Her Gün Ajandanda Bu 4 Soruyu Cevaplayarak Hayatını Dönüştürebilirsin!

Sana bir sorumuz var:

EN sevdiğin kıyafetin hangisi?

Düşün düşün, acele etme.

Sorunun cevabını vermeden okumaya devam etmek yok.

Eğer dediğimizi yapıp sorunun cevabını düşündüysen, muhtemelen en sevdiğin kıyafetler arasında seçim yapmaya çalışmışsındır. Son birkaç saniyeni, belki birkaç dakikanı nasıl geçirdin? Sevdiğin kıyafetleri düşünerek… Tek bir soru, en sevdiğin kıyafetlerin bir bir zihninden geçmesine sebep oldu.

İşte soru sormanın gücü buradan gelir. Zihnine bir soru sorduğunda, zihin tüm gücüyle cevap bulmaya çalışır. Başka bir deyişle, soru sorulduğu anda zihin tüm odağını cevabı bulmaya verir. Bizim de istediğimiz bu değil mi zaten? Odağımızı, bilinçli bir şekilde doğru yerde tutabilmek.

Zihni bilinçli bir şekilde, istediğimiz yere odaklamak için altın anahtar: doğru sorular!

Hemen şimdi “Niye bu kadar şanslıyım?” diye sorduğunda, göreceksin ki zihnin sana şanslı olduğuna dair sebepler sunmaya başlayacaktır. Oyun,“Niye bu kadar şanssızım?” diye sorduğunda da aynı şekilde devam eder… Zihninin bu kez de sana şanssız olduğunu hatırlatan birçok sebep bulacağını söyleyebiliriz.

Bu demek oluyor ki doğru soruları sorarak zihnimizi bilinçli bir şekilde yönlendirmek istediğimiz yere odaklayabiliriz. Harika bir haber! Peki bunu okur okumaz uygulayacak mısın? Büyük bir ihtimalle hayır. İşte tam bu noktada sana ajanda tutmanı öneriyoruz. Çünkü düzenli olarak yazmak, içselleştirmek için harika bir yol!

Biz KİK Akademi üyeleriyle birlikte sık sık soruların gücünden yararlanıyoruz. Daha cevaplarken bile enerjilerinin değiştiklerine o kadar çok şahit olduk ki. İnanmazsanız kendilerine sorun! 🙂

Hadi, denemek istiyorsan bugünden itibaren bir ajanda edin ve bu soruları her gün cevapla:

Bugün başıma gelen en güzel şey neydi?

Her günün sonunda, o gün başına gelen en güzel olayın veya o günün en güzel anının (yaratıcılığına kalmış) ne olduğunu kendine sor!

Böylelikle, tıpkı kıyafet örneğinde olduğu gibi, zihnini günün en güzel anlarına odaklayacaksın. İçlerinden birini seçmeye çalışırken bir bakmışsın ki zihninde gün içinde bir sürü güzel an canlanmış. Böylece odağını şikayetten, negatif düşünce ve durumlardan kolaylıkla kaydırabilirsin. Bir bakmışsın ki o güzel zihnin bir süre sonra iyiyi, güzeli aramaya başlamış ve sen başına güzel şeyler de geldiğine çoktan ikna olmuşsun bile! E buna inanmaya başladığında evrenin sana kat kat, daha fazla güzel durum ve düşünce getireceğini de artık anlatmayalım… 🙂

İlgini çekebilir: Bebek Adımları: Daha Pozitif Bir Hayat İçin 8 Basit Yol

Kendimi ne için takdir ediyorum?

Ta-daa! İşte harika bir öz sevgi sorusu!

Faturaları düşünüyoruz, giden sevgiliyi düşünüyoruz, gelen kredi kartı ekstresini düşünüyoruz ama hiç bunların altından nasıl kalktığımıza dönüp bakmıyoruz.

Bazı günlerde yatağını toplayabilmek bile muhteşem bir başarıdır! Çünkü o gün uyanabilmişsindir, hayattasındır, sağlıklısındır; belki çok yorgunsundur ama hayatını düzende tutmaktan vazgeçmemişsindir. En ufak başarını bile kutlamanın kendinle olan ilişkini nasıl geliştireceğini tahmin bile edemezsin. Çünkü içindeki çocuğun en çok sana ve senin tarafından onaylanmaya ihtiyacı var.

İlgini çekebilir: Öz-imge (Self-image) Nedir? 4 Adımda Kendine Olan Bakışını Değiştir!

Bu yüzden her gün ajandana kendini takdir etmek için bir sebep bulup yaz. Sadece takdir etmekle kalma, kendinde beğendiğin tüm özellikleri de dahil et oyunun içine. Hatta o sebepleri/özellikleri abarta abarta anlat, köpürtebildiğin kadar köpürt! Bak bakalım kendine bakışın değişecek mi?

Bu kişide sevdiğim ne var?

Özellikle sosyal ilişkilere çok iyi gelen bir soru daha!

Arkadaşlıkların, sevgilin, eşin, çocuğun, anne-baban… Hepsi bize, bizim ona baktığımız gibi davranıyor. O yüzden ilişkini biraz kutlamak, onurlandırmak hayatına kısa sürede çokça neşe katabilir. Her gün birini seç ve onda sevdiğin özellikleri sıralamayı dene. Hayatına ne gibi katkıları var bu kişinin? Sanki hangi alanlarda iyi geliyor? Seni nasıl etkiliyor? Hangi özelliklerini takdir ediyorsun? Bir süre sonra aranızdaki ilişkinin neye dönüştüğüne bak.

İlgini çekebilir: Mutlu ve Sağlıklı Bir İlişkiye Sahip Olan Çiftlerin Sergilediği 6 Davranış

Neler keyfimi yerine getiriyor?

Odağını şikayetten ve kurbanlık hikayelerinden çekip, keyfini yerine getiren en küçük şeyi bile saklandığı yerden tutup çıkarmak için muhteşem bir soru! Her gün sana iyi gelen, seni mutlu eden büyük-küçük birkaç şey sıralamayı dene.

Gün batımı, yağmur, dans etmek, gökkuşağı, yatağım, yasemin çiçeği… Aklına her ne gelirse. Varlığından minnet duyduğun her şeyi sırala. Sadece sıralarken bile enerjinin değiştiğini göreceksin.

İlgini çekebilir: Mutlu İnsanların Ortak 6 Özelliği

Sevgiyi yayalım! Paylaş: