fbpx

Sabahları Hangisisin: Alışkanlıklarınıza Göre Verimli Sabahlar Geçirmenin Yolları

Eğer siz de sabahlarınızı daha verimli geçirmek isteyenlerdenseniz hadi önce sabahları neden dilediğiniz kadar verimli geçmiyor, bunun sebebini tespit edip sonra çözüme odaklanalım!

Eğer alarmı erteleyenlerdenseniz: Bakın kendinize ne yapıyorsunuz?

Eğer alarmı sürekli erteleyenlerdenseniz bilin ki bu sadece vücudunuzu şaşırtacak. Garibim ne olduğunu anlamadan bir uyanıp bir uyanacak, bir uyanıp bir uyanacak en sonunda daha agresif bir sabah geçirmenize sebep olacak. Huffington Post’a göre vücudun uyanmak için belirli bir süreye ihtiyacı var ve alarm çaldıktan sonra uyanmaya hazırlanan vücut tekrar uyumaya geçtiğinizde bundan vazgeçiyor. Alarm tekrar çaldığında ve bu döngü devam ettiğinde vücudunuz bir hayli şaşırıyor.

“Bir karar mı versen artık; uyanıyor muyuz uyanmıyor muyuz?”

Üstelik alarmı erteledikten sonra uyuduğunuz uykudan verim almanız zorlaşıyor. Önerimiz alarmı ertelemek yerine uyandığınız anda soğuk bir bardak su içmeniz. (Buz gibi değil, soğuk. Hasta olursanız sorumluluk almıyoruz.) 🙂

İlgini çekebilir: Güne Sağlıklı Bir Başlangıç İçin Pratik ve Lezzetli 6 Kahvaltı Tarifi

Eğer gergin uyananlardansanız: Bu nefes tekniğini deneyin

Uyandığınızda stresten arınmak, sakinleşmek için 4-7-8 nefes tekniğini kullanabilirsiniz.

  1. Büyük bir nefes verin; bir doğumgünü pastasındaki mumları üfler gibi
  2. 4 saniye boyunca burnunuzdan nefes alın
  3. 7 saniye boyunca nefesinizi tutun
  4. 8 saniyede nefesinizi geri verin
  5. Üç kez tekrarlayın

Bu tekniği uyanır uyanmaz yatağınızda otururken, sabah kahvenizi içerken veya aracınıza bindiğinizde uygulayabilirsiniz. Sakinleştirdiğini göreceksiniz.

Sabahları bile aklınızdan çıkmayan bir hedefiniz varsa: Mantraların gücünden yararlanın

Sabah uyandığımızda zihnimiz tertemiz olur, tıpkı bir bebek gibi… O temiz zihnin içine ne koyarsak gün içinde onları besleyip büyütürüz. Dolayısıyla mantralar/olumlamalar için sabahları en uygun zamanlardır, neden bu avantajı kullanmayalım? Hayalinizi kurduğunuz, hedeflediğiniz şey her ne ise olmuş gibi tekrar edebilirsiniz. Veya sizi daha güçlü ve başarılı hissettirecek kısa ve net mantralar kullanabilirsiniz; “ben güçlüyüm, ben başarılıyım, ben yeterliyim…”

İlgini çekebilir: Güne Harika Bir Başlangıç İçin Sabah Rutininize Eklemeniz Gerekenler

Sabahları stresli ve kafası karışık uyananlardansanız: Vizyonlayın

Olimpiyatlara hazırlanan atletlerden, maratonu başarılı bitirdiğini vizyonlayanların diğerlerinden daha başarılı olduğu ispatlanmıştı, değil mi? Biz niye yapmıyoruz? Gün içinde halletmeniz gereken işleri başarıyla tamamladığınızı, her şeyin yolunda gittiğini, o sunumu harika bir şekilde yaptığınızı, uzun zamandır halledemediğiniz anlaşmanın üstesinden geldiğinizi, o sınavdan büyük bir başarıyla çıktığınızı bütün duyu organlarınızı kullanarak görün, duyun, hissedin… Sizin de diğer atletlerden farkınız olsun.

İlgini çekebilir: Sakinleşmek ve Dengelenmek İçin 3 Vizyonlama Egzersizi

Sabahları kahvesiz uyanamayanlardansanız: Bu alternatifi deneyin

Kahve içmek yerine 30 dakika egzersiz yapan birinin üretkenliğinin ve enerjisinin arttığını, nasıl ölçtüğünü, deneyimlerini şuradan görebilirsiniz. Eğer bu kadar sık kahve içmekten rahatsız oluyorsanız ve bir alternatif arıyorsanız, aradığınız cevap egzersiz olabilir. Popoları kaldıralım…

İlgini çekebilir: Kahveye Ayurvedik Bir Yaklaşım: Ayurvedik Beden Tipinize Göre Kahvenizi Nasıl Tüketmelisiniz?

Yardımcı Kaynaklar: themuse.com, huffingtonpost.com https://www.drweil.com/videos-features/videos/the-4-7-8-breath-health-benefits-demonstration/

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK’i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra kurumsal firmalarda İnsan Kaynakları departmanında çalıştı. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kollarını sıvadı. Şimdi, insanlara daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu hatırlatmakla meşgul. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, hayatla dans etmekten ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir