fbpx

Bakımı Kolay Dekoratif 7 Harika Ev Bitkisi

Alan veya büyüklük ne olursa olsun yeşilliklerle doldurmak evi çok büyülü bir havaya sokuyor. Mutlu ev bitkileri bir odayı canlandırmanın yolunu her zaman biliyor ve ev bereketleniyor. Kısacası bu sessiz canlılar ruhlarımızı yükseltmek için ellerinden geleni yapıyorlar; ama tüm bu güzelliklerine rağmen bazen onları yaşatmak için yetersiz kalıyoruz. Bazen kitaplardaki bilgiler uygulamaya kolay kolay geçemiyor; ancak deneyimleyince anlayabiliyoruz bazı şeyleri. Zira öyle olmasa eve aldığım tüm bitkiler yaptığım araştırmalara gayet güzel yaşamaya devam ederdi sanırım.

Yaklaşık 3 yıldır eve giren bitkileri özellikle gözlemlediğimde net bir gerçekle yüzleştim. Komik gelebilir, belki de tesadüftür ama bu bilgi benim evime dair net bir bilgi; para vererek aldığım her bitki istisnasız ölmüştü oysa hediye edilen tüm bitkilerim hala benimleydi… Sürekli uğraştım onları daha canlı ve daha güzel yapmak için. Mesela bitki geliştiren bir sıvı almıştım sulama suyuna karıştırılan, bir etkisini gördüm mü? Hayır! Peyzaj mimarı bir kuzenimin tavsiyesini dinleyerek demlediğim çayın kalanını lavaboya dökmek yerine biriktirip yarı yarıya suyla seyrelterek bitkileri sulama işi uzun bir zaman iyi gitse de bir baktım ki bitkilerin toprağında minicik sinekler!? Evet ilk etapta rahatsız etmedi bir iki tane görmek fakat çoğaldıkça tadım kaçmaya başladı. Çayla suladığım için başıma bunların geldiğini anladığımda ise maalesef iş işten geçmişti artık. Bir gün perdeyi çekince toplu iğne başı kadar küçük yüzlerce sineği bir arada görmemle ne yapacağımı şaşırmış çıldırmamak için aklımı başıma hemen toplayıp ne yapmam gerektiğini düşünmem, perdeleri söküp makinaya atmam ve camları silmeye koyulmam arasındaki zamanın 10 dakikadan kısa olduğunu tahmin ediyorum. Sakinleşip toprağını değiştirmeyi akıl ederek bu zor sınavı da atlatmış olmanın rahatlığını yaşamıştım.

Kaynak: themerrythought.com

Ya işte böyle dostlar… Elbette benim bitki maceralarım bu kadarla sınırlı değil ama onlardan vazgeçtim mi? Hayır. Hala bıkmadım, hala onları seviyorum ve hala evimin en güzel renkleri ve dokuları olduğunu düşünüyorum. Bunca şeyden sonra anladım ki azıcık su ve güneş ışığı dışında istedikleri pek bir şey yok (ve biraz da sevgi). Güven bana, yapabilirsin. Herkes yapabilir.

Şimdi bunca deneyim sonucu salonlarınız için seçtiğim en uygun 7 bitkiyi takdim ediyorum… Böylece dairenizde, ofisinizde, yatak odanızda hatta karanlık, kasvetli bir köşede büyütmek için yeşillik arıyorsanız, bu bitkiler yanınızda!

Kaktüs (Cactaceae Succulent)

‘Olmazsa olmaz’ kaktüsü listemize almayacağımızı düşünmemiştiniz umarım. Zira onlarsız gerçekten olmaz. Büyük küçük çiçekli çiçeksiz dikenli dikensiz yüzlerce cinsi bulunan bu şahane bitkinin en güzel özelliği ise benim ukalalık olarak adlandırdığım ‘ben kendime yeter, başımın çaresine bakar kimseye muhtaç olmam ‘ edası ile bir köşede unutulmuş olmasını bile umursamadan yaşamasıdır. Hatta öyle ki bitkilerle hiç işi olmayan birinin evinde bile olabilmesi bundandır sanırım. Son zamanlarda odadaki radyasyonu aldığı iddialarıyla popülaritesini de haklı olarak arttırmıştır ayrıca.

Aloe vera (Aloe barbadensis)

Yüzlerce cinsi olan kaktüsgillerden bir bitkidir ve bizzat ben tarafından çok sevilir. Hatta gerçekten bir numaramdır diyebilirim çünkü hem yetiştirdiğim ilk bitkidir hem de gerçekten benim vazgeçilmez şifacımdır.

Özellikle jelinin ani şekilde tavadan sıçrayan yağlardan yanmalarda adeta bir mucize etkisi gösterdiğine tanık oldum defalarca. İtiraf etmem gerekirse cildime iyi geleceğini düşünerek evde bakmaya başlamıştım ancak zamanla aramızda oluşan duygusal bağ onun sadece şifacı değil aynı zamanda evi canlandıran enerjisini de görmemi sağladı.

Paşa Kılıcı (Sansevieria Trifasciata)

Nijerya kökenli bu zarif kız aynı zamanda en dayanıklı ev bitkilerinin başında gelir. Çoğaltması ve bakımı kolay ve özellikle havayı temizlediği için kapalı alanlar için önerilen güzelliktir.

Kaynak: magnolia.com

Deve Tabanı (Monstera)

Son yıllarda altın çağını yaşıyor olsa da monstera her dönem gösterişli yapraklarıyla varolmuş bir efsanedir. Bakımı ve güneşi görünce kolayca büyümesi sayesinde salonlarımızın baş tacı olmaya devam edecek şüphesiz.

Kaynak: mangoandsalt.com

Benjamin (Ficus Benjamica)

Güzeller güzeli Benjamin ya da adından mütevellit yakışıklısı mı demeliydim bilemedim ama evlerimizin salonlarına en çok yakışan 7 bitki arasına girmeyi başardı bizim listemizde fakat kendisi biraz hassas ve kaprisli sayılabilecek özelliklerinden dolayı yoğun ilginizi isteyebilir bizden söylemesi

Japon şemsiyesi (Cyperus Alternifolius)

Sanırım Türkçe adı Latincesinden bile şahane bu nazik uzun boylu ince yapraklı bitkinin bahçelere daha çok yakıştığı düşünülse de salonlardaki zarafetinin de hakkını teslim etmek lazım.

Areka (Dypsis Lutescens)

Kendisi şahsımın yıllardır en fazla sevdiği salon bitkileri arasında ilk sıralarda yer alır. Zira o zerafetiyle salonda adeta bir Cleopatra edasıyla süzülmesinden başka ne beklenir ki?

Kaynak: stylebyemilyhenderson.com

Kapak Görseli: @jakmajor

Bunlar da ilgini çekebilir:

 

Sevgiyi yayalım! Paylaş: