Bu Cümleleri Kendine Asla Söyleme: Zihnindeki Negatif Sesi Sustur

Hayatın içinde zihninden geçen düşüncelerin farkında mısın?

Her gün, her an neler söylüyorsun kendine? Destekliyor musun kendini, koruyor musun? Yoksa devamlı eleştiriyor, suçluyor ya da yargılıyor musun? Biliyor musun, hayalindeki senin önünde duran tek engel SENSİN! Kendine şefkatle, nazikçe yaklaşmana engel olan iç ses neler söylüyor sana? Dinle bakalım…

“Kimse beni sevmiyor.”

Eminim çevrende seni seven, varlığına değer veren çok insan vardır. Onlara değil, sana sormak lazım: Sen neden kendini sevmiyorsun?

“Çirkinim, şişmanım/cılızım.”

Yazık biliyor musun… Kısacık hayatta kendine böylesine acımasız davranma, ruhunu soluksuz bırakma… Öyle güzelsin, öyle güzelsin ki… İzin ver artık, nefes alsın ruhun!

“Elalem ne der?”

Bırak şu elalemi artık. Başkaları yönetmesin hayatını, kır zincirlerini. Ne derlerse desinler, bu senin hayatın.

“Olmaz, yapamam.”

Hadi canım oradan! İnandığın her şeyi başarabilirsin. Kendine sınır çizmeyi bırak artık.

“Şans bende ne arar!”

Şans havadan düşmez avuçlarına. Onu kendin yaratırsın, şanslı olmayı SEN seçersin.

İlgini çekebilir: Neden Negatif Düşünürüz? Negatif Düşüncelerden Nasıl Uzaklaşırız?

Şimdi bana soracaksın…

“Peki, kendimi bu cümleleri söylerken bulduğumda n’apacağım? Zihnimdeki düşünce akışını nasıl durduracağım? Senin için söylemesi kolay… Nasıl yapacağım bunu?”

Çok basit. Tam tersini hayal edecek, tam tersini beyan edeceksin. Zihninden sinsi sinsi “Yok ya yapamam” geçti diyelim. “Hayır, yapabilirim. İstediğim, inandığım ve uğruna çalıştığım her şeyi yapabilirim.” diyeceksin. Üşenmezsen muhabbeti uzatabilirsin. 🙂

“Afedersin, kim söylüyor yapamayacağımı? Nereden geliyor bu inanış? Ne kadar abuk subuk laflar bunlar, kaç yaşındasın sen?! Daha önce neler başardım, ne zorluklar aştım! BAL GİBİ YAPARIM! Üzgünüm, seni dinleyemeyeceğim. Ben çok güçlüyüm ve başarılı olmayı hakediyorum, o kadar!”

İlgini çekebilir: Korkularınızın Üstesinden Gelmenize Yardımcı Olacak 6 Strateji

Zihnin “Ay elalem ne der?” diye kurtlanıyor diyelim. Laflarını hazırla, hemen yapıştır cevabı:

“Elalem mi belirliyor benim değerimi? Dilediklerini söylesinler. Hayatımla, inançlarımla ilgili hiçbir şeyi değiştiremez elalemin fikri. Hayatıma yön vermeyi, özgür ve ferah bir şekilde gönlümün gösterdiği yolu seçmeyi hak ediyorum.”

Yavaş yavaş o kötü düşünceler güzel olanlarla yer değiştirecek. Kötü seslerin yerini şefkatli, sevgi dolu bir ninni alacak. Kendinle ilgili fikirlerin dönüştükçe hayatının da dönüştüğünü göreceksin. Sabırla, inatla her bir kötü cümlenin karşılığını ver, sonuçlara sen bile inanamayacaksın.

İşte bu kadar!

Söyle bakalım, hazır mısın hayallerindeki sana?

Öyleyse kendine ne kadar değerli olduğunu hatırlatmakla işe başla. Mevlana’nın dediği gibi, “Her şey, neye layıksa ona dönüşür.”

Sen mi?

Her şeyin en güzeline layıksın.

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

Özgür doğasını arayan vahşi bir ruh. Ankara Fen Lisesi'nin ardından ODTÜ Elektrik ve Elektronik Bölümü'nü Şeref Öğrencisi olarak bitiren Sahra Hazal Kaleli, Kavun, Sütlaç ve Bebe'nin annesi. İlişkilerle, kadın ve erkeğin özüyle kafayı bozmuş. Zekanın sadece özel durumlarda kullanılması gerektiğini bilir. Masallara ve kedilerinin sihrine inanır.