Anksiyete ve Stresin Azalmasına Yardımcı Olan 10 Besin

Fonksiyonel tıp, vücudun bir bütün olduğunu kabul eder ve kaygıya neden olan etmenlere bakmak için altta yatan işlev bozukluklarını ele alır. Besin açısından zengin yiyeceklerle dolu, dengeli bir beslenme şekli, bu işlev bozukluklarını yönetmenize ve kaygıyı hafifletmenize yardımcı olabilir.

Buradan hareketle, işte anksiyete ve stres söz konusu olduğunda altta yatan işlev bozukluklarının azalmasına yardımcı olan 10 besin! Şimdiden afiyet olsun!

Tam yağlı kefir

Fonksiyonel tıpta, bağırsak “ikinci beyin” olarak kabul edilir, çünkü “iyi hissetme” hormonu serotoninin %95’ine ev sahipliği yapar. 100 milyondan fazla nöron ile bağırsağınızın sağlığı, genel sağlık için gereklidir.

Bağırsaktaki bakteriyel dengesizlikler beyin kimyasını değiştirerek endişeye yol açabilir. Ancak fermente gıdalardan veya takviyelerden gelen probiyotikler, bağırsağınızı yeniden dost bakterilerle doldurmanıza yardımcı olabilir. Ve eski bir fermente süt içeceği olan kefir, şimdiye kadarki en güçlü probiyotik olabilir!

Kefir ayrıca hepsi beyin sağlığı için önemli olan yağda çözünen A, D ve K2 vitaminlerine sahiptir.

Papatya çayı

Doğal sakinleştirici etkisi nedeniyle bu doğal anksiyete savaşçısının gücünü hafife almayın. Papatya çayının yatıştırıcı gücü yüzyıllardır biliniyor ve şimdi modern bilim bağlantıyı destekliyor. Bir çalışmada, papatya çayının sadece birkaç hafta içinde kaygı semptomlarını önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir!

İlgini çekebilir: Anksiyete Nedir? Anksiyete Belirtileri, Tipleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Rooibos çayı

Rooibos çayı, sakin bir gün geçirmenin lezzetli bir yoludur. Bu doğal tatlı, kafeinsiz çay antioksidanlarla doludur. Ayrıca araştırmacılar, vücudun ana stres hormonu olan kortizol üzerinde dengeleyici bir etkisi olabileceğine inanıyorlar.

Zerdeçal

Zerdeçaldaki antioksidanlar nöroprotektif özelliklere sahiptir ve ruh halinizi düzenlemeye yardımcı olabilir. Bir çalışmada zerdeçalın, anksiyete bozuklukları ile yakından bağlantılı olan majör depresif bozukluk için etkili bir tedavi seçeneği olduğu gösterilmiştir.

Avokado

Bu muhteşem besin, beyin sağlığı ve kaygı için mükemmeldir. Doğal olarak kan basıncını düşürmeye yardımcı olan potasyum içerir. Avokado ayrıca nörotransmitter ve beyin sağlığı için gerekli olan yararlı B vitaminleri ve tekli doymamış yağlar içerir.

Bitter çikolata

Bilim, çikolata severleri haklı çıkardı. 🙂 Journal of Psychopharmacology’de yayınlanan plasebo kontrollü bir çalışma, günde yaklaşık 42 gram bitter çikolata tüketenlerin, tüketmeyenlere göre kendini daha sakin hissettiğini ortaya koydu.

Bitter çikolatanın kaygı giderici güçleri, yüksek flavonoid içeriğinden kaynaklanıyor olabilir. Bu antioksidanlar beyne giden kan akışını uyarır, bu da mental sağlığı ve ruh halini iyileştirebilir.

İlgini çekebilir: Sakinleşmek ve Kaygıları Gidermek İçin 5 Basit Yoga Duruşu

Kuşkonmaz

Bu kükürt açısından zengin sebze, özellikle yararlı B vitamini folatı içerir. Düşük folat seviyeleri, kaygıya neden olabilecek nörotransmiter bozukluğuna bağlıdır. İyi haber ise bir porsiyonun, folat için önerilen günlük miktarın neredeyse %20’sini karşılıyor olması. Ayrıca bu besin, kan basıncını düşürmeye yardımcı olan orta miktarda potasyum içerir.

Adaptojenik bitkiler

“Hastalarımda bulduğum yaygın bir anksiyete bozukluğu suçlusu olarak, beyin-adrenal eksen adı verilen hormon-sinyal yolundaki işlev bozukluğudur. Böbreküstü bezleri, bir stres hormonu olan kortizol salgılanması da dahil olmak üzere vücuttaki birçok hormonal işin düzenlenmesinden sorumludur.” -Fonksiyonel Tıp Uygulayıcısı William Cole

İlgini çekebilir: Stres Hormonu Kortizol Seviyemizi Düşürmek İçin 7 Öneri

Kronik stres, adrenalleri aşırı uyararak yorgunluğa veya sinir haline yol açabilir, Ek olarak, kortizol gibi stres hormonları serotonin reseptörlerinin aktivasyona daha az duyarlı hale gelmesine neden olabilir.

Adaptojenler, hormonları dengeleyerek, iltihaplarla savaşarak ve kortizol seviyelerini düşürerek adrenalleri destekleyen şifalı bir bitki sınıfıdır. Beynin adrenalin fonksiyonunu optimize etmek ve stres tepkinizi sakinleştirmek için bu bitkileri deneyin.

Badem

Atıştırmalıkların baş tacı bademde duygusal dengemizi korumaya yardımcı olan çinko bulunur. Bademin içinde yer alan demir stresi azaltmaya yardımcı olur.  Demir seviyesinin düşüklüğü, yorgunluk ve dolayısıyla strese neden olabilir.

Yapraklı yeşillikler

Stres ve kaygı ile mücadele ediyorsanız, yeşillikleri tercih edin! Pazı ve ıspanak gibi bitkisel gıdalar magnezyum açısından zengindir. Magnezyum, beyindeki GABA reseptörlerinin düzgün çalışması için gereklidir. GABA vücudunuzun “sakinleşmesi” sinyalidir ve stresi azaltır. Magnezyum ayrıca beyin-adrenal ekseninin düzenlenmesine yardımcı olur bu da sizi rahatlatır.

Sevgiyi yayalım! Paylaş: