fbpx

Uzman Diyetisyen Olcay Barış’a Kilo Verme Süreciyle İlgili Merak Edilenleri Sorduk

Sevgili Olcay, konuğumuz olduğun için teşekkür ediyor; hiç vakit kaybetmeden sorularımıza geçiyoruz.

Hemen kilo vermek, bir haftada 5 kilo ayda 10 kilo gibi vaadler ne derece sağlıklı ?

Aldığımız kiloları nasıl bir günde, bir haftada ya da bir ayda almadıysak kilo verme sürecine bakışımız da bu yönde olmalı. Önemli olan vücuttaki yağlardan kilo kaybedilmesidir. Kısa süreli kilo kayıpları vücuttaki su kaybından kaynaklanır.

3  günde 3 kilo ya da 5 günde 5 kilo gibi değişiklikler vücudun su kaybından kaynaklanmaktadır.

Diyet kavramından ziyade “sağlıklı yaşam” kavramı yaşamımıza yerleşmelidir.

Sabır, her işte olduğu gibi çok önemli. Bir kere yedim bak kilo almıyorum demek ve bu düşünce üzerinde hareket etmek çok yanlış. Kilo verme başarılabilir ama önemli olan o kiloda kalmaktır.

Peki tatlı krizlerimiz ne olacak?

Kan şekerimizin belli bir seyirde olması ve öyle kalması önemli. Bunun için de uzun süre aç kalınmaması yönünde bir uyarı var. Uzun süre açlıkta kan şekeri düşmekte ve yoğun bir tatlı isteği ile karşı karşıya kalıyoruz.

Kan şekerinin düşmemesi adına tarçın kullanılabilir. Günlük 6 grama kadar tarçın kullanımının kan şekeri seviyesini çok güzel düzenlediği çalışmalar yapılmıştır.

Tarçın sevmeyen biri suyuna çubuk tarçın atabilir veya süte toz tarçın katabilir.

Geceleri yemek zararlı mı gerçekten?

Akşam üzeri, metabolizma yavaşladığı, hareketlerimizin daha azaldığı bir zaman dilimi olduğu için gece yemek bu anlamda tehlikeli. Akşam olan kaçamakların geri dönüşleri çok daha ağır olabiliyor. Bu durumlarda ertesi güne hareketi devreye sokabiliriz ya da hiç hareket etmeyen birisi için bu durumda listede bir kısıtlamaya gitmek gerekebilir.

Normal aralıklarda kalmak (boy – kilo endeksi olarak) ve sağlıklı bir beslenmenin esas unsuru olarak hayatımızda %70 beslenme,  %30 spor olmalıdır.

Bir türlü harekete geçemiyoruz, sporu hep erteliyoruz. Neden?

Mevsim geçişlerinde rehavetin olduğu, bazı kan parametrelerinin vücutta eksik olmasının Demir Eksikliği, D Vitamini Eksikliği gibi bir rehavet yarattığı gerçek…

Gerçekten sporu çok sevmeyen biri için eziyete dönüşmekle birlikte hiç spor yapmayan/yapamayan birinin hayatına sporu eklemek gerçekten çok zor.

Diyet listelerinin kişiye özel olması da çok önemli galiba?

Beslenme de parmak izi gibidir. Size çok iyi gelen bir beslenme düzeyi başka biri için çok rahatsız edici olabilir. Aynı zamanda çok da tehlikeli olabilir.

Bu nedenle kilo verme veya sağlıklı beslenme konusunda bir beslenme uzmanına gidilmesi çok çok önemli.

Yapay tatlandırıcı mı rafine şeker mi?

Yapay tatlandırıcı ile ilgili çalışmalar da biraz soru işareti barındırıyor. İnsülin yine aynı şekilde salgılanıp yine tatlı isteğini arttırdığını hatta yapay tatlandırıcıların kalori içeriği olmamasına rağmen karın yağlanmasını arttırdığına yönelik çok fazla çalışma var artık.  Bu anlamda ikisinin de minimum olması daha doğru.

Kuru meyvelerden tatlı ihtiyacımızı giderebilirsek daha doğru olur.

Kurutulmuş meyve tüketebilir miyiz?

Sadece fırında kurutulan, güvendiğiniz bir firmadan kurutulmuş meyvelerden bu ihtiyacımızı giderebiliriz.

Peki Muz diyeti?

Sadece Muz diyeti değil, Hurma diyeti, Yumurta diyeti, Kabak diyeti gibi tek tip besin içeren hiçbir diyet sağlıklı değil. Ciddi anlamda tansiyon düşüklüğü, göz kararması yaratabilen diyetlerdir bunlar. Muz, ayrıca glisemik indeksi çok yüksek bir meyve olduğundan şekeri tetikleyebilir.

Protein – Karbonhidrat – Yağ içeriği dengeli olan  öğün, en sağlıklı beslenme biçimidir. Tek öğün bile olsa, bu şekilde bir beslenme biçimi (sadece protein, sadece karbonhidrat yada sadece yağ), vücuttaki tek kaybın kas ve su olabileceğini gösteriyor. Bu da demek oluyor ki, tek bir öğündeki beslenme planınız Protein- Karbonhidrat ve Yağ içeriğini barındırmalıdır.

Meyveleri süt ile birlikte tüketmeyi de sormadan edemedim?

Glisemik indeksi düşük meyvelerle süt tüketilebilir. Meyvenin de sütün de içeriğinde karbonhidrat olduğu için karbonhidrat ihtiyacımızı her ikisinden alarak tüketebiliriz.

Kilo verme kararında ve bu süreçte işin psikolojik boyutu çok önemli, değil mi?

Hazır olmak, istekli olmak ve mutlu zayıflamak sonuca ulaşmada çok önemli.

Stres, kaygı ve olumsuza kendimizi yöneltmemiz daha negatif sonuçlara sebebiyet verebiliyor. Çok kısıtlı bir beslenme bu anlamda insanı strese sokabiliyor.

Bu zamana kadar olan bir alışkanlığı değiştirmek hiç kolay değil.. Bu da bir zaman ve bir süreç..

Neden kışın kilo alıp yaza doğru bu kiloları vermeye çalışıyoruz?

Kışın soğuk hava nedeniyle ısınma ihtiyacımız ortaya çıkmakta ve bu nedenle daha fazla yiyecek tüketme eğiliminde oluyoruz. Aynı zamanda gecenin uzun olması,  hareketsiz olma, daha az hareket etme gibi nedenler kilo almayı kolaylaştırıyor. Yaza doğru, yaz sezonu, deniz sezonu gibi  bikini /mayo giyme ve buna bağlı olarak da fazlalıkları atma isteği bahar aylarından itibaren bizi daha ince görünme isteğine yöneltiyor.

Bize vakit ayırdığın için çok teşekkür ederiz!

Olcay Barış’a ulaşmak isteyenler Instagram‘dan veya www.olcaybaris.com web sitesinden ulaşabilirler.

Bunlar da ilgini çekebilir:

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

İstanbul’da yaşayan, İş Yaşamını’nın İnsani Yönünü temsil eden, Akademisyen, Yaşam Koçu ve hayatının merkezine Ayurveda öğretisini yerleştirmiş, İK’nın tüm süreçlerinde yer almış çeyrek asırlık İK Profesyoneli. Marmara Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri ABD ve Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi Yüksek Lisans derecelerine sahip. İK alanında İKY’de Ölçme ve Değerlendirme, Ücret ve Ödül Yönetimi, Farklılıkların Yönetimi; Çalışma Hayatı alanında Zor İnsanlarla Başa Çıkma Yöntemleri ve Kendini Gerçekleştirme konularında dersler ve İşe Alım ve Mülakat Teknikleri, Etkili İş Görüşmesi, Özlük ve Bordrolama eğitimleri vermekte.