fbpx

Seni Yöneten Alışkanlıkları Değiştir, Hayatını Dönüştür!

Hayatımızı kim yönetiyor?

Biz mi? Elalem mi? Komşularımız mı? Ailemiz mi?

“Kim yönetiyor bu hayatı, biri çıkıp söylesin yahu?”

Ben söyleyeyim…

Hayatımızı alışkanlıklarımız yönetiyor!

Biz farkında bile olmadan günlük yaşantımızı, rutinimizi, düşünce tarzımızı alışkanlıklarımıza teslim ediyoruz. Yataktan kalktığımız andan geri yattığımız ana kadar aynı alışkanlıkları tekrar ederek geçiriyoruz bir günümüzü. İzin verin biraz daha açayım.

Her akşam yemek masasında neden aynı sandalyeye oturuyorsunuz?

Neden sabah uyandığınızda aynı rutini tekrarlıyorsunuz?

Neden geceleri aynı şekilde uyuyorsunuz? Veya yatağın aynı tarafına yatıyorsunuz?

Birçoğumuz buna şöyle diyecektir: “Alışkanlık işte…” Çok doğru!

Çünkü alıştınız. Hayatımızın yaklaşık %95’ini alışkanlıklarımız yönetirken, hareketlerimizin sadece yaklaşık %5’lik kısmını düşünerek, bilinçli bir şekilde yapıyoruz. Neale Martin, insanın aklıyla karar verdiği durumların istisna olduğunu söyler. İnsan “sorun-çözüm” veya “sıkıntı-rahatlama”  gibi neden sonuç ilişkilerinde, hiç düşünmeden kısa yollar kullanarak kararlar alır.

İnsan tanıdık, bilindik şeyleri sever. Onun için bilinmeyen şeyler korkutucudur.

Bir hikayeye göre espiri anlayışı çokça(!) gelişmiş olan bir kral insanları bir arenaya koyar ve dermiş ki: “İki seçeneğiniz var; bir tanesi bu çok vahşi aslanla karşı karşıya kalmak, ki büyük ihtimalle sizi öldürecektir. İkincisi şu gördüğünüz siyah kapının ardındakiyle karşılaşmak. Siyah kapının ardında ne olduğunu onu seçtikten sonra öğrenebileceksiniz.” Arenadaki herkes aslanla karşılaşmayı seçermiş. Ve evet, doğru bildiniz, siyah kapının ardında özgürlükten başka hiçbir şey yokmuş.

İnsan bilinmeyenden öylesine korkar ki alışkanlıkları onun için konfor alanıdır ve konfor alanında kaldığında hayat güvenlidir.

Bu duruma kısaca şöyle diyelim mi:

Sürekli olarak neyin pratiğini yapıyorsak, o şey bizim hayatımız olur.

Bu harika bir haber değil mi sizce de? Çünkü bu doğrultuda, alışkanlıklarımızı bilinçli bir şekilde oluşturarak hayatımızı istediğimiz gibi değiştirebiliriz. Peki nasıl?

  • Öncelikle alışkanlıklarınızı tespit etmelisiniz. Hayatınızı hangi alışkanlıklar yönetiyor? Hangileri size hizmet ediyor, hangileri etmiyor?
  • Unutmayın; evren boşluk sevmez! Size hizmet etmeyen alışkanlıklarınızın yerine hangilerini koyabilirsiniz? Su içmemek bir alışkanlıktır; çok su içmek de öyle. Seçimi siz yapacaksınız.
  • Hayatınızda olmasını arzu ettiğiniz şeyleri bir düşünün; hangi alışkanlıklara sahip olduğunuzda bir süre sonra bunları elde edebilirsiniz? Derslerinizde veya hayalinizdeki işte başarılı olmak istiyorsunuz; bu isteği hangi alışkanlıklar gerçeğe dönüştürür? Sabah erken kalkmak mı? Günde bilmem kaç saat düzenli çalışmak mı? Veya daha sakin bir insan olmak size yardımcı olabilir belki? Her ne ise bunun pratiğini yapmaya başlayın; ta ki bir alışkanlığa dönüşene kadar.
  • Son olarak; unutmayın ki alışkanlıklar sadece eylemlerde olmaz. Düşünce biçimlerimiz de bir alışkanlıktır ve düşündüklerimizin yaratma gücü vardır. Sürekli olumsuzu düşünerek olumlu olanı yaratamazsınız. Belki de tatmin dolu bir hayat sürmemenizin sebebi bu şekilde düşünmeye alışmanızdır. Siz farkında bile olmadan aklınızdan geçen ve geleceğinizi yaratan bu düşünceleri saptayın. Bunların yerine bilinçli olarak olumlu düşünceler yerleştirebilirseniz ne mutlu size!

Alışkanlıklarımızı tespit ettik ve değiştirmeye niyet ettik; peki nasıl değiştireceğiz?

İşte burada da size daha önce anlatmış olduğumuz şu konular yardımcı olacaktır:

Yeni alışkanlıklarınızın size harika bir hayat getirmesi dileğiyle…

Bunlar da ilgini çekebilir:

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK’i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler ve Halkla İlişkiler bölümlerinin mezunu. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. Bilinçaltı Dönüşüm Programı, NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kişisel gelişimin mucizevi dünyasına girdi. KİK’in kurucu editörlüğünü üstlenmekle birlikte, NLP uygulayıcılığı ve Yaşam Koçluğu yapıyor. İzmir’de yaşıyor. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, durmadan konuşmaktan ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir