fbpx

Keşif Yolculuğu: Kendinle Randevuya Çıkmaya Hazır mısın?

Hayallerimize giden cevapları hep dışarıda ararız. Doğru insanlar, doğru olaylar ve bir sürü tesadüfler… Kendimizi, gücümüzü keşfetmek aklımıza dahi gelmez. Aslında çok uzun zamandır aradığımız doğrular, ne uzaktadır ne de bizden dışarıda bir yerde. Tam içimizde, şu andadır. Bugün kendimizi tanıma yolculuğuna çıkacağız. Şu anda olduğumuzu düşündüğümüz kişiyi bir kenara bırakacak, kendimize olmak istediğimiz insan gözüyle bakıp keşfedeceğiz içimizde neler gizlendiğini. Ve bunu kendimizle randevuya çıkarak yapacağız. Evet basbayağı randevu. Ben buna kendimi kahve içmeye götürmek diyorum. Kendimle barışarak, anlaşarak içtiğim bu bir fincan kahveyle ben, kalıplaşmış düşüncelerimin üzerini çizerek, hayatla ve kim olduğumla ilgili yeni şeyler öğreniyorum.

Bunu yaparak kendimize ”ben senin varlığını önemsiyorum” diyoruz aslında.

O anki hislerimizi ve isteklerimizi umursayıp kendimiz ile olan arkadaşlığımıza katkıda bulunuyoruz. Bunu şöyle bir örnekle pekiştirmek istiyorum. Güneşli bir cumartesi günü düşünün; canınız aşırı derecede dışarı çıkmak istiyor. Arkadaşlarınıza tek tek yazıyorsunuz ama şans bu ya, hepsinin bir işi var. Kimi kuaföre gidecek, kimi şehir dışında, bu durumda ne yapardınız? Sırf size eşlik edecek kimse yok diye güzel havayı, güzel bir cumartesi gününü değerlendirmek yerine,”boşver zaten halim yoktu” mu dersiniz? Yoksa ”ben bir dışarı çıkayım, günü yakalayayım da keyfim yerine gelir” mi?

Eee, hazırsanız hadi başlayalım!

Kendimizle randevuya çıkarken yanımıza alabileceğimiz birkaç şey:

1. Kararlılık

“Sıkılıp geri dönmek yok!” demeliyiz kendimize. Arkadaşımızla buluşmaya giderken “ben vazgeçtim, geri dönüyorum” diyebiliyor muyuz?  Aynı saygıyı benliğimize de göstermeliyiz.

2. Bir kalem ve bir defter

Keşfedeceğimiz çok şey olacak; düşüncelerimiz, gözlemlediklerimiz, kararsız kaldığımızda olaylara cevap veriş şeklimiz, kendimize farklı bir gözle bakmamızı sağlayacak. O yüzden dışarı çıkarken ben fark ettiklerimi not almak için mutlaka çantamda bir defter, bir kalem bulundururum.

3. Bir harita

Yönümüzü bulmamıza yardım edecek.

4. Bir kitap

Çantaların vazgeçilmezi kitaplar, kendimizle çıktığımız gezilerde en yakın arkadaşımız olacak. Kendimi keşfetmek konusunda onlardan başkabir rehber düşünemiyorum.

Peki bu “kendimizle randevu” eylemi bize ne kazandıracak?

Cesaret

Her zaman içimizde bir yerlerden etrafa bakınan ama çıkmaya cesaret edemeyen cesaretimiz yavaş yavaş kendini belli etmeye başlayacak. Hayatımızdaki irili ufaklı sorunların, kararsızlıkların, her türlü duygu durumunun üstesinden gelmek için başkasına ihtiyaç olmadığını, sadece olduğumuz kişinin bunları çözebileceğini anlayınca, daha büyük adımlar için, “ben yapabilirim, ben de varım” diyecek, cesaretimizi her geçen gün pekiştireceğiz.

Özgüven

Cesaretin tamamlayıcısı özgüven; bize kim olduğumuzu anlatma fırsatı bulacak. “Nasıl?” derseniz şöyle diyebilirim; kendimizi tanımak adına attığımız bu minik girişim örnekleriyle daha nice yapmaya çekindiğimiz şeylerin, aslında ne kadar basit olduğunu gösterecek bize. Bu her şey olabilir; tek başımıza gittiğimiz bir etkinlikte yeni kişilerle tanışmaya utanıyor olmak, kimsenin olmadığı bir kafeye ilk girenin biz olması… Küçük şeylerle ateşlenen özgüven duygusu, tanıdık olmayan duygulara karşı isteğini daha da arttırarak, hep bu anların içinde olmak isteyecek. Korktuğumuz şeylerin üzerine giderek özgüvenimizi gün be gün besleyeceğiz.

Yeni çevreler, yeni hobiler

Nelerden hoşlandığımızı bulmamızla birlikte yeni hobilerle, mekanlarla ve insanlarla tanışacağız. Kendimizle çıktığımız gezilerin birinde belki o çok uzun zamandır yapmayı istediğimiz hobiyi hayata geçirme kararını vererek hemen başlayacağız. Ya da bir yerde oturmuş kahve içerken, tesadüfen tanıştığımız bir insanla konuştuğumuz şeyler, bize yepyeni bir dünyanın kapılarını aralayacak. Kim bilir? Bunları ancak yaşayarak öğrenebiliriz.

O zaman yazımın sonunda şunu söylemek istiyorum:

kendimizi tanıyıp, ona doğru bir adım atalım. İçimizdeki bilmediğimiz diyarlara seyahat edelim. Hemen şimdi!

Bunlar da ilgini çekebilir:

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir