fbpx

Sabahları Hangisisin: Alışkanlıklarınıza Göre Verimli Sabahlar Geçirmenin Yolları

Tamam, anladık sabah uyanır uyanmaz yataktan kalkıp etrafa gülücükler saçan tayfadan değiliz. Belki de öyle bir topluluk yok; orasını da bilemiyoruz tabii. Peki biraz olsun daha verimli sabahlar geçirmemizin hiç mi bir yolu yok? Var elbette. Önce sabahları verimsiz geçirmenizin sebebini tespit edip sonra çözüme odaklanırsak neden olmasın…

Eğer alarmı erteleyenlerdenseniz, bakın kendinize ne yapıyorsunuz…

Bilin ki bu sadece vücudunuzu şaşırtacak. Garibim ne olduğunu anlamadan bir uyanıp bir uyanacak, bir uyanıp bir uyanacak en sonunda daha agresif bir sabah geçirmenize sebep olacak. Biz demiyoruz bakın The Huffington Post diyor. Huffington Post’a göre vücudun uyanmak için belirli bir süreye ihtiyacı var ve alarm çaldıktan sonra uyanmaya hazırlanan vücut tekrar uyumaya geçtiğinizde bundan vazgeçiyor. Alarm tekrar çaldığında ve bu döngü devam ettiğinde vücudunuz bir hayli şaşırıyor. “Bir karar mı versen artık; uyanıyor muyuz uyanmıyor muyuz!?” Üstelik alarmı erteledikten sonra uyuduğunuz uykunun ne kadar “uyku” olduğunu, ya da şöyle söyleyelim, ne kadar “verimli” olduğunu tartışmaya gerek yok sanırım. Önerimiz alarmı ertelemek yerine ilk uyandığınız anda soğuk bir bardak su içmeniz. (Buz gibi değil, soğuk. Hasta olursanız sorumluluk almıyoruz.)

Eğer sinirli uyananlardansanız, 4-7-8 nefes tekniğini…

Uyandığınızda stresten arınmak, sakinleşmek için 4-7-8 nefes tekniğini kullanabilirsiniz.

  1. Büyük bir nefes verin; bir doğumgünü pastasındaki mumları üfler gibi…
  2. 4 saniye boyunca burnunuzdan nefes alın.
  3. 7 saniye boyunca nefesinizi tutun.
  4. 8 saniyede nefesinizi geri verin.
  5. Üç kez tekrarlayın.

Bu tekniği uyanır uyanmaz yatağınızda otururken, sabah kahvenizi içerken veya aracınıza bindiğinizde uygulayabilirsiniz. Sakinleştirdiğini göreceksiniz.

Sabahları bile aklınızdan çıkmayan bir hedefiniz varsa, mantraların gücünden yararlanın…

Sabah uyandığımızda zihnimiz tertemiz olur, tıpkı bir bebek gibi… O temiz zihnin içine ne koyarsak gün içinde onları besleyip büyütürüz. Dolayısıyla mantralar/olumlamalar için sabahları en uygun zamanlardır, neden bu avantajı kullanmayalım? Hayalinizi kurduğunuz, hedeflediğiniz şey her ne ise olmuş gibi tekrar edebilirsiniz. Veya sizi daha güçlü ve başarılı hissettirecek kısa ve net mantralar kullanabilirsiniz; “ben güçlüyüm, ben başarılıyım, ben yeterliyim…”

Sabahları stresli ve kafası karışık uyananlardansanız, vizyonlayın…

Olimpiyatlara hazırlanan atletlerden, maratonu başarılı bitirdiğini vizyonlayanların diğerlerinden daha başarılı olduğu ispatlanmıştı, değil mi? Biz niye yapmıyoruz? Gün içinde halletmeniz gereken işleri başarıyla tamamladığınızı, her şeyin yolunda gittiğini, o sunumu harika bir şekilde yaptığınızı, uzun zamandır halledemediğiniz anlaşmanın üstesinden geldiğinizi, o sınavdan büyük bir başarıyla çıktığınızı bütün duyu organlarınızı kullanarak görün, duyun, hissedin… Sizin de diğer atletlerden farkınız olsun.

Sabahları kahvesiz uyanamayanlardansanız, bu alternatifi deneyin…

Kahve içmek yerine 30 dakika egzersiz yapan birinin üretkenliğinin ve enerjisinin arttığını, nasıl ölçtüğünü, deneyimlerini şuradan görebilirsiniz. Eğer bu kadar sık kahve içmekten rahatsız oluyorsanız ve bir alternatif arıyorsanız, aradığınız cevap egzersiz olabilir. Popoları kaldıralım…

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Yardımcı Kaynaklar: themuse.com, huffingtonpost.com

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK'i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler mezunu. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. Bilinçaltı Dönüşüm Programı, NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kollarını sıvadı. Şimdi, insanlara daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu hatırlatmakla meşgul. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, durmadan konuşmaktan ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir