Yağ Yaktırmak Ondan Sorulur: Fitness Eğitmeni Emir İnalbay’a Sorduk!

Merhabalar Hocam, öncelikle hoş geldiniz! “Emir İnalbay kimdir?” diye soralım size. 🙂

Emir İnalbay, Saint Benoit Fransız Lisesi mezunu, İstanbul Bilgi Üniversitesi İngilizce İşletme mezunu olup ve üniversite yıllarında yaşadığı çeşitli iniş çıkışlar sonucunda hayatını fitness yaşam tarzına adamış, sonrasında da aldığı eğitimler ile bunu mesleği haline getirmiştir. Dünyanın en geçerli fitness eğitmenlik belgelerinden olan American Council on Exercise (ACE Fitness) ‘ın Personal Trainer sertifikasına sahiptir. Bunun dışında bir çok eğitim ve seminere katılmış ve katılmaya devam etmektedir.

365 gün bu hayat tarzını her saniyesinden zevk alarak yaşayan ve bu hayatı takipçileriyle paylaşan; yüzlerce öğrencisi olan Mutasyon Akademi Sisteminin kurucusudur. Instagram ve youtube kanalında 365 gün yaşadığı bu hayatın inceliklerini paylaşır. Bunun yanı sıra Emir İnalbay bir fitness girişimcisidir, fitness giyim markası Fullrangewear ‘in kurucusu ve sahibidir. Sahip olduğu marka ile genç sporculara sponsorluk vermeye başlamıştır. Emir İnalbay’ın vizyonu ve misyonu Mutasyon Akademi ve Fullrangewear markalarını dünya çapında hatrı sayılır hale getirmektir.

İlgini çekebilir: “Sağlıklı Besleniyorum Ama Kilo Veremiyorum” Diyenlerin Dikkat Etmesi Gereken 9 Madde

Mutasyon Akademi dediniz. Nedir? Felsefesini dinlemek isteriz sizden.

Mutasyon Academy esas olarak mental değişimi hedef alır, değişen mentalite ile sahip olabileceğimiz en yüksek potansiyele ulaşmaya çalışırız. Fiziksel değişim hedefini sürdürülebilir kılmak için irade, disiplin ve fedakarlık gerekir. Bunu yapabilmek için kendimize inanmamız ve hayatın çoğu noktasında bizi ele geçirmiş olan sabit düşünce şeklini değiştirmemiz gerekir. Zincirleri kırmamız , kalıplardan çıkmamız gerekebilir. Çevresel engel teşkil eden faktörler genel bağlamda çoğu kişinin pes etmesine sebep olabilir ancak esas pes etme sebebi insanların kendi potansiyellerine inanmamalarıdır.

Kendi potansiyelini keşfettiğinde , gerçekten mental olarak odaklandığında engel tanımaz, yenilmez ve durdurulamaz hale gelirsin.

Dışarda olup biten hiçbir şey seni ilgilendirmez, sen yapacağını bilirsin , sadece kendine ve yapman gereken odaklanırsın. Kısa zaman sonra bir MAKİNAYA dönüşürsün. Dışardan bakıldığında tek düze görünen; kimsenin anlayamadığı, içinde hedefine ideallerine sabır ve irade ile yürüyen bir MAKİNA. MUTASYON zihinde başlar, FİZİKSEL olarak devam eder. @mutasyonacademy‘ de başarılı olanların başaramayacakları pek az şey kalmıştır çünkü en büyük mücadeleyi kazanmışlardır: KENDİLERİ ile olan MÜCADELE.

Kadınlar olarak bu kilolarla alıp veremediğimiz nedir? En çok nerede yanlış yapıyoruz?

Aslında kadınların yapmaları gereken çok temel şeyler var, ancak maalesef kadınlarımız esas noktayı kaçırıp sürekli kısa yol arayışına giriyorlar. Sonuç genelde hüsran oluyor.

İlgini çekebilir: Uzm. Dyt. Oya Neva Demirkol’dan Diyet Hurafeleri: Bölüm 1

Ağırlık kaldırmak şart mı? Günde 10000 adım atın diyorlar, sadece yürüyüş yaparak çözemez miyiz bu işi? 🙂

Benim hep söylediğim bir şey var kadınların erkeklere oranla ağırlık çalışmasına daha çok ihtiyaçları var. Çünkü kadınlar yapıları gereği sıkılaşma konusunda erkeklere göre her zaman geriden gelirler. Kasların ağırlık egzersizi ile çalıştırılması aslında kadınların sert ve sıkı olabilmelerinin anahtarıdır.

Tek başına yeter mi? Hayır!

Vücuda girecek makroların planlanması ve cardio alışkanlığı ağır çalışmasını tamamlar. Ağırlık idmanı kasları aktif tutarak sıkılığı sağlayacak, makro kontrolü ve cardio egzersizi de vücudun depolanmış yağlarını yakarak deri altındaki fazlalıkları atacaktır.

NOT: Vücudumuzun büyük miktarda ihtiyaç duyduğu besinler makro besinlerdir. Karbonhidrat, protein ve yağlar makro besin öğeleri olarak ifade edilmektedir.

Mesela bacaklarımızı nasıl inceltiriz?

Bacak incelmesi, kol incelmesi, bölgesel yağ yakımı mümkün değil!!!

Her bireyin yağları nerede depolayacağı genetik haritasında kodlanmıştır. Bunu değiştiremeyiz. Yapabileceğimiz, yaşam tarzımızı düzene sokup vücudun depolanmış yağlarını kullanmaya zorlamaktır.  Bunu başarırsanız yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Yağ yakmak basittir! Yağlar depolanmış enerji kaynağıdır, vücuda bunu kullanmayı öğretirseniz çatır çatır yağ yakarsınız. Mutasyon Academy’de yağ yakmak bizim için çok basit bir süreçtir.

İlgini çekebilir: O Son Yemeği Yemeyecektim Diyenlere Uzm. Diyetisyen Yasin Koçak’tan Ertesi Gün Diyeti

Çikolatasız, dondurmasız yaşamamız mı lazım fit bir vücuda sahip olabilmek için?

Sürekli çikolata, dondurma tüketen biri formda kalamaz; bu sadece filmlerde olur (anormal bir metabolizma hızı yoksa).

Benim kadınlara önerim bu süreci zevk alabilecekleri hale getirmeleridir. YouTube kanalımda sayısız tarifim var, erkek kadın tüm öğrencilerim uyguluyorlar. Mesela yarışmacı keki diye bir tarifim var, koca bir keki mideye indirip diyetinize devam edebilirsiniz. Ben kimse hayattan kopsun demiyorum, sadece mantık seçimler yapıp çözüm üretelim; sıkı ve fit kalalım.

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kadınlara ne önerirsiniz?

Önerim vücutlarına giren makroları takip edip kendilerini gözlemlesinler ve kesinlikle cardio yapsınlar.

Takipçilerimiz sizden bireysel danışmanlık alabilirler mi? Size nasıl ulaşabilirler?

Kişinin ulaşmak istediği hedefe uygun tüm planlamaları yapıyorum, bana direkt mutasyon hattından ulaşabilirler, değişmek isteyen herkese her zaman açıktır. İletişim numarası: 0 (535) 587 87 56

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

Özgür doğasını arayan vahşi bir ruh. Ankara Fen Lisesi'nin ardından ODTÜ Elektrik ve Elektronik Bölümü'nü Şeref Öğrencisi olarak bitiren Sahra Hazal Kaleli, Kavun, Sütlaç ve Bebe'nin annesi. İlişkilerle, kadın ve erkeğin özüyle kafayı bozmuş. Zekanın sadece özel durumlarda kullanılması gerektiğini bilir. Masallara ve kedilerinin sihrine inanır.