Minnettar Olmanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 5 Faydası

Şükran, tatmin dolu bir hayatın kilidini açar. Elimizde olanı yeterli kılar ve daha fazlasını çağırır. Reddetmeyi kabullenmeye, karmaşayı düzene, karışıklığı netliğe çevirir. Bir yemeği şölene, bir evi yuvaya, bir yabancıyı arkadaşa dönüştürebilir. ” – Melody Beattie

Günlerimiz meşgul. Her birini, bir diğerine aceleyle geçiriyoruz. Yapılacaklar listesi, sorumluluklar, vakit ayıramadıklarımız… Yaşam telaşlı olduğunda, eksik olana odaklanma eğilimindeyiz; sahip olmadıklarımız, düzgün işlemeyenler ve daha niceleri… Kötü bir gün yerini kötü bir haftaya, kötü bir hafta kötü bir aya ve bunların hepsi bizi kötü bir yaşam tarzına ulaştırır.

Fakat var olanı görmeyi seçersek, günlerimiz güzellikle dolup taşar, küçük nimetlerin bizim için büyük anlamları olur, biz anlamlandırıp kutlamaya başladıkça bize sunulan nimetler katlanarak devam eder… Şimdi, bu nimetleri görmezden gelebilir ya da onların tadını çıkarabilir, varlıklarına teşekkür edebiliriz.

Koşullarımızı seçemiyor olabiliriz, fakat bakış açımızı seçebiliriz.

İlgini çekebilir: Ruh, Beden, Zihin Dengesini Şifalandırmaya Yardımcı 5 Kitap Önerisi

Minnettarlık fiziksel sağlığı geliştirir.

Araştırmalar, şükran uygulamasının büyük bir stres savaşçısı olduğunu göstermiştir. Kızgınlıktan kıskançlığa, pişmanlıktan hayal kırıklığına kadar çok sayıda toksik duyguyu azaltır.

Şükran duygusunun araştırmacılarından olan Robert Emmons, şükran ve iyilik arasındaki bağlantı üzerinde birçok çalışma yürütmüştür. Araştırmaları, minnettarlığın mutluluğu etkili bir şekilde arttırdığını ve depresyonu azalttığını gösteriyor. Ek olarak, hayatlarında minnet duygusunu sık kullanan insanlar daha az ağrı hissettiklerini, daha sağlıklı ve kaliteli uyuduklarını söylüyorlar. Hatta, şükran duygusuyla yemeğimizin iyi sindirilip sindirilmemesi arasında da şaşırtıcı bir bağlantı kuruldu! Mucizevi, değil mi?

İlgini çekebilir: Mutlu İnsanların Ortak 6 Özelliği

Minnettarlık anda kalmaya yardımcı olur.

Derin bir nefes alın ve etrafınızdakileri fark edin; görüntüleri, kokuları ve sesleri. Şu anda size neşe getiren şey nedir? Neler hoşunuza gitti?

İşte minnettarlık da aynı bunun gibi, farkında olmaktır. Minnet duygusunun içindeyken zaten var olanları fark ederiz. Güzel bir çiçeğin yanından öylece yürüyüp gitmez, güzel bir şarkıyı sadece duymaz dinleriz. Bunu alışkanlık haline getiren insanlar hayatı daha fazla farkındalıkla yaşar, her anın tadını çıkarırlar.

İlgini çekebilir: Mindfulness ile Endişeli Duyguları Sakinleştirmenin Yolları ve Anksiyete İçin Nefes Egzersizi

Minnettarlık zihinsel dayanıklılığı arttırır.

Yıllar boyunca yapılan araştırmalar, şükretmenin yalnızca stresi azaltmadığı, aynı zamanda travmanın üstesinden gelinmesinde de önemli bir rol oynadığını göstermiştir.

Behavior Research and Therapy’de yayınlanan 2006 tarihli bir çalışmada, yüksek şükran düzeyine sahip Vietnam Savaşı gazilerinin travma sonrası stres bozukluğu oranlarının daha düşük olduğunu ortaya koydu. Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi’nde yayınlanan 2003 tarihli bir çalışma, 11 Eylül’deki terörist saldırılarının ardından dirayetli olan insanlarda minnettarlığın önemli bir katkısı olduğunu buldu.

Minnettarlık özgüvenini geliştirir, kıyası ortadan kaldırır.

Uygulamalı Spor Psikolojisi Dergisi’nde yayınlanan, 2014 yılında yapılan bir araştırma, şükran duygusunun sporcuların özgüvenini arttırdığını buldu, ki bu da sporcuların yüksek performans sergilemek için sahip olmaları gereken en önemli duygu.

Diğer çalışmalar, minnettarlığın sosyal karşılaştırmaları azalttığını göstermiştir. Daha fazla paraya veya daha iyi işlere sahip insanlara karşı öfkeli olmak yerine, minnettar insanlar, diğer insanların başarılarını takdir edebiliyorlar. Oturup şükrettiğiniz şeyleri düşünürken, başkasının başarısının kıskançlığıyla boğulmak gerçekten zor.

Kendinizi yetersiz hissettiğinizde veya neden ondan daha iyi olmadığınız(!) konusunda zihninizi sonu olmayan bir yarışa soktuğunuzda sadece derin bir nefes alın. Minnettar olduğunuz beş şeyi sıralamaya başlayın. Odağınızın zarifçe doğru yere kaydığını göreceksiniz.

İlgini çekebilir: İnsanların Senin Hakkında Ne Düşündüğünü Önemsemediğinde Bu 5 Şey Olacak

Minnettarlık ilişkileri iyileştirir.

Emotion’da 2014’te yayınlanan bir çalışmaya göre, sadece “teşekkür etmek” yeni arkadaşlar kazanmanıza yardımcı olabilir. Çalışma, yeni tanıdığımız birine teşekkür etmenin, aramızdaki ilişkinin sürekli olması ihtimalini arttırdığını tespit etti.

Bu yüzden, kapıyı tuttuğu için bir yabancıya teşekkür etmekte ya da bir projede size yardımcı olan meslektaşınıza bir teşekkür notu göndermekte tereddüt etmeyin. Başkalarının katkılarını kabul etmek yeni fırsatlara yol açabilir.

İlgini çekebilir: Kendini Açmanın İlişkilerinize Yansıyacak 5 Faydası

Yardımcı kaynak: psychologytoday.com

Sevgiyi yayalım! Paylaş: