Uzman Diyetisyen Olcay Barış’a Kilo Verme Süreciyle İlgili Merak Edilenleri Sorduk

Sevgili Olcay, konuğumuz olduğun için teşekkür ediyor; hiç vakit kaybetmeden sorularımıza geçiyoruz.

Hemen kilo vermek, bir haftada 5 kilo ayda 10 kilo gibi vaadler ne derece sağlıklı ?

Aldığımız kiloları nasıl bir günde, bir haftada ya da bir ayda almadıysak kilo verme sürecine bakışımız da bu yönde olmalı. Önemli olan vücuttaki yağlardan kilo kaybedilmesidir. Kısa süreli kilo kayıpları vücuttaki su kaybından kaynaklanır. 3  günde 3 kilo ya da 5 günde 5 kilo gibi değişiklikler vücudun su kaybından kaynaklanmaktadır. Diyet kavramından ziyade “sağlıklı yaşam” kavramı yaşamımıza yerleşmelidir.

Sabır, her işte olduğu gibi çok önemli. Bir kere yedim bak kilo almıyorum demek ve bu düşünce üzerinde hareket etmek çok yanlış. Kilo verme başarılabilir ama önemli olan o kiloda kalmaktır.

Peki tatlı krizlerimiz ne olacak?

Kan şekerimizin belli bir seyirde olması ve öyle kalması önemli. Bunun için de uzun süre aç kalınmaması yönünde bir uyarı var. Uzun süre açlıkta kan şekeri düşmekte ve yoğun bir tatlı isteği ile karşı karşıya kalıyoruz.

İlgini çekebilir: Düşük Şeker İçeriğine Sahip Meyveler ve 3 Leziz Smoothie Tarifi

Kan şekerinin düşmemesi adına tarçın kullanılabilir. Günlük 6 grama kadar tarçın kullanımının kan şekeri seviyesini çok güzel düzenlediği çalışmalar yapılmıştır. Tarçın sevmeyen biri suyuna çubuk tarçın atabilir veya süte toz tarçın katabilir.

Geceleri yemek zararlı mı gerçekten?

Akşam üzeri, metabolizma yavaşladığı, hareketlerimizin daha azaldığı bir zaman dilimi olduğu için gece yemek bu anlamda tehlikeli. Akşam olan kaçamakların geri dönüşleri çok daha ağır olabiliyor. Bu durumlarda ertesi güne hareketi devreye sokabiliriz ya da hiç hareket etmeyen birisi için bu durumda listede bir kısıtlamaya gitmek gerekebilir.

Normal aralıklarda kalmak (boy – kilo endeksi olarak) ve sağlıklı bir beslenmenin esas unsuru olarak hayatımızda %70 beslenme, %30 spor olmalıdır.

Bir türlü harekete geçemiyoruz, sporu hep erteliyoruz. Neden?

Mevsim geçişlerinde rehavetin olduğu, bazı kan parametrelerinin vücutta eksik olmasının Demir Eksikliği, D Vitamini Eksikliği gibi bir rehavet yarattığı gerçek… Gerçekten sporu çok sevmeyen biri için eziyete dönüşmekle birlikte hiç spor yapmayan/yapamayan birinin hayatına sporu eklemek gerçekten çok zor.

İlgini çekebilir: Yağ Yaktırmak Ondan Sorulur: Fitness Eğitmeni Emir İnalbay’a Sorduk!

Diyet listelerinin kişiye özel olması da çok önemli galiba?

Beslenme de parmak izi gibidir. Size çok iyi gelen bir beslenme düzeyi başka biri için çok rahatsız edici olabilir. Aynı zamanda çok da tehlikeli olabilir. Bu nedenle kilo verme veya sağlıklı beslenme konusunda bir beslenme uzmanına gidilmesi çok çok önemli.

Yapay tatlandırıcı mı rafine şeker mi?

Yapay tatlandırıcı ile ilgili çalışmalar da biraz soru işareti barındırıyor. İnsülin yine aynı şekilde salgılanıp yine tatlı isteğini arttırdığını hatta yapay tatlandırıcıların kalori içeriği olmamasına rağmen karın yağlanmasını arttırdığına yönelik çok fazla çalışma var artık.  Bu anlamda ikisinin de minimum olması daha doğru. Kuru meyvelerden tatlı ihtiyacımızı giderebilirsek daha doğru olur.

İlgini çekebilir: Metabolizma Hızını Artırmak İçin En İyi 10 Besin

Kurutulmuş meyve tüketebilir miyiz?

Sadece fırında kurutulan, güvendiğiniz bir firmadan kurutulmuş meyvelerden bu ihtiyacımızı giderebiliriz.

Peki son zamanlarda popüler olan muz diyeti?

Sadece Muz diyeti değil, Hurma diyeti, Yumurta diyeti, Kabak diyeti gibi tek tip besin içeren hiçbir diyet sağlıklı değil. Ciddi anlamda tansiyon düşüklüğü, göz kararması yaratabilen diyetlerdir bunlar. Muz, ayrıca glisemik indeksi çok yüksek bir meyve olduğundan şekeri tetikleyebilir.

İlgini çekebilir: Akdeniz Diyeti: En İyi ve Uygulanabilir Diyet Yaklaşımlarından

Protein – Karbonhidrat – Yağ içeriği dengeli olan  öğün, en sağlıklı beslenme biçimidir. Tek öğün bile olsa, bu şekilde bir beslenme biçimi (sadece protein, sadece karbonhidrat yada sadece yağ), vücuttaki tek kaybın kas ve su olabileceğini gösteriyor. Bu da demek oluyor ki, tek bir öğündeki beslenme planınız Protein- Karbonhidrat ve Yağ içeriğini barındırmalıdır.

Meyveleri süt ile birlikte tüketmeyi de sormadan edemedim?

Glisemik indeksi düşük meyvelerle süt tüketilebilir. Meyvenin de sütün de içeriğinde karbonhidrat olduğu için karbonhidrat ihtiyacımızı her ikisinden alarak tüketebiliriz.

Kilo verme kararında ve bu süreçte işin psikolojik boyutu çok önemli, değil mi?

Hazır olmak, istekli olmak ve mutlu zayıflamak sonuca ulaşmada çok önemli. Stres, kaygı ve olumsuza kendimizi yöneltmemiz daha negatif sonuçlara sebebiyet verebiliyor. Çok kısıtlı bir beslenme bu anlamda insanı strese sokabiliyor. Bu zamana kadar olan bir alışkanlığı değiştirmek hiç kolay değil.. Bu da bir zaman ve bir süreç..

Neden kışın kilo alıp yaza doğru bu kiloları vermeye çalışıyoruz?

Kışın soğuk hava nedeniyle ısınma ihtiyacımız ortaya çıkmakta ve bu nedenle daha fazla yiyecek tüketme eğiliminde oluyoruz. Aynı zamanda gecenin uzun olması,  hareketsiz olma, daha az hareket etme gibi nedenler kilo almayı kolaylaştırıyor. Yaza doğru, yaz sezonu, deniz sezonu gibi  bikini /mayo giyme ve buna bağlı olarak da fazlalıkları atma isteği bahar aylarından itibaren bizi daha ince görünme isteğine yöneltiyor.

İlgini çekebilir: Tatil Dönüşü Ayurveda: Lenf Sistemi, Detoks ve Bütünsel Sağlık

Bize vakit ayırdığın için çok teşekkür ederiz!

Olcay Barış’a ulaşmak isteyenler Instagram‘dan veya www.olcaybaris.com web sitesinden ulaşabilirler.

Sevgiyi yayalım! Paylaş:
Avatar photo

Akademisyen, İş yaşamının insani yönünü irdeleyen çeyrek asırlık bir İK profesyoneli. Bireysel Gelişim Koçluğu, Farkındalık Koçluğu ve Kariyer Koçluğu çalışmaları halen devam etmektedir. Hayatta başımıza gelenlerin sonuçlarından çok, nedenleriyle ilgilenen bir "Ayurveda" takipçisi... Marmara Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nde lisans ve iki yüksek lisans derecesine sahip; Yeni İnsan Kaynakları Yönetimi Yaklaşımları, Farklılıkların Yönetimi, Çalışma Hayatında Zor İnsanlarla Başa Çıkma Yöntemleri, Kendini Gerçekleştirme, Etkili İş Görüşmesi Teknikleri konularında uzun yıllar çalışmış ve eğitimler vermiştir. Çeşitli Kişisel Gelişim eğitim ve atölyelerinde yer alarak insanın iç dünyasına yönelik çalışmalarını derinleştirmiştir. Hepsi bir yana, Zor İnsanlarla Etkili İletişim, Kişilik Tipleri, Kişilik Analiz Yöntemleri, Ennegram Kişilik Modelleri ve buna bağlı İletişim Biçimleri, Kariyer Koçluğu, Motivasyon, Tükenmişlik gibi, hayatın insanları sınadığı noktalarda, mücadele edebilmeyi konu eden çalışmalarda eğitim vermeye ve yazılar yayınlamaya devam etmektedir.