fbpx

Hafta Sonunu Evde Film İzleyerek Geçirecekleri Buraya Alalım: Korku Seansı Başlıyor!

Korku filmlerini “Kanka sahne geçince haber ver” diyerek izleyen, film boyunca yanındakinin koluna yapışan, film bittikten sonra tuvalete dahi refakatçi olmadan gidemeyenlerden misin? Hatta şu an bile bir yerlerden ürkütücü fotoğraflar çıkar diye mi bekliyorsun? Merak etme yalnız değilsin! Ama bekle, sakın kapatma, çünkü bu listeyi senin için hazırladık!

Tümü gerçek olaylara dayanan ve sonunda çözüme kavuşmuş paranormal vakaları içeren The Conjuring serisini ve spin-off filmlerini görünce, derin bir oh çekeceksin!

Şimdi yatağa giriyoruz, en sevdiğimiz atıştırmalıkları yanımıza alıyoruz, ışıkları kapatıyoruz ve korku seansını başlatıyoruz!

Listeyi hazırlarken filmlerin çıkış tarihlerine göre değil, olayların kronolojik sırasına göre ilerledim. Sen de bu sıraya göre izlersen anlam bütünlüğünü sağlamış olursun.

The Conjuring-1 (Korku Seansı Bölüm 1) (2013-IMDb: 7,5)

Perron ailesinin gözlerden uzak çiftlik evi, nedeni bilinmeyen karanlık bir varlık tarafından kuşatılmıştır ve bu nedenle de hayatları tam bir kabusa dönüşmüştür. Bu vakayı çözebileceklerine inanan deneyimli Warren çifti, hayatlarının en zor vakalarından biriyle uğraşacaklarının farkında değillerdir.

  • Filmin çekimlerinin ilk gününde Lorraine Warren’ı canlandıran Vera Farmiga’nın bacağında üç açıklanamayan pençe izi yer alıyordu. Farmiga, daha sonra verdiği bir ropörtajda, “Neler olduğunu bilmiyorum, sivrisinek ısırığı olmadığına göre parmağımla çizdim” dedi.
  • Filmde, Perron ailesinin eve taşınır taşınmaz başladığı olaylar gerçekte aile bu eve taşındıktan 10 yıl sonra başlamış. 

The Conjuring-2 (Korku Seansı Bölüm 2) (2016-IMDb: 7,3)

Hodgans’lar babaları tarafından terk edilmiş bir ailedir. Kekeme bir erkek çocuğu, olgun bir abla ve şeytani varlığın asıl kurbanı olan küçük Janet, başta küçük sataşmalarla başlayan ruh saldırısını başta önemsemeseler de, kısa süre içinde olaylar akıl almaz bir dehşete dönüşür. Maurice Grosse’un devreye girip “Demonojist” çiftimize ulaşmasıyla film karmaşık bir hâl alır. İlk filmin sonrasında tükenmiş olan Lorraine, istememesine rağmen kendisini olayların içerisinde bulur. 

  • Bir Hint eyaleti olan Tamil Nadu’ya bağlı Tiruvannamalai kentinde, iddialara göre 65 yaşındaki bir adam filmi izlerken hayatını kaybetti. Times of India kaynaklı habere göre, söz konusu şahıs filmin kırılma noktası yaklaşırken kalp ağrısı çekti ve yere yığıldı. Haberi daha ürkütücü kılan nokta ise, yetkililerin kimliğini belirlemeye çalıştığı adamın öldükten sonra ortadan kaybolmuş olması.

The NUN (Dehşetin Yüzü) (2018-IMDb: 5,4) 

The Conjuring 2’nin sonunda ortaya çıkan Valak’ın hikayesinin işlendiği spin-off filminde; Romanya’da bir manastırda yanlışlıkla kötü bir ruhun dünyaya çıkışı sağlanır. Baş Rahibe ölmeden önce onu bir odaya zincirler ve anahtarını genç rahibeye verir. Bir süre sonra genç rahibe, manastırın camından atlayarak intihar eder. Vatikan, bu gizemli ölümü çözmesi için bilgisine güvendiği Rahip Burke ve henüz yemin etmemiş Rahibe Irene’i görevlendirir. İkili birlikte, manastırın korkunç sırrını keşfederler. Hayatlarının yanı sıra inançlarını ve ruhlarını da tehlikeye atarlar ve şeytani rahibe biçiminde boy gösteren kötü niyetli Valak ile karşı karşıya kalırlar. Manastır, yaşam ve lanet arasında korkunç bir savaş alanı haline gelir.

  • Serinin bu filminde zaman dilimi olarak geriye gittiğimiz için Ed & Lorraine karakterleri hikayede yer almıyor. Ancak Rahibe Irene’i Vera Farmiga’nın kız kardeşi Taissa Farmiga canlandırıyor.

Annabelle: Creation (Annabelle: Kötülüğün Doğuşu) (2017-IMDb: 6,5)

Oyuncak bebek ustası olan Samuel Mullins ve karısı Esther 7 yaşındaki kızları Annabelle’i yeni kaybetmiştir. Henüz bu kaybın şokunu atlatamamışken, tanımlayamadıkları doğaüstü bir güç onlarla iletişime geçer. Önce kızlarının ruhunun kendilerine ulaşmaya çalıştığı, fiziksel bir forma bürünmeye çalıştığını sanırlar. İletişime geçen gücün şeytani bir varlık olduğunu, Samuel’in oyuncak bebeklerinden birisinin içine girmesine izin verdikten sonra anlarlar ama artık çok geçtir. Bebeği kızlarının odasına kilitleyerek engellemeye çalışırlar ama yıllar sonra evlerine gelen yetim kız grubu, Annabelle’i tekrar serbest bırakır.

  • Warren Occult Museum’da tutulan Annabelle bebeğine biri yaklaştığında, ürkütücü bir klise müziği çalmaya başlıyor bu müziğe rağmen bebeğe yaklaşanların ise, bir çoğunun öldüğü söyleniyor. 
  • Ayrıca Annabelle’in tutulduğu odanın, bir rahip tarafından düzenli olarak kutsandığı biliniyor.

Annabelle (2014-IMDb: 5,4)

John Form, oyuncak bebek koleksiyonu yapan hamile eşi Mia için yeni bir oyuncağı gözüne kestirir. Beyaz gelinlik giydirilmiş, eşine zor rastlanır bu antika oyuncak bebek Mia için kusursuz bir hediye olacaktır. Mia beklediği gibi hediyesi Annabelle’i görünce mutlu olur, ancak bu güzel anlar çok uzun sürmez. Form ailesinin evi bir gece evleri sapkın bir tarikat tarafından basılır ve ciddi bir saldırıya uğrarlar. Saldırganlar uzaklaşırlar ancak hiçbir şey çözülmüş değildir. Zira ailenin hiç tahmin edemeyeceği bir kötü ruhu evde bırakmışlardır.

  • Annabelle filmlerinin setlerinde ara ara herkesin gerilmesine neden olan olaylar yaşanıyormuş. Örneğin; Doğaüstü olayların yaşandığı bir sekansın çekimleri sırasında büyük bir cam avize yerinden çıkıp yere düşmüş. Ayrıca binanın dış cephesinde tırmık izleriyle karşılaşılmış.

Annabelle: Comes from Home (Annabelle 3) (2019-IMDb; 6,2)

Lorraine ve Ed Warren çiftinin evde olmadıkları bir sırada 10 yaşındaki kızları Judy’ye bakıcılık yapan genç Mary Ellen’nin okul arkadaşı, Daniela’nın merakı yüzünden serbest kalır. Annabelle’in taşıdığı lanet artık Judy ve etrafındaki herkesi tehdit etmeye başlayacaktır.

  • Ed ve Lorraine çiftinin kızları Judy ise, gerçekte ailesinin Annabelle’nin gözlerine asla bakmamasını tembihlediğini söyledi.
  • Gerçek Annabelle bebeğini satın almak isteyen biri çiftin damadı Tony Spera’ya 1 milyon dolar teklif etti. Spera ise, bebeği kutudan çıkarmanın toplum için tehlikeli olduğunu söyleyerek bu teklifi reddetti.

Ed&Lorraine Warren çifti hakkında ayrıntılı bilgi almak, filmde konusu geçen paranormal mekanları ve karakterleri görmek, çiftin müzesinde sanal tur yapmak ve vakaların medya kanıtlarını görmek istersen diye çiftin web sitesi burada.

Bunlar da ilgini çekebilir:

Yardımcı kaynaklar: listeist.com, onedio.com

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

Bu hayatta en sevdiği aktivite olan yorgan altında film izlemeyi mesleği haline getirmeye karar verip, Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümüne girdi. Çocukluğundan beri geliştirmeye çalıştığı yazı dilini 7.sanat için kullandı. Sinema haricinde hayatının diğer vakitlerinde tam bir İzmir kızı olarak kordon boyunda iyot kokusunu içine çekmeyi, arkadaşlarıyla saçma şeylere gülmeyi ve müzik dinleyerek yürümeyi seviyor. Şu sıralar eğitimi için gittiği Kuzey Amerika’da geyik kovalıyor.