Sabahları Hangisisin: Alışkanlıklarınıza Göre Verimli Sabahlar Geçirmenin Yolları

Eğer siz de sabahlarınızı daha verimli geçirmek isteyenlerdenseniz hadi önce sabahları neden dilediğiniz kadar verimli geçmiyor, bunun sebebini tespit edip sonra çözüme odaklanalım!

Eğer alarmı erteleyenlerdenseniz: Bakın kendinize ne yapıyorsunuz?

Eğer alarmı sürekli erteleyenlerdenseniz bilin ki bu sadece vücudunuzu şaşırtmaya sebep oluyor. Huffington Post’a göre vücudun uyanmak için belirli bir süreye ihtiyacı var ve alarm çaldıktan sonra uyanmaya hazırlanan vücut tekrar uyumaya geçtiğinizde bundan vazgeçiyor. Alarm tekrar çaldığında ve bu döngü devam ettiğinde vücudunuz bir hayli şaşırıyor.

Üstelik alarmı erteledikten sonra uyuduğunuz uykudan verim almanız zorlaşıyor. Önerimiz alarmı ertelemek yerine uyandığınız anda bir bardak su içmeniz.

İlgini çekebilir: Güne Sağlıklı Bir Başlangıç İçin Pratik ve Lezzetli 6 Kahvaltı Tarifi

Eğer gergin uyananlardansanız: Bu nefes tekniğini deneyin

Uyandığınızda stresten arınmak, sakinleşmek için 4-7-8 nefes tekniğini kullanabilirsiniz.

  1. Büyük bir nefes verin; bir doğumgünü pastasındaki mumları üfler gibi
  2. 4 saniye boyunca burnunuzdan nefes alın
  3. 7 saniye boyunca nefesinizi tutun
  4. 8 saniyede nefesinizi geri verin
  5. Üç kez tekrarlayın

Bu tekniği uyanır uyanmaz, yatağınızda otururken, sabah kahvenizi içerken veya aracınıza bindiğinizde uygulayabilirsiniz. Zihninizin sakinleştiğini göreceksiniz.

Güne başlamak için motivasyona ihtiyacınız varsa: Mantraların gücünden yararlanın

Sabah uyandığımızda zihnimiz tertemiz olur, tıpkı berrak bir su gibi… O temiz zihnin içine ne koyarsak gün içinde onları besleyip büyütürüz. Dolayısıyla mantralar için sabahları en uygun zamanlardır, neden bu avantajı kullanmayalım?

Güne başlarken sizi daha güçlü ve başarılı hissettirecek kısa ve net mantralar kullanabilirsiniz: Ben güçlüyüm, ben başarılıyım, ben yeterliyim…

İlgini çekebilir: Güne Harika Bir Başlangıç İçin Sabah Rutininize Eklemeniz Gerekenler

Endişeli uyananlardansanız: Vizyonlayın

Olimpiyatlara hazırlanan atletlerden, maratonu başarılı bitirdiğini vizyonlayanların diğerlerine oranla daha başarılı olduğu ispatlanmıştı, değil mi?

Gün içinde halletmeniz gereken işleri başarıyla tamamladığınızı, her şeyin yolunda gittiğini, o sunumu harika bir şekilde yaptığınızı, uzun zamandır halledemediğiniz anlaşmanın üstesinden geldiğinizi, o sınavdan büyük bir başarıyla çıktığınızı bütün duyu organlarınızı kullanarak görün, duyun, hissedin… Sizin de diğer atletlerden farkınız olsun.

İlgini çekebilir: Sakinleşmek ve Dengelenmek İçin 3 Vizyonlama Egzersizi

Sabahları kahvesiz uyanamayanlardansanız: Bu alternatifi deneyin

Sabah kahvesi ne keyifli olur, bilmez miyiz? Fakat aşırı miktarda tüketildiğinde çeşitli zararları da var. Kahve güçlü bir uyarıcı; sizi uyandırdığı gibi aynı zamanda endişeli ve gergin olmanıza sebep olabilir. Son zamanlarda kendinizi endişeli hissediyorsanız sabah kahvenizi bir alternatifi ile değiştirebilirsiniz.

Kahve içmek yerine 30 dakika egzersiz yapan birinin üretkenliğinin ve enerjisi seviyesinin arttığı gözlemlenmiş. Eğer bu kadar sık kahve içmek yerine enerjinizi artıracak başka bir yol arıyorsanız, cevap 30 dakikalık bir egzersiz olabilir.

İlgini çekebilir: Kahveye Ayurvedik Bir Yaklaşım: Ayurvedik Beden Tipinize Göre Kahvenizi Nasıl Tüketmelisiniz?

Yardımcı Kaynaklar: themuse.com, huffingtonpost.com www.drweil.com

Sevgiyi yayalım! Paylaş: