Özgüven Artırmaya Yardımcı 5 Basit Yoga Duruşu

Birkaç saniyeliğine gözlerinizi kapatın ve kendinize çok güvendiğiniz, kendinizle gurur duyduğunuz bir anı hatırlamaya çalışın. Harika hissettiriyor değil mi? Özgüveniniz yerinde olduğunda, kendinizden bir saniye bile şüphe etmez, hayatınızı dört nala koşarak yaşarsınız. Mükemmel bir çekim gücünüz olur ve herkes yakınınızda olmak ister. Verdiğiniz kararların arkasında, koyduğunuz hedeflerin peşinde olursunuz. İşte bu hissi aktive etmek için yoga size sadık bir yol arkadaşı olabilir. Stres seviyeniz azalırken, kendinizi daha dingin ve güçlü hissedeceksiniz.

Hazır mısınız? Başlıyoruz!

Upward-Facing Dog Pose (Urdhva Mukha Svanasana)

Bu asana, duruşunuzu düzeltmenize yardımcı olurken omurga, kol ve bilekleri güçlendirir, göğüs, omuz ve karnı esnetir. Abdominal organları uyarmaya yardımcı olur ve hafif depresyona, yorgunluğa, siyatiğe iyi gelir.

Forearm Plank (Phalakasana)

Karın bölgesini güçlendirmek için son derece etkili olan bu duruş, irade ve kararlılığın temsili solar plexus çakranızı harekete geçirir. Bu duruş sırasında omuzlarınızı dirsek hizasında tutun ve vücudunuzun düz olmasına dikkat edin.

Warrior II (Virabhadrasana II)

Gücünü adından belli eden bu duruş, zihninizi sakinleştirirken merkezinizi bulmanıza yardımcı olacak. Karın bölgesindeki organları uyarır, dayanıklılık sağlar ve sırt ağrılarını hafifletir. Bu duruşta dikkat etmeniz gereken şey ise dizlerinizi rahat bir pozisyonda tutmanız. 🙂

Warrior III (Virabhadrasana III)

Karın ve bacak bölgesini çalıştırırken dengenizi kullandığınızda, işte size mükemmelliğin tanımı! Kendinizi zorlamayın; duruşu birebir yapmaya çalışmak yerine gidebildiğiniz yeri saptayın ve orada nefesinize odaklanarak durmaya özen gösterin. Bu hareket esnasında farkında olmadan nefesinizi tutabilirsiniz, serbest bırakın. 🙂 Yerde olan bacağınız istediğiniz zaman bükebileceğiniz kadar rahat bir pozisyonda olsun.

Lord of the Dance (Natarajasana)

Kendinizi zarif bir dansçı gibi hissedeceğiniz bu poz vücudun enerjisini arttırmaya yardımcı olurken omuzları, göğüsü, kasık ve karın bölgesini esnetir. Ayrıca bacakları ve ayak bileklerini güçlendirir, dengeyi geliştirir.

Sevgiyi yayalım! Paylaş: