Verimli ve Keyifli Bir Okul Hayatı İçin Aklında Tutman Gerekenler

Deniz, kum, güneş… Yazın o sıcacık, kalpleri eriten ışıltısı…

Pamuk gibi geçti üç ay: Eğlendin, dinlendin, kendine vakit ayırdın. Şimdi sahalara dönüş vakti. Okulun soğuk duvarlarını ısıtmaya yetmeyebilir yazdan kalanlar. Korkma! İhtiyaç duyduğun her an yanında olacağız ve gökyüzü ne kadar bulutlu olursa olsun içindeki güneşi birlikte uyandıracağız!

Okulun ilk günü, ilk haftası ve devamındaki her gün hatırlamanı istediğimiz şeyler var. Bunların başında, okula ne için gittiğini unutmamak geliyor.

Okul, kendini tanıma yolunda geçtiğin fırsatlarla dolu bir limandır! Bunu hiç unutma!

Cevap kendini tanımak, yolunu çizmek olmalıyken tüm hayatımız buna bağlıymış gibi davranıyoruz. Mühendislik mi okuyorsun? Toplumun sana çizdiği üç farklı gelecek var. Birine yerleşmek ve orada kendini iyi hissetmek zorundasın. Zaman geçtikçe ihtimaller daralıyor, kendini sınırlar içerisinde hissediyorsun.

Fakat toplumun sana dayattığı tüm görevleri başarıyla yerine getirdiğin halde ruhunu saran mutsuzluğu hiç kimse açıklayamıyor. Bu tuzağa düşme!

Sen, onların çizdiği sınırlarla yaşamak için almıyorsun bu diplomayı.

Kendini keşfetme yolunda sana verilen bir eğitimin belgesi bu. Kendini bulma yolundaki basamaklardan sadece bir tanesi. O yüzden etrafına, kendine ve önüne gelecek olan sınavlara farklı bir gözle bakmayı dene. Güçlü yönlerini ve kırılganlıklarını keşfetmek için büyük bir fırsat!

Önüne çıkan her engelde dön ve kendine bak. Nerelerde zorlanıyorsun, en çok neden keyif alıyorsun? Bu soruların ne kadar kıymetli olduğunu seni bekleyen yıllar fark ettirecek.

Kim olduğunu, ne istediğini bilmeden bitirme o okulu.

Güçlü yönlerin, seni yürümekten en çok keyif aldığın yola götürecek. Zayıflıklarınsa (eğer onların farkına varabilir ve gelişime direnç göstermezsen) en güçlü yönlerin halini alacak.

Girip çıkacağın onca sınavın, havada uçuşan başarısızlık sancısının, kıskançlıkların, hırsların ve hatta geceleri uykuna sinen gözyaşlarının ötesine bakmayı bil.

Sen kimsin? Ne yapmak istiyorsun? Okuduğun okulun en önemli amaçlarından biri bu.

Sana öğretilen, dayatılan her ne varsa onların dışında kalabilir ve kendi yolunu çizebilirsin. Yapman gereken tek şey, kendine merakla ve şefkatle yaklaşmak.

Çok eğlen, keyif almayı bil!

Öyle güzel yıllar ki… İçindeki çocuğun kadına karıştığı, aşkı bulduğun, sevmeyi öğrendiğin, dostlarınla kendine bir aile kurduğun…

Her anın tadını çıkarmanı öneririm. Her anın… Okulu astığın, sevgilinle kavga ettiğin, dersten kaldığın, mutluluktan ağladığın… Her biri öyle özel ve kıymetli ki; bunun farkına varmak için geç olmasını bekleme.

Sana dair ne varsa, orada atılacak temelleri.

Bu yıllarda ektiğin tohumların meyveleriyle zengileşecek hayatın. Gülmeyi, sevmeyi, keyif almayı öğrenmen ve bunu her koşulda yapabilecek bir kadın/adam olacaksın. Seninle şimdiden gurur duyuyoruz.

Sen olurken kimsenin onayını beklemediğin, kendi yolunu çizmekten korkmadığın, kendin olduğun için suçluluk duymadığın, kalıplara sığmayı reddedip kendi renginde kalabildiğin, tüm kalbinle sevdiğin ve çok eğlendiğin bir yıl olsun!

Oraya kendini bulmak için gittiğini ve bu yolculuğun her anından keyif alabileceğini hep hatırla.

Bunlar da ilgini çekebilir:

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

Özgür doğasını arayan vahşi bir ruh. Ankara Fen Lisesi'nin ardından ODTÜ Elektrik ve Elektronik Bölümü'nü Şeref Öğrencisi olarak bitiren Sahra Hazal Kaleli, Kavun, Sütlaç ve Bebe'nin annesi. İlişkilerle, kadın ve erkeğin özüyle kafayı bozmuş. Zekanın sadece özel durumlarda kullanılması gerektiğini bilir. Masallara ve kedilerinin sihrine inanır.