Hayatımızı Yöneten Gizli Patron: Alışkanlıklarımız!

Hayatımızı kim yönetiyor?

Biz mi? Elalem mi? Komşularımız mı? Ailemiz mi?

“Kim yönetiyor bu hayatı, biri çıkıp söylesin yahu?”

Ben söyleyeyim…

Hayatımızı alışkanlıklarımız yönetiyor!

Biz farkında bile olmadan günlük yaşantımızı, rutinimizi, düşünce tarzımızı alışkanlıklarımıza teslim ediyoruz. Yataktan kalktığımız andan geri yattığımız ana kadar aynı alışkanlıkları tekrar ederek geçiriyoruz bir günümüzü. İzin verin biraz daha açayım.

Her akşam yemek masasında neden aynı sandalyeye oturuyorsunuz?

Neden sabah uyandığınızda aynı rutini tekrarlıyorsunuz?

Neden geceleri aynı şekilde uyuyorsunuz? Veya yatağın aynı tarafına yatıyorsunuz?

Birçoğumuz buna şöyle diyecektir: “Alışkanlık işte…” Çok doğru!

Çünkü alıştınız. Hayatımızın yaklaşık %95’ini alışkanlıklarımız yönetirken, hareketlerimizin sadece yaklaşık %5’lik kısmını düşünerek, bilinçli bir şekilde yapıyoruz. Neale Martin, insanın aklıyla karar verdiği durumların istisna olduğunu söyler. İnsan “sorun-çözüm” veya “sıkıntı-rahatlama”  gibi neden sonuç ilişkilerinde, hiç düşünmeden kısa yollar kullanarak kararlar alır.

İnsan tanıdık, bilindik şeyleri sever. Onun için bilinmeyen şeyler korkutucudur.

Bir hikayeye göre espiri anlayışı çokça(!) gelişmiş olan bir kral insanları bir arenaya koyar ve dermiş ki: “İki seçeneğiniz var; bir tanesi bu çok vahşi aslanla karşı karşıya kalmak, ki büyük ihtimalle sizi öldürecektir. İkincisi şu gördüğünüz siyah kapının ardındakiyle karşılaşmak. Siyah kapının ardında ne olduğunu onu seçtikten sonra öğrenebileceksiniz.” Arenadaki herkes aslanla karşılaşmayı seçermiş. Ve evet, doğru bildiniz, siyah kapının ardında özgürlükten başka hiçbir şey yokmuş.

İnsan bilinmeyenden öylesine korkar ki alışkanlıkları onun için konfor alanıdır ve konfor alanında kaldığında hayat güvenlidir. Bu duruma kısaca şöyle diyelim mi: Sürekli olarak neyin pratiğini yapıyorsak, o şey bizim hayatımız olur.

İlgini çekebilir: Gücünün Farkında Olmayan İnsanların 4 Alışkanlığı

Bu harika bir haber değil mi sizce de? Çünkü bu doğrultuda, alışkanlıklarımızı bilinçli bir şekilde oluşturarak hayatımızı istediğimiz gibi değiştirebiliriz. Peki nasıl?

Öncelikle alışkanlıklarınızı tespit etmelisiniz.

Hayatınızı hangi alışkanlıklar yönetiyor? Hangileri size hizmet ediyor, hangileri etmiyor?

Unutmayın; evren boşluk sevmez! Size hizmet etmeyen alışkanlıklarınızın yerine hangilerini koyabilirsiniz? Su içmemek bir alışkanlıktır; çok su içmek de öyle. Seçimi siz yapacaksınız.

İlgini çekebilir: Güçlü Kadınların Hayatına Güç Katacak 16 Alışkanlık

Hayatınızda olmasını arzu ettiğiniz şeyleri bir düşünün; hangi alışkanlıklara sahip olduğunuzda bir süre sonra bunları elde edebilirsiniz?

Hayalinizdeki işte başarılı olmak istiyorsunuz; bu isteği hangi alışkanlıklar gerçeğe dönüştürür? Sabah erken kalkmak mı? Günde belirli bir saat düzenli çalışmak mı? Veya daha sakin bir insan olmak size yardımcı olabilir belki? Her ne ise bunun pratiğini yapmaya başlayın; ta ki bir alışkanlığa dönüşene kadar.

Unutmayın ki alışkanlıklar sadece eylemlere bağlı değildir.

Düşünce biçimlerimiz de bir alışkanlıktır ve düşündüklerimizin yaratma gücü vardır. Sürekli olumsuzu düşünerek olumlu olanı yaratamazsınız. Belki de tatmin dolu bir hayat sürmemenizin sebebi bu şekilde düşünmeye alışmanızdır. Siz farkında bile olmadan aklınızdan geçen ve geleceğinizi yaratan bu düşünceleri saptayın. Bunların yerine bilinçli olarak olumlu düşünceler yerleştirebilirseniz ne mutlu size!

Yeni alışkanlıklarınızın size harika bir hayat getirmesi dileğiyle…

Sevgiyi yayalım! Paylaş: