fbpx

Instagram İçin Popüler 5 Fotoğraf Düzenleme Uygulaması

Rengarenk cıvıl cıvıl profiller, retro filtreler, göz alıcı fotoğraflar…

Biliyoruz, sayfalarında gezmelere doyamadığın Instagram sayfaları var. Şu fotoğrafları nasıl çekiyor, nasıl düzenliyor diye merak ediyorsun belki… “Ben çekince neden öyle olmuyor?” diyorsan bu içerik tam sana göre çünkü işin birkaç küçük püf noktası var ve bu püf noktaları aşağıda anlattığım uygulamalardan geçiyor.

Güzel bir profilde renk bütünlüğü ve tema çok önemli.

Sıradan bir fotoğrafı iyi bir fotoğraftan farklı kılan en önemli kuralların başında ışık geliyor diyebilirim.

Gün ışığı ve elbette onun da havanın durumuna göre en iyi kullanılacak saatte çekilmiş olması fotoğrafınızı bir adım öne taşımıştır zaten. Kadrajdaki renklerin uyumunu ve kontrast, kompozisyon gibi temel ögeleri dikkate alarak fotoğrafınızı çektikten sonra sıra ufak tefek düzenlemelere gelince bu şahane uygulamalar imdadımıza yetişiyor.

Bir uygulamayla fotoğrafı düzenlemek bana biraz makyajsız yüze makyaj yapmak gibi geliyor. Ama elbette sizin ne tür makyajdan hoşlandığınız da önemli. Makyaj yokmuşçasına sadece sağlıklı, taze bir görünüm vermek isterseniz de olur, düğüne gider gibi yoğun bir makyaj da. Bu tamamen sizin bakış açınız ve estetik değerlerinizle ilgili.

VSCO

Vsco tüm dünyanın yıllardır gözbebeği. Çünkü hem kullanımı kolay hem de gerçekten çok yüksek kaliteli ve trend ondan geçiyor. Vsco uygulamasında, bünyesinde bulundurduğu çeşitli filtrelerin yanı sıra kendiniz de ayarlar menüsünden kendi filtrenizi yaratabiliyorsunuz. Fakat her fotoğrafın kalitesi farklı olduğundan ışık , doygunluk vb. ayarlar o fotoğrafa özgü olacaktır. Mühim olan her fotoğrafta temanıza en uygun ayarları yapabilmek. Bunu da zamanla alışıp yapacaksınız . Aceleye gerek yok.

Adobe Lightroom

Lightroom içerik olarak Vsco’dan çok daha profesyonel bir uygulama olmasına rağmen Vsco kadar geniş bir filtre yelpazesi olduğunu söyleyemeyiz, aslında bu uygulama daha çok sizin yaratıcılığınızı kullanmanıza bağlı. Kendi ışık ve ve renk ayarlarınızı yaparak kendinize has presets’lerinizi oluşturabiliyorsunuz. Hatta bazı popüler Instagram kullanıcıları kendileri için hazırladıkları bu presetsleri beğenen ve isteyen takipçilerine satışa sunuyor.

Vsco ile Lightroom Instagram fotoğraflarımız için en fazla kullandığımız iki uygulama olması nedeniyle bu karşılaştırma ister istemez yapılıyor. Lightroom Vsco’ya göre oldukça hassas ayarları ile daha profesyonel bir uygulama diyebiliriz. Lightroom’un bize fotoğrafımızdaki her renk için ayrı ayrı renk ayarı yapabilme imkanı tanıması onu Vsco’nun bir tık daha önüne geçirdi.

Facetune

Bu uygulama özellikle şekil bozukluklarını daha estetik hale getirmek için kullanılıyor genelde. Mesela havuz başında bir fotoğraf çektiniz ama yerde çöp olduğunu sonradan fark ettiniz ve hemen Facetune çöpleri silmek için iş başında. Veya aslında bacaklarımız bu kadar kalın değil, selülitlerimiz yok… (sdjhjsad) İşte bunları Facetune ile düzeltiyorsunuz. Evet evet o işte; ünlülerin en çok kullandıkları program. : )

Unfold

Güzel çerçevelerle fotoğraflarınızın üzerine birbirinden farklı, harika karakterlerde yazılar yazıp, fotoğraflarınızı çeşit çeşit  çerçevelerle daha estetik kılmak istiyorsanız bu program tam sizin için. Benim şahsen en fazla kullandığım ikinci program olarak yerini alıyor telefonumda. Özellikle story’lerim için büyük bir keyifle kullanıyorum.

Story Art

Adından mütevellit hikaye sanatı diyebileceğim ve yine özellikle story oluştururken kullandığım Unfold benzeri bir uygulama. İkisinin farkı nedir derseniz Story Art içinde daha tematik çerçeveler bulup şahane story’ler oluşturabilirsiniz derim.

Elbette daha bir çok program var ama önemli olan sizin fotoğraflarınızda ne istediğiniz. Biz bu yazıda en fazla kullanılan fotoğraf, story düzenleme programlarını derledik. Şayet sizler de bu programlar dışında çok severek kullandığınız ve tavsiye edebileceğiniz programlar varsa yazının altına yorum olarak bırakmanızı rica ederim zira ben pek bir meraklıyım. 🙂 Ama hangi özelliğini çok severek kullandığınızı da belirtmeden geçmeyin olur mu?

Sevgiler…

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir