fbpx

Zehra’yla Yeni Yıl Aksiyonu: Her Ay İçin Ayrı Bir İlham Teması

2017 yılı ajandamı tutarken her zamankinden farklı bir şey yapmak istiyor ama ne olduğunu bir türlü bulamıyordum. O sene her zaman yaptığım gibi belirli başlıklar altında yeni yıl kararları almak yerine plansız olmak gelmişti içimden. Zaten sen istediğini planlasan da hayat sana rağmen bildiğini okumuyor muydu? Ruhum sanki sersemlemiş, donuk bir halde duruyordu.  Aslında bir şeyler yapmam gerektiğini biliyor, ama bir türlü ataleti üzerimden atıp kendime yaklaşmaya cesaret edemiyordum.  Problemin ne olduğunu bile soramıyordum kendime. Sürekli başkalarını suçlamak hatası içinde debeleniyor, zor zamanlardan geçiyordum… Bir yandan yaşamla mücadele ediyor, bir yandan beni çekiştiren sorunların, dibe batırmak için uğraşanların karşısında dirayet göstermeye çalışıyordum. Ama yine de yılmayarak elimden geleni yapmaya kararlıydım. Böyle zamanlarda ajandalarım, defterlerim benim en büyük desteğim, motivasyon kaynaklarım olular. Çünkü her ne yaşarsam yaşayayım kendi kendimi iyileştirmek en iyi yöntem oldu bugüne dek. Kendime karşı elimden geldiğince dürüst olmam gerektiğini bilirim ve alır elime kağıdı kalemi dökerim içimi. Durmaksızın ve elbet düşünmeksizin sayfalarca yazarım. Acımasızca, ağlayarak, bazen kendimi yerden yere vurarak, arada gülerek ama nihayetinde insan olduğumu bilerek ve kendime daha yaklaşmak için, yaşamda her şeyin başa gelme ihtimali ile beraber, içim dışıma aksın diye niyet ederek…

Kişi yüzleşmeli kendiyle bence, büyüyebilmek için bu şart çünkü.

Nereden nereye geldim. Ama benim için zor bir yıl olduğunu anlatmak istedim.  İşte o ruh hali içinde her zaman yaptığım yeni yıl kararlarımı almamış, herhangi bir aksiyon belirlememiş plansız programsız girmeye karar vermiştim seneye. Başıma gelenleri hissettiklerimi ve o an yaşadıklarımı not edecektim bu kez. Yine defterlerim olacaktı elbette. Ah o ne çok sevdiğim defterlerim… O yıl aldığım ajanda karanlık ruh halimin tam tersi rengarenk, cıvıl cıvıl çıkartmaları olan, her özel güne has kartları olan oldukça kapsamlı bir ajandaydı. Her ayın başında nasılsa kafam bozuk diyor bir çıkartma seçiyor ayın ilk sayfasına özel hedefler planlar olan bölüme yapıştırıyor o anki ruh halim ne ise o aya o ismi veriyor ve ayı buna göre şekillendiriyordum. Mesela şimdi baktığımda, mayıs ayının adını ‘TASARLA’ olsun demişim ve kendime bir misyon yüklemişim; bu ay yaşamındaki her şeyi kendince tasarlamaya çalış ve tüm bunları not et. Temmuz ayına ‘YENİLEN’ demişim ve o ay yenilenmeyle ilgili bana çağrıştıran şeyleri yapmış ve hatta adeta kendi hayatım için  devrim yaratmışım. Yenilen ayında sigarayı bırakmış, yaz aylarına uygun maskeler ile cildimi şımartmış, spora başlamışım. Hala sigara içmiyor olduğumu  ve spor yapma alışkanlığıma devam ettiğimi söylersem neden devrim yaptığımı anlarsın sanırım. 🙂 Haziran ayının adına ‘ÇALIŞ’ demek gelmiş içimden ve ay boyunca neler yapmışım hemen sayıyorum;  minimalizm yolunda az bilinen çok etkili 4 yöntemi tüm evde uygulamış, koca bir blog açıp devasa yazılar yazmış, evdeki tadilat vs işleri yapmışım. En sevdiğim isim ise Nisan ayına vermiş ‘ŞÜKRET’ demişim.  Sanırım Nisan ayı doğduğum ay olduğu için bu adı vermek gelmiş içimden çünkü ben yaşamayı çok seviyorum. Bu hayatta olduğum kişi olmak,  sahip olduklarımı fark etmek  ve sevdiklerime sarılarak kendimi iyileştirmek için ne yapmam gerektiğini şükürler olsun ki bilmek çok önemli benim için. Ve evet nisan ayı benim şükürle kendimi onarmaya başladığım bir ay olmuştu o sene.

Evet işte böyle;  listem uzar gider… Zira yılda 12 ay var ve ben hepsine bir isim vererek bir misyon yüklemiş ve belki de farkında olmadan onu yaşamaya başlamışım. Burada hepsini teker teker yazmak yerine bir iki tanesiyle örneklendirmek istedim sadece anlatabilmek için.

2017 de anlattığım o ruh halinde bunları yapmış ve evet aslında biraz da iyileşmişim.  Bu sene 2019 hedeflerim dileklerim ve ajandalarımı düzenlerken geçmiş ajandalara bir göz attım yine ve bunu görünce de paylaşmak istedim sizlerle. Ve elbette bunu hatırlamak yeni bir karar vermeme neden oldu.

Sene boyunca, her ay başında ayın KİK temasını belirleyecek başlıkla ilgili tüm yılı daha verimli geçirebilmek için yapmamız gerekenleri anlatacağım sizlere.

Eğer planlama ile ilgili soruların ve eklemek istediklerin varsa bu yazının altına yorum bırakman yazacağım yazıya katkı sağlayacaktır. Ve inan bu beni  çok mutlu eder.

Kendi masalında, kendi yolculuğunda kendini bulabilmen ve ona sımsıkı sarılabilmen ve yazdıklarımdan İlham alman dileklerimle…

Sevgiler

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

2 Yorum

  • Büşra

    Merhabalar yazınıza bayıldım! Kendim için vizyon tablosu yapıyorum özel bir deftere son 2 yılımı ruhsal açıdan kötü geçirdim.Kendimi toparlamak istiyorum bundan dolayı plan yapıyorum. Erteleme gibi çok ciddi bir sorun var hayatımda yardımcı olursan çok mutlu olurum.
    İyi haftalar

    • Zehra Takmaz

      Çok sevindim yazıyı beğenmene Büşra 🙂 Hemen notlarım arasına yazıyorum erteleme ile ilgili bir yazı yazacağım 🙂 hem de umarım ertelemeden kısa sürede 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir