fbpx

Her Uyku Güzellik Uykusu Değildir! Verimli Uyku İçin İpuçları

“Sekiz saat uyudum ama hala yorgun hissediyorum.”

“Uyku saatlerim çok düzenli ama gece yarısı uyanıveriyorum.”

Şişkin gözler, yorgun bir ifade, solgun bir cilt…

Her uyku güzellik uykusu değil; çünkü her uykudan aldığımız verim aynı değil. Birkaç basit adımda nasıl daha tazelenmiş ve canlanmış hissettiren uykulara dalacağımıza bir göz atalım mı?

Teknolojiden uzaklaşın; neden mi?

Yatağa dalmadan önce dakikalarca (hatta belki saatlerce) Instagram’da, Facebook’ta gezenlerden misiniz? Muhtemelen öylesiniz. Ya da televizyonun karşısında sızıp kalanlardan? Bu aktiviteler belki günün telaşından uzaklaştırıp dinlendiriyormuş gibi görünebilir; ama uyku kalitemizi oldukça düşürüyor. Çünkü böyle yaptıkça, zihninizi sakinleştirmemiz gereken saatlerde, onu çeşitli iletilerle uyarıp duruyoruz.

İlgini çekebilir: Kolayca Uykuya Dalabilmek İçin 7 Önemli İpucu

Egzotik tatil yerleri, harika evler, mükemmel kıyafetler, ışıl ışıl ciltler ve harika görünen hayatlarla kendimizi kıyasladığımız bir kısır döngüye giriyoruz. Zihnimizi boşaltmamız gereken saatlerde bir şeyleri düşünmeye zorlayıp olur olmadık şeylere canımızı sıkıyoruz, daha iyi olmak için yollar arıyoruz, değil mi? En iyi ihtimalle, ben hiç kıyas yapmam diyorsanız bile beyninizi görsel imgelere maruz bırakıp zorluyorsunuz.

Bunun da ötesinde, televizyon ve cep telefonlarındaki mavi ışık, melatonin salınımını engelliyor. İlla kullanacağım diyorsanız zararlı mavi ışığı engelleyen gözlüklere göz atabilirsiniz.

Uyumadan en az bir saat önce telefonunuzu uyku moduna veya sessize alabilir, bildirimleri kapatabilirsiniz. (Kapatamadı.)

Akşam rutini oluşturun

Böylece her gece “ne yapacaktım?” stresinden kurtulur, kendinizden emin bi şekilde size iyi gelecek rutini sürdürebilirsiniz. Belirlenmiş bir rutini alışkanlık haline getirmek çok daha kolaydır. Ve iyi bir alışkanlık her şeydir!

Kendinize bir akşam rutini oluştururken dikkat etmeniz gereken şey, size neyin iyi geldiği. Birbirinin aynısı olan Youtube videolarının peşine düşmeyin. Kimisine meditasyon iyi gelirken bu size hiçbir şey ifade etmeyebilir. Belki de size iyi gelen şey ılık bir duştur! Neyi sevdiğinizi bulun ve peşine düşün.

İlgini çekebilir: Meditasyonun 7 Çeşidi: Senin İçin En İdeal Olanı Bul!

Yardımcı malzemelerin gücünden faydalanın

Size iyi gelecek bir uyku kiti oluşturmaya ne dersiniz? Bazen küçük yardımcılar hayat kurtarabiliyor.

  • Lavanta yağının kokusu strese, anksiyeteye iyi gelirken bize daha kaliteli bir uyku armağan ediyor. Kendinize, her gece yastığa sıkmak için bir lavanta spreyi alabilir, veya evde hazırlayabilirsiniz.

İlgini çekebilir: Aromaterapi 101: Nedir, Nasıl Uygulanır, Faydaları ve Riskleri Nelerdir?

  • Işığa katlanamıyorsanız göz pedlerinden faydalanabilirsiniz.
  • Kolayca uykuya dalabilmek, daha derin ve verimli bir uyku çekebilmek için ses frekanslarını deneyin! White noise (beyaz gürültü) denilen sesleri Spotify, App Store veya Google Play Store’da bulabilirsiniz.
  • Bir diğer tavsiye de rezene çayı. Uyumadan önce kendinize demleyeceğiniz bir fincan rezene çayıyla sakinleşip huzura erdiğinizi göreceksiniz. Sonra teşekkür edersiniz. 🙂

Mışıl mışıl uykular dileriz!

Sevgiyi yayalım! Paylaş: