün tüketmemeliyim” gibi yanlış fikirlere sakın kapılmayın. Kendinizi aç bıraktığınızda akşam doygunluk hissi sağlamakta ne kadar zorlandığınızı hatırlayın. Öğle yemeğinizde zeytinyağlı veya etsiz bir sebze yemeği ve yanına light yoğurt tüketebilirsiniz. Akşam yemeğinden önce yapacağınız bir ara öğün de akşam yemeğinde tabağınızı oluştururken iştahınız kontrol etmenize yardımcı olacak, unutmayın. Mesela ne mi yapabilirsiniz? Sütlü bir kahve ve badem veya ceviz içi gibi bir ara öğün kulağa hoş geliyor, değil mi?

Anın tadını çıkardığınız bir akşam

Akşam menüsünde gelenekselleşmiş bir lezzet olan hindiyi tüketmeyi planlıyorsanız doğru bir tercih yaptığınızı söyleyebilirim. Kırmızı ete göre hem kolesterol oranı düşük hem de sindirimi kolay olay olan bu besin tabağımızın baş tacı olmayı hak ediyor. Yanında gelen pilav, makarna, patates, püre gibi karbonhidrat ağırlıklı yardımcı yemekler yerine (veya hayvansal gıda tüketmiyorsanız) kendiniz için zeytinyağlı sebzelerden oluşan bir tabağı tercih edebilirsiniz. Tabii ki kocaman bir kase salata da mutlaka masanızda yer almalı.

Yemeklerinizi yavaş yavaş, anın, ortamın tadını çıkartarak yemeye özen gösterin. Hızla yediğinizde ve lokmalarınızı iyi çiğnemediğinizde hazımsızlık, kalp sıkışmaları gibi sorunlar yaşayabilir, yeni yılı bir hastanenin acilinde karşılamak zorunda kalabilirsiniz.

İlgini çekebilir: Minik Dokunuşlarla Şık Bir Yılbaşı Sofrası İçin 5 Pratik Öneri

Alkolsüz yılbaşı mı olur diyenlere: Daha düşük kalorili alkoller!

Alkol almadan yılbaşını karşılayamam diyenlerdenseniz tatlı menüsüyle vedalaşmayı seçebilirsiniz. İçtiğiniz kadeh miktarı arttıkça belki daha fazla keyif alacaksınız ama aldığınız fazla kalorilere bir de ertesi gün yaşayacağınız yorgunluk, baş ağrısı, mide ağrıları, bulantı, kusmalar da eklenecek unutmayın. Rakı, votka, viski gibi kalorili olan içkileri tercih etmek yerine de şarap, şampanya, bira gibi düşük kalorili alkollerden yana tercihinizi kullanabilirsiniz.

Baş tacımız: su ve ertesi gün için nefis bir kahvaltı!

Gün içerisinde su tüketiminizi de ihmal etmeyin. Hedefimiz 8-12 bardak.

Evet bu gecemizi tamamladık. Sana da merhaba yeni yıl, yeni ay, yeni gün… Ertesi gün de kahvaltı yapmamak için bahane yok. Geceden kalma yorgunluğunuzu nefis bir kahvaltıyla atabilirsiniz.

Biz istediğimiz sürece her şeyi elde edebiliriz. Yeter ki isteyelim. Motivasyonunuzu kaybetmek üzere olduğunuzda hemen kendinizi arzu ettiğiniz kiloda hayal edin. Aldığınız kararların yanına koyduğunuz artılar tüm bunlara değdiğini gösterecek.

Tebessümle hatırlayacağınız muhteşem bir yıl olsun. Mutlu yıllar.

Sevgiyi yayalım! Paylaş: