fbpx

Zehra’yla Mart Ayı Teması: Fark Et!

Herkese şahane bir mart ayı dileklerimle Mart ayı teması oturumunu açıyorum. 🙂

Bu ay biraz farkındalık yükseltmek için an içindeki tercihlerimize odaklanmayı önereceğim. Zira koskoca yaşamımız anların birleşiminden oluşuyor ve bu en küçük birimler ne kadar yüksek kalitede olursa resmin bütünü de aynı oranda güzelleşiyor. Şimdi şöyle bir iki dakika hiçbir şey yapmadan dur, düşünüp kendine karşı dürüstçe cevabını vermeni istediğim bir soru var:

Şu an yaptığın şey ile aslında yapabileceğin bambaşka bir sürü şeyden vazgeçtiğinin farkında mısın?

Ya da şöyle sorayım; şu an bu yazıyı okumayı yapabileceğin hangi şeyin yerine tercih ettin? (O başka şey yerine yazımızı okumayı tercih ettiğin için ayrıca teşekkürler elbette. 🙂 Tercih edilmek enfes bir duygu!) Yani o kıymetli vaktini bu yazıyı okumaya ayırarak televizyon izlemekten mi, Instagram’da gezinmekten mi vazgeçtin? Yoksa bu soruyu duyana kadar bunun farkında bile değil miydin?

Sen bir KİK okurusun kendine gel lütfen! 🙂

Her an aslında bir şeyler tercih ederek yaşadığının farkında mısın? Ve elbette her tercih ettiğinin tercih etmediğin diğer onlarca farklı alternatiften bir vazgeçiş olduğunun…

Mesela iş yerinde kahve molasında arkadaşlarınla iki çift laf etmeyi sosyal medyada takılmaya, ya da sosyal medyada takılmayı arkadaşlarınla kahveni içerken yaptığın sohbete tercih ediyorsun. Ya da siyah ayakkabıyı maviye, o gün pembe ruju kırmızıya tercih ediyorsun.

Kır düğünü yerine sade bir nikaha,

Ablanla bir hafta tatil keyfi yerine evde sıkıcı sevgilinle köşe koltuğunda kös kös oturmaya, (sadece bir örnektir)

Spor yapmak yerine AVM’de dolaşmaya,

Film izlemek yerine hiç alakası olmayan insanların hayatına maydanoz olmasına,

Susup meditasyon yapmak yerine telefonda dedikodu yapmaya,

Ya da işte yaşamına göre onlarca farklı kombinasyonu bir diğerine tercih ediyorsun.

Neyi neye tercih ettiğini ben değil sen biliyorsun elbette, ama bilmiyorsan kendini bir gün gözlemlemeni ve bunu anlayabilmek için bir gününü farkındalıkla geçirip not almanı tavsiye edebilirim. Yani; o an yaptığına odaklan ve ne yapabilecekken neyi tercih ettiğini kendine söyle ve yaz günün sonunda; çok şaşıracağına eminim. Farkına vararak yaşamakla rasgele yaşamak arasındaki farklardan biri bu çünkü. An’ı yaşamakla ‘anlık’ yaşamak arsındaki fark gibi …

Tüm meditasyon öğretilerinin ortak amacı da bu değil midir? Şimdiyi olduğu gibi kabullenip tüm hislerinizle o an içinde bulunduğunuz duruma odaklanmak ve yaptığınız eylemle hemhal olmak. Kısaca an’ı yaşamayı öğrenmek diyoruz şimdilerde. An’ı yaşarken o an her ne ile ilgiliysek onunla bütünleşince farkındalık yükseliyor, ve tercihlerimiz de bizim için en iyi olan ne ise ona dönüşüyor haliyle. Yaşam kalitemiz, verimliliğimiz ve üretkenliğimiz artıyor, ihtiyacımız olana yöneliyor, dolayısıyla ruhumuza iyi gelene yaklaşmaya başlıyoruz. Andaki tercihlerinin bilincinde olup, fark ettikçe de huzurumuz ve mutluluğumuz artıyor çünkü tüm bunlar kendimize yaklaşmamıza da yardımcı oluyor.

Şimdi sen de bu ay an içinde neyi tercih ettiğinin farkına varmak için et niyetini!

Kendi versiyonunun en iyisine ulaşmak ve bir level daha atlamak istiyorsan mart ayı vazifen elinden geldiğince, içinde bulunduğun her an’ı düşünerek, bilinçli tercihler yaparak yaşamaya çalışmak olsun. Ve elbette ki yine en büyük yardımcın kalem-defter ikilisi olsun.

Umarım ve dilerim ki harika bir yaşamın olsun…

Not: Yaptığın çalışmayı ve kendi üzerindeki farklılıkları da yorum olarak paylaşman bizim de kendimizi geliştirmek için harika olacak. Teşekkürler!

Bunlar da ilgini çekebilir:

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir