fbpx

Bir Hayaliniz Varsa Onu Elde Etmek İçin Önünüzde Dağ Olsa Ezin Geçin: Beliz Şen’le Kariyer ve Sosyal Medya Üzerine Sohbet

Her kadın rengarenk, ışıl ışıldır; bazıları bunu saklamayı seçerken bazıları kim olduğunu, renklerini, onu “o” yapan özellikleri, ışıltısını bütün ihtişamıyla ortaya döker. Beliz de o kadınlardan işte; kendi çizgisini çizen, kahkahasının içinde renklerini barındıranlardan.

Kahvelerinizi alıp gelin; çok keyifli bir sohbete başlıyoruz!

Hoşgeldin Beliz, ne iyi ettin. 🙂 Her şeyden önce enerjini, vaktini bize ayırdığın için çok mutluyuz!

Hoşbulduk. 🙂

Asıl ben teşekkür ederim, ne demek.

Biz senin kendini ifade etme kabiliyetine, özgüvenine, ışığına bayılıyoruz. Peki içsel anlamda senin kendinle olan ilişkin nasıl? Şu anda olduğun kişiden memnun musun?

Çok teşekkür ederim, yansıtabildiysem ne mutlu bana!

Aslında olduğum kişiden hiçbir zaman memnun olmak istemiyorum. 🙂 Bu beni her zaman daha iyisini yapmaya zorluyor.

Herkesin olduğu gibi benim de daha gerçekleştirmek isteyip gerçekleştiremediğim hedeflerim var; onları başardığımda içsel olarak daha memnun olacağımı düşünüyorum. Ancak hedeflerimin sırasını ve önceliğini hayatımın gidişatına göre ayarlıyorum bu yüzden kendimi çok sıkıştırmaktan yana değilim. Şu an için her şey yolunda. 🙂

Her şeyden önce okul arkadaşın olarak donanımlı biri olduğunu biliyorum; iyi bir bölümden mezunsun. (Yazar burada ortak akademik geçmişimizi övüyor. 🙂 ) Kendine çok farklı bir yol, farklı bir kariyer seçebilirdin. Kariyerine yön verirken dikkat ettiğin ilk unsur neydi? Sevdiğin işi yapmak, başarılı olmak için ne kadar önemli?

Hahaha 🙂 Evet sınıf arkadaşım olarak dersler konusundaki sıkıntılarıma şahitsin. (Yazar burada akademik sıkıntılarını yansıtmaya çalışıyor. 😀 )

Şaka bir yana Uluslararası İlişkiler bölümü gerçekten zor bir bölüm olduğu kadar mezun olduğunda gerçekten oldukça donanımlı olabildiğin bir bölüm. Bölümümü hala çok seviyorum ancak stajlarım sırasında “masa başı’’ insanı olamayacağımı anladım. Daha aktif olmam gereken, iletişim gücümü tamamen yansıtacağım bir dal seçmek zorundaydım ki günümüzün de mesleği olan şeye; influencer olmaya karar verdim. Ve çok doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum.

Sevmediğin bir işte de başarılı olabilir misin? Tabii olabilirsin ancak ne kadar verimli olursun, ne kadar mutlu bir hayatın olur, tartışılır. Bu yüzden insanın hayatında huzuru, mutluluğu bulabileceği mesleği yapması çok önemli ki zaten artık herkes mezun olduğu bölümün mesleğini sürdürmüyor.

Tabi her zaman enerjik hissetmek mümkün değil; insanız ve zaman zaman düşebiliyoruz. Senin kendini daha iyi hissetmek için uyguladığın minik taktiklerin var mı? Sana ne iyi geliyor?

Kesinlikle insanız ve bu doğanın da bir kanunu aslında, zaman zaman düşüşlerin olabileceğini kabullenmemiz gerekiyor ilk önce. Ben başıma ne gelse ilk önce o olayı kabullenirim, ardından “Evet böyle bir durum var, şimdi üstesinden nasıl geleceğim?’’ derim.

Bana iyi gelen şey kesinlikle spor. Çünkü spor yaparken (bu 18 yıllık profosyonel sporcu geçmişim ile de alakalı) zihnim tamamen boş oluyor. Yıllarca çok konsantre şekilde antrenman yaptığım için hala aynı şekilde devam ediyor. E tabi spor yapmanın enzimleri, hormonları da harekete geçirdiğini düşünürsek bilimsel olarak da ‘spor yaparken iyi hissetmek’’ kanıtlanmış. 🙂

Peki kadınlar gününde yaptığımız bu sohbette sormadan geçmek istemedik: “kadın olmak” senin için ne anlama geliyor? Sence kadın kimdir?

Aslında sağlam feminist olarak kadın şöyledir böyledir gibi konuşmalar yapmaktan çok hoşlanmıyorum, kadın-erkek sadece cinsiyetten ibaret benim için. Ama yaşanan zorluklarımızı düşünecek olursak bazen, bazı yerlerde ‘’kadın olmak’’ gerçekten zor olabiliyor, bu ayrımı da hayatımızı zorlaştıran insanlar yaratıyor. Benim tek savaşım bu yönde. Evet kadın olmak bazen daha fazla çalışmayı, ayaklarını yere daha sağlam basmayı, daha çok savaşmayı, daha çok yorulmayı gerektiriyor ama bunun için de gücümüzün asla tükenmeyeceğini biliyorum. Ve tüm güçlü ve emekçi kadınların kadınlar gününü kutluyorum. 🙂

Senin de söylediğin gibi başarılarla dolu bir spor geçmişin var, işin için düzenini değiştirip İzmir’den İstanbul’a taşındın, devasa bir sektöre girdin… Konfor alanının dışına çıkmakta ve cesur adımlar atmakta iyi olduğun aşikar. İşin aslı, cesur kadın profilinle birçok kadına ilham oluyorsun. Peki bu adımları atarken korkmuyor musun? Korkuyla nasıl başa çıktığını merak ediyoruz.

Bana göre hayatta her şeyin bir çaresi var. Her kararımda “en kötü ne olabilir ki?” diye düşünürüm. İstanbul’da yapamazsam, geri dönerim. Aç kalırsam kuru ekmek yerim. Önemli olan hayatla olan mücadeleden kaçmamak. Bir şeylerden kaçarak oturduğumuz yerden hiçbir şey elde edemeyiz. Gelişmek zorundayız ve bunun için asla korkmamalıyız; çünkü en kötü ne olabilir ki… 🙂

Artık klavye elimizin altında, kimliğimizi bile paylaşmadan herkese sallayabiliyoruz. Senin gibi göz önünde olan kişilerin de karşılaştığı en büyük zorluklardan birinin bu olduğunu farkındayız. Bununla nasıl başa çıkıyorsun? Bu durum kendine olan inancını zedeleyebiliyor mu? Özgüvenini, enerjini nasıl koruyorsun?

Özgüvenimi koruyorum ancak bazen onların kötü enerjisi ruhumu sömürüyor. 🙂 Yani gerçekten buna vakit ayıran insanlar var, bana çok garip geliyor. Benim yöntemim; ifşa. Utanıp sayfasını kapatan, adını, fotoğrafını değiştiren çok gördüm.

Kimse kusura bakmasın biz influencer’lar insanların stres tahtası değiliz. Bir de komik olan “eleştiriye açık olman lazım’” cümleleri… Tamam ben eleştiriye açığım; ama influencer olmak demek her türlü hakaretinizi sindirmek zorunda olmak demek değil. Bu yüzden hepsiyle savaşım devam edecek, bana bulaşan kendini storylerimde bulur. 🙂

Sosyal medya mutsuzluğu diye bir şey girdi hayatımıza. Elbette Instagram’da birçok kişi en mutlu anlarını, en güzel hallerini paylaşıyor; bu çok normal. Fakat bu durum insanların gerçeklik algısıyla oynayıp onları mutsuz edebiliyor. “Ah Influencer olmak vardı, sabahın köründe kalkıp işe gidiyoruz.” diye yakınanlar için soruyorum; her şey göründüğü kadar kolay, muhteşem ve şaşalı mı? Ne düşünüyorsun bu konuda?

Tabi değil, her işin zorlukları var. İnsanlar sabah kalkıp işe gidiyor evet ama bizim işimizin saati yok, bazen öğle saatlerinde başlayan bir çekim gece yarılarında, hatta sabaha karşı bitebiliyor. Ayrıca bir işi patronlarına teslim ederken patronlarından “çok kilolusun, saçın çok çirkin, sivilcen çok kötü duruyor” gibi cümleler duymuyorlar. Bunları kaldırabilmek gerçekten çok sağlam sinir sistemi gerektiriyor.

Hayatını özgür ve mutlu olmak üzere baştan kurmak isteyen birçok kadın okurumuz var. Onlara ne tavsiye verirdin? Kendi hayatının patronu olmak için nereden başlamalı?

Kesinlikle etrafınızdaki “hayal hırsızlarını”’ dinlemeyin. “Aman o ne der?” diye düşünmeyin. Bazen kendiniz için biraz da olsa bencil olmanız gerekiyor, çünkü sizden daha değerli hiçbir şey yok. Başınıza gelecek hiçbir şeyden çekinmeyin, çünkü tüm zorluklarla başa çıkabilecek güce sahibiz. Bir hayaliniz varsa onu elde etmek için önünüzde dağ olsa ezin geçin. 🙂 Ve kendinize sonuna kadar güvenin.

Nasıl güzel tavsiyeler; içimiz açıldı be Beliz! Son olarak, 5 yıl önceki Beliz’in yanına gidip bir şeyler söyleyebilecek olsan, ona ne derdin?

“Şu an seni zorlayan her şeye katlanmaya devam et çünkü seni çok güzel bir hayat bekliyor, doğru yoldasın. :)”

Tekrar vakit ayırdığın için çok teşekkür ediyoruz sana. Sohbetinle bize ilham oldun… Umarız yolun hep ışık olur. Senin gibi kadınlara ihtiyacımız var. 🙂 Kadınlar günün kutlu olsun!

Çok teşekkür ederim! Hepimizin kadınlar günü kutlu olsun. 🙂

Bunlar da ilgini çekebilir:

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK'i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler mezunu. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. Bilinçaltı Dönüşüm Programı, NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kollarını sıvadı. Şimdi, insanlara daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu hatırlatmakla meşgul. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, durmadan konuşmaktan ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir