fbpx

Yaz Tatilini Keyifli ve Verimli Geçirmenin 5 Sırrını Paylaşıyoruz!

Ahh mis kokulu çiçekler, ılık rüzgarlı akşamlar, cırcır böcekleri, masmavi deniz, kızgın kumlar ve hatta mis gibi güneş koruyucu kokusu… (Kim sevmez ki?)

Okullar bitti, sınavlar bitti, çalışanların izin vakti geldi derken geldik malum konuya; yaz mevsimini veya elimdeki kısacık tatili nasıl verimli geçirebilirim?

Kısa veya uzun, belirli bir süreyi ne kadar verimli geçirebildiğinizin tek bir kıstası var; zaman yönetimi!

Sabah uyandınız, elinizde telefon…

Başlarda son derece bilinçli ve hevesli bir biçimde Instagram’da, Twitter’da geziniyor, bundan keyif alıyorsunuz. İlginizi çeken tüm hikayeleri gördünüz, tüm tweet’leri okudunuz, artık ilginizi çekmeyenler kaldı geriye. Ama oturduğunuz yerden de kalkmak istemiyorsunuz. Elinizdeki telefonu ve baktığınız anlamsız şeyleri bahane ederek biraz daha oturuyorsunuz. Hipnoz olmuş gibisiniz, keyif almamanıza rağmen gözünüzü ekrandan alamıyorsunuz.

Bildiniz değil mi, hah işte o anlardan bahsediyorum! Tam bir uyuşukluk hali. Böyle böyle tam bir saat geçmiş koltuğun köşesinde.

İşte size mükemmel bir zaman yönetimi örneği! “Ya böyle yönetim mi olur Allah aşkına?” demeyin, zamanını böyle kullanmak isteyenler için o da bir zaman yönetimi, ne küçümsüyorsunuz. 🙂

Anlatmaya çalıştığım şey, zamanınızı nasıl yöneteceğinize önceden karar vermezseniz, aynı ekrana saatlerce bakabilecek kadar plansız ve uyuşmaya açık olursunuz.

O yüzden işe, planlamakla başlayacağız.

Hadi başlıyoruz! Kendine sorman gereken sorular:

  • Bu tatildeki amacım/amaçlarım neler?
  • Ne yaparsam beni mutlu eder?
  • Ne yaparsam vaktimi boşa harcamış olurum?
  • Bu yaz, bir günümün içinde mutlaka olması gerekenler neler?
  • Kendimi hangi alanlarda geliştirebilirim?
  • Uzun zamandır vakit bulup yapamadığım neler var?

Hepsini bir kağıda yaz bakalım, neler çıkacak kutundan?

Beni mutlu edecek tüm “şeyler” listesi!

Bir gününün içine bilinçli olarak ne kadar çok mutluluk koyarsan frekansın o kadar yüksek olur! Başına hep iyi şeyler gelir, hep iyiyle karşılaşırsın! Bunu konuşmuştuk ya hani? (Çekim Yasasının Göz Bebeği Frekanslar: 5 Adımda Frekansınızı Yükselterek Mucizeleri Çekin)

O yüzden bilinçli olarak seni mutlu edecek şeylerin bir listesini çıkar ve bu yaz her gün mutlaka en az 3-5 tanesini gününün içine ekle. Büyük büyük şeyler olmasına hiç gerek yok.

Gökyüzüne bakarken mi mutlu oluyorsun, sık sık başını göğe kaldır o zaman! Ya da bir gün batımı seni çok mutlu ediyor olabilir… Yakala o gün batımını! “Yok ya ben Edis’in şarkılarını duyunca kıvırtmadan duramıyorum” diyorsan patlat bir Edis hadi. Hahahaha! Tek yapman gereken keyfini bilinçli olarak yerine getirmek.

Şşş. Harika bir yaz için önemli bir sır veriyoruz sana, aramızda kalsın!

@emilyvartanian

Vaktim olmadığı için yapamadığım “şeyler” listesi!

Hep Yapılacaklar Listesi (To-do) yapacak değiliz ya. Gerçi biz Instagram‘da Yapılmayacaklar Listesi de yapmıştık, o ayrı bir meselenin konusu. Şimdi yapamadıklarım listesi yapmak için harika bir zaman!

Nelere vakit bulamadın bu kış? Dans kursuna mı gitmek istedin? Kocaman bir yapboz mu bitirmek istedin? Yoksa bisiklet sürmek için yanıp tutuştun da hava şartları mı el vermedi? Belki bir vizyon panosu yapmak istedin? (Vizyon Panosu Yapımı ve İpuçları) Veya hayallerine odaklanamadın… O zaman hadi liste başına. Artık bu tatilini nelerle doldurman gerektiğini çok iyi biliyorsun!

Vaktimi boşa harcayan “şeyler” listesi!

“Ya buna neden vakit ayırıyorum, ne gerek var?” diyorsan, bir daha düşün. Çünkü suçluyu ensesinden tutup yakaladıktan sonra suç işlemesini önlemek çok daha kolay oluyor. Şimdi tüm suçluların ensesine yapışma zamanı.

Vaktini boşa harcayan, seni geride tutan, üretkenliğine zeval getiren her şeyin bir listesini yap.

“Instagram çok vaktimi alıyor.”

“Televizyona takılıp kalıyorum.”

“Daha az dedikodu yaparsam spora vakit bulabilirim belki.”

“Günde 10 saat uyumak bana iyi gelmiyor, hadi 8 yapalım şunu.”

sivanayla.com

Geliştirilecek “şeyler” listesi!

Tembellik yapma demiyoruz, en çok senin hakkın; yapacaksın tabi! Fakat hazır bol bol vakit varken sadece tembellikle vakit kaybetmek de bize yakışmaz. Daima ileri gidiyoruz. Hadi kendini hangi alanlarda geliştirmek istediğini bul. Varsa edinmek istediğin bir hobi, tam zamanı!

“İletişim gücümün biraz zayıf olduğunu hissediyorum.”

“Kendimi daha fit hissetmek istiyorum.”

“Ah şu İspanyolca, hep hayalimdi!”

Her neyse, nereden öğrenebileceğini, nereden yardım alabileceğini araştır ve geliştir kendini!

Mucizelerle dolu, kalbini ısıtan bir yaz olsun!

Bunlar da ilgini çekebilir:

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK'i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler mezunu. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. Bilinçaltı Dönüşüm Programı, NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kollarını sıvadı. Şimdi, insanlara daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu hatırlatmakla meşgul. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, durmadan konuşmaktan ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir