fbpx

İş Görüşmelerinde Karşılaşabileceğiniz ve Sizi Zorlayabilecek Sorularla Nasıl Başa Çıkarsınız?

İş görüşmeleri stresli bir süreçtir ve görüşmelerde karşılaşabileceğiniz her şeye hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Mülakatlarda başarılı olabilmeniz size sorulan sorulara vereceğiniz yanıtlara bağlıdır. Adayların bilgilerini ve tecrübelerini sorgulamak için çeşitli teknikler ve soru tipleri belirlenmektedir. Çünkü yanlış bir İşe Alımın sonuçları hem firmalar hem de adaylar açısından oldukça  maliyetlidir.

Sizin için de zaman ve emek kaybı olmaması adına mülakata iyi hazırlanmanın iş bulmada en önemli rehber olduğunu aklınızdan çıkarmayın!

Davranışsal ve STAR Tekniği ile yöneltilen soruları cevaplayabilmeniz için;

  1. Sakin ve rahat olmalı, zihinsel olarak bir meydan okumaya hazır olduğunuza emin olun,
  2. Her görüşmeyi bir öğrenme deneyimi olarak kullanın ve umduğunuz gibi gitmediyse kendinize yüklenmeyin,

Genelde, bir şirketin İnsan Kaynakları  Departmanından sizinle görüşen yetkili tarafından size yönlendirilebilecek sorular;

Neden işinizden ayrılmak istiyorsunuz?

Bu sorunun doğru cevabı yoktur, sadece yanlış olanları vardır. sadece kısa ve olumlu yanıt en iyisidir. Yalan / yanlış bir şey söylemediğiniz sürece, görüşmeci açısından bunun bir öneminin olmadığını bilin.

Buradaki amaç, görüşmeciye ayrılmadığınızı iletmek çünkü kızgın, yorgun, sıkılmış, fazla çalıştınız, ücretli ya da işten atılmıyorsunuz, çünkü işinizi bırakıyorsunuz.

Verebileceğiniz yanıtlar;

“Şu anki işimde çalışmaktan zevk alıyorum. Kültür ve insanlar onu çalışmak için harika bir yer yapar. Ancak yeni ve yeni zorluklarla daha fazla sorumluluk arıyorum. Son iki yılda baştan sona birçok proje üzerinde çalıştım ve başarılı bir şekilde tamamladım. Şu anda mevcut mesleğimde ilerleme fırsatları yetersiz.

Zaman zaman yavaşlama konusunda bir sakınca görmüyorum, fakat kariyerimin sürekli olarak kariyer hedeflerime uygun bir yönde ilerlemesini sağlamak benim için önemli.

Bana kendinizden bahsedin.

Mülakatçıdan ayrıldığınızda, iş deneyiminizi veya kişisel ilgi alanlarınız hakkında ne bilmesini istersiniz?

  • Mevcut işvereninizden kısaca bahsedin.
  • En önemli başarılarınızdan 2-3’ünü tartışın.
  • Başvuruda bulunduğunuz iş ile ilgili ve onların güçlü yanlarınızdan nasıl faydalanabileceği ile ilgili olarak bazı güçlü yönleriniz hakkında konuşun.

……… eleştiriyi nasıl karşılar?

Bu bir takım oyuncusu sorusudur ve ne yapmanız gerektiğini sormanız veya size söylenmesinin ne kadar açık ve istekli olduğunu görmeniz istenmektedir. Talimatları takip edebilecek biri misiniz? Eleştiriyi kabul edebilir misin? Yoksa ne yapılması veya eleştirildiğini söylemekten hoşlanmayan biri misiniz?

“Herhangi bir suçlama olmadan eleştiriyi açıkça kabul ediyorum ve kibarca yorumları için kişiye teşekkür ediyorum.” Şeklinde yanıt verebilirsiniz.

Sizi rahatsız eden şeylerden bazıları nelerdir?

Bu çok yaygın bir sorudur, ancak bunun üzerinde durmayın. Görüşmeci, daha çok “işinizle ya da birlikte çalıştığınız insanlar hakkında sizi ne rahatsız ediyor?”  şeklinde iş ile ilgili bir yanıt aramaktadır.

“Birlikte çalıştığım diğer insanlar son başvuru tarihlerini karşılamadığında veya vaat ettiklerini sunmadığında beni en çok rahatsız ediyor.” diyebilirsiniz.

Başkalarıyla mı yoksa yalnız mı çalışmayı tercih edersiniz?

Temel olarak, görüşmeci takım oyuncusu olup olmadığını sormaktadır.  Cevabınız başkaları ile ise, görüşmeci yalnız çalışamayacağınızı düşünecek ve yalnız cevap verirseniz görüşmeci diğer insanlarla bazı kişilik sorunlarınız olduğunu düşünebilir.

Yanıtınız; bir ekip atmosferinde iyi çalışabileceğinizi ve yine de bireysel sorumluluğu üstlenebileceğinizi göstermelidir. Cevap vermeden önce, işin yalnız çalışmanızı gerektirip gerektirmediğini bildiğinizden emin olun.

“Gerekirse yalnız çalışmaktan zevk alıyorum çünkü işimden sürekli olarak emin olmam gerekmiyor. Ancak herkes bir araya geldiğinde daha fazla çalışmanın gerçekleştirilebileceğine inandığım için bir grupta çalışmayı tercih ederim. ”

Farklı insanlarla nasıl geçinirsiniz?

İşyeri, farklı kişilikleri olan farklı kişilerle doludur ve görüşmeci nasıl uyacağınızı düşündüğünüzü bilmek ister.

İnsan Kaynakları ile görüşme sorularını cevaplarken, görüşmecinize ne tür insanlarla çalıştığınızın önemli olmadığını – sadece bu işin yapıldığını göstermek istersiniz. Bu görüşmeci, kişiliğinden ziyade sonuçlarla ilgilendiğinizi göstermektedir.

Patronunuz sizi bir alıcı olarak tarif eder mi?

“Evet; kesinlikle. Patronumun bana sahip olduğu en güvenilir çalışanlardan biri olduğumu söylemesi alışılmadık bir durum değil. Değerlendirmelerim hakkında bile böyle açıklamalar yapıyor. Bunu düşündüğüne inanıyorum çünkü güvenilirim ve sadece denetlenmeden işleri halledebiliyorum ve sonunda sadece iyi görünmesini sağlıyor. ”

Bu özel kariyer yolunu neden seçtiniz veya seçtiğiniz mesleğe neyin yol açtı?

Mülakatta bu gibi soruları cevaplarken, spesifik olmanız ve görüşmeciye bu kariyer yolunda attığınız cevabı kısa ve özüne çekerken neyin ilham verdiğini söylemeniz gerekir. Yapabiliyorsanız, cevabınızı yönlendirmeye çalışın; böylece mesleğiniz ile görüşmekte olduğunuz şirket arasında mantıklı bir ilerleme gösterebilirsiniz.

Mülakatçıyı iş için doğru kişi olduğunuza ve eğitim, hayaller ve kariyer hedeflerinizin mesleğinize uygun olduğuna ikna etmek istersiniz. Düşünce sürecinizi açıklayın.

Ben seçtim çünkü… “Mimariyi seçtim çünkü her zaman güzel binalara hayran kaldım.” veya “Çocukken gerçekten tıp alanında kariyer yapmamı sağlayan belli bir TV şovu doktorundan ilham aldım.”

“Tıp fakültesini seçtim çünkü diğer insanlara yardım etmekten her zaman zevk aldım.”

Bunlar da ilgini çekebilir:

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

İstanbul’da yaşayan, İş Yaşamını’nın İnsani Yönünü temsil eden, Akademisyen, Yaşam Koçu ve hayatının merkezine Ayurveda öğretisini yerleştirmiş, İK’nın tüm süreçlerinde yer almış çeyrek asırlık İK Profesyoneli. Marmara Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri ABD ve Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi Yüksek Lisans derecelerine sahip. İK alanında İKY’de Ölçme ve Değerlendirme, Ücret ve Ödül Yönetimi, Farklılıkların Yönetimi; Çalışma Hayatı alanında Zor İnsanlarla Başa Çıkma Yöntemleri ve Kendini Gerçekleştirme konularında dersler ve İşe Alım ve Mülakat Teknikleri, Etkili İş Görüşmesi, Özlük ve Bordrolama eğitimleri vermekte.