fbpx

Abur Cubur Yerken Başladın mı Duramıyorsan Gel: Bu Yazı Senin İçin

Bir tane bisküvi yiyip “tamam” diyenlerden misin? Yoksa “paketi götürürüm” daha mı tanıdık geliyor sana?

Öyle ya da böyle başladın mı sonunu getirmen mi gerekiyor? Biri ikramda bulunulduğunda “şimdi duramam ben, hiç bulaşmayayım” gibi düşünceler mi geçiyor zihninden? Göz açıp kapayıncaya kadar paketin dibini görüyor, sonra da pişman mı oluyorsun? 

Aslında bisküviden aldığın ilk lokma ile pakette kalan son parçanın tadı aynı. Daha çok yediğinde daha çok keyif de almıyorsun. Aksine miden doluyor, ağırlaşıyorsun. Üstelik yanlış bir şey yapmış gibi hissediyorsun kendini; suçluluk çökmeye başlıyor ruhuna, sis misali. Peki bu kadar zarar veriyorsa, neden kendini bu döngünün içinde buluyorsun? Bunu kendine neden yapıyorsun? 

Tek kelime: Kıtlık…

Kıtlık varmış gibi paketteki son lokmaya kadar yemenin sebebi, “bir daha bulamayacağını” düşünmen aslında. Zihin “haz kaynağı” olarak algılıyor o rengarenk paketlerdeki lezzet parçacıklarını. Erişilemez hazların kaynağını buldu ya, bittiğini görene dek tüketmek istiyor. Altında ne var bunun? Hazzı depolamak… Süresini uzatmak. Malesef haz depolanabilen bir kavram değil. Keşke olsaydı, zor zamanlarımızda hayattan keyif almak kolaylaşırdı.

Altında ne mi var bunun? Abur cuburdan kesinlikle uzak durman gerektiği inancı…

“O”nu ulaşılmaz, elde edilemez kılan bu etiket, zihninin gerisinde, unutma. Ruhun neye acıkırsa, neyin erişilmez olduğunu düşünürse; onu bulduğu gibi depolamak isteyecektir. “O”nsuz günleri yaşanır kılmak için yapacaktır bunu. Dolayısıyla bu döngüyü, “o”nun erişilebilir olduğu inancı kıracaktır. 

Ne mi yapıyoruz?

Paket paket yemek istediğimiz cipslerin/çikolataların (sana en çekici gelen neyse o) dünyada istemediğimiz kadar çok olduğunu hatırlatıyoruz kendimize. Erişilebilir mesafede ve alınabilir maliyette olduğunu hatırlıyoruz. İstediğin an, istediğin miktarda alabilirsin. Kontrolsüz değilsin, seçim gücü tamamen sana ait. Yokluk içinde değilsin, bolluğun ruhunu doyurduğunu hayal et. Agresifçe paketi bitirme arzusu duyduğunda önce “hazzı depolayamayacağını” hatırla, sonra bolluk içinde olduğunu…

İstediğin an, istediğin miktarda…

Bunlar da ilgini çekebilir:

 

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

Özgür doğasını arayan vahşi bir ruh. Ankara Fen Lisesi'nin ardından ODTÜ Elektrik ve Elektronik Bölümü'nü Şeref Öğrencisi olarak bitiren Sahra Hazal Kaleli, Kavun, Sütlaç ve Bebe'nin annesi. İlişkilerle, kadın ve erkeğin özüyle kafayı bozmuş. Zekanın sadece özel durumlarda kullanılması gerektiğini bilir. Masallara ve kedilerinin sihrine inanır.