fbpx

Nasıl Hayır Deriz: İstemediklerine Hayır Demenin Kolay 3 Yolu

Bazen onaylamamak, topluma ters düşmek öyle zordur ki; kıvrana kıvrana uyum sağlarız. Ikınırız sıkılırız, düğüm olur göz yumarız. Yetmez, söyleyemediklerimiz yüzünden karnımız ağrır, pişmanlık duyarız. Yine de hayır diyemeyiz ya, vay halimize! Ne zordur birey olmak uğruna sınır çizmek… Aman kim uğraşacak, he de geç der; bir yanımız… Diğer taraftan uyku tutmaz, dünyanın yükü gece karanlığıyla çöker üstümüze.

Çoğu zaman bunu beceremediğimizi itiraf etmek zorundayım. Anamız ağlasa da evet deriz, kalbimiz sıkışsa da… Fakat, onca ahval ve şerait içinde “HAYIR” demek öyle önemlidir ki; demediğimiz her an kendimize olan saygımız azalır.

“Aman yavrum ayıptır, kabul et!”

“Kızım hayır denir mi teyzeye! O senin iyiliğini düşünüyor.”

“Ama çok kırılırım hayır dersen, ne olur beni dinle!”

Eşimiz dostumuz, anamız babamız sağolsun; burnumuzdan getirirler. Hayır demeyle uğraşacağımıza “evet” der beladan kaçarız.

Nasıl “Hayır” deriz? Dahası; bunu itici olmadan, suçluluk duymadan, utanmadan, özgürce NASIL yapabiliriz?

“Ya hiç sorma.” dediğini duyar gibiyim.

Başını derde sokmadan kıçını kurtarmanın yollarıyla geldim sana bugün. Kırıcı olmadan, ıkınıp sıkılmadan nasıl hayır deriz?

Buyursunlar başlıyorum:

1. Sessizliğin gücü: Hayır diyemiyorsan “evet” de deme!

Tamam hayır diyemiyorsun, zorlama yok!

Minnacık bir rica var sadece: Evet de deme. Uzun uzun dinle, sessiz kal. Karşındaki ayu değilse sessizliğine bir anlam verecek ve çok da gönüllü olmadığını hissedecektir.

Öküzse bir süre boş bakacak, ısrar etmeyi sürdürecektir. Tam da bu noktada biraz daha sessizliğe ihtiyacın var. Azıcık daha sus. Sus kardeş, korkma. Öküz öküzlüğünden, ayu ayuluğundan utanmıyorsa sen de suskunluğundan utanma! Melul melul bak, cevap verme!

2. Erteleme sanatı: Düşünmek için zaman iste!

“Tatlım harika bir teklif, ben biraz düşüneyim bunu.”

Basitçe ertele! Sonradan kupkuru bir mesaj atarsın:

“Bebeğim kusura bakma ya ben gelemeyeceğim. Bir dahakine görüşürüz artık..”

O an hayır demek zordur ama kendi krallığında Netflix izlerken çatır çatır mesaj çekersin di mi, işte benim kızım! Bunda hiçbir problem yok, utanacağın sıkılacağın bir durum söz konusu değil, hatırlatayım. Omuzları düşürüp “Tamam, sen nasıl istersen…” demek yerine gücünü toplayıp yapıştıracaksın cevabı:

“HA YIR ARKADAŞIM HAAAYIIRRR!”

3. Özünle barış: Sen kendine kızacağına, bırak başkası kızsın!

Kendinle barış hali, dış dünyayla kavga etmeye değer, inan bana! O yüzden hatırla; akşam senin uykun kaçacağına karşındakini keyfi kaçsın. Kendine HAYIR dememeyi seç. Sana garanti veriyorum, asla pişman olmayacaksın.

Vereceğin cevap için güzelce düşün. Sebeplerini gözden geçir ve başkası seni istemediğin bir şeye ikna etmeden önce sen kendini ikna et. Kesin ve net bir “hayır” kadar rahatlatan bir sözcük olabilir mi şu dünyada?

Unutmadan, mini bir not bırakayım yarına:

“Yanlış insanlara hayır dediğinizde, doğru insanların hayatınıza girmesi için yer açarsınız.”,

Haydi bakalım yavrum, göreyim seni! Gitsin yanlış insanlar, gelsin öz saygı, gelsin özgürleştiren sınırlar!

Öpüyorsun, kendine iyi bakıyorsun!

Hayır mı?

Hadi be ordan!

Bunlar da ilgini çekebilir:

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

Özgür doğasını arayan vahşi bir ruh. Ankara Fen Lisesi ve ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunu. Hayallerinin peşinden giderek kendi Dijital Pazarlama Danışmanlığı şirketini açtı. Kavun, Sütlaç ve Bebe’nin annesi. İlişkilerle, kadın ve erkeğin özüyle kafayı bozmuş. Zekanın sadece özel durumlarda kullanılması gerektiğini bilir. Masallara ve kedilerinin sihrine inanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir