fbpx

Kendini ve Gücünü Küçümsediğini Gösteren 4 İşaret

Sahip olduğumuz gücü bilsek neler yaparız neler…

Şöyle kendimizden emin bir tavırla masaya yumruğumuzu sertçe vurup “Ben varım!” diyebildiğimizde nelerin üstesinden gelemiyoruz ki. Fakat maalesef çoğu zaman çocukluğumuzdan gelen diktelerle, öğrenilmiş çaresizliklerimizle, toplumun “yapamazsın, edemezsin”leriyle kendimizi ve yapabileceklerimizi küçümsüyoruz. İşte gücünüzü küçümsediğinizi, potansiyelinizi farkında olmadığınızı gösteren birkaç işaret:

Çok fazla kıyaslama yapıyorsanız…

Sürekli kendinizi başkalarının durumlarıyla, başarılarıyla, elde ettikleriyle, üstesinden gelebildikleriyle kıyaslamanız kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülükler arasında. Lancaster University 14 ülkede, 15 yaşının üstünde 35.000 katılımcıyla yaptığı araştırmada Facebook kullananların diğerlerine göre daha fazla kıyas yaparak kendini daha fazla küçümsediğini gözlemlemiş. Sosyal medyanın bu konudaki payı, hatta suçu epey büyük. Dijital dünyanın hayatımıza getirdiği bu kıyaslama hastalığı, depresyon, anksiyete gibi rahatsızlıklara kadar varabilecek sıkıntılara yol açmakta. Başkalarının hayatlarına, dış görünüşlerine en fazla odaklandığımız yer olan sosyal medyanın bize nası zarar verdiğini, neyin içine çektiğini daha önce anlatmıştık.

İlgini çekebilir: Sosyal Medyadaki Kusursuz Hayatlar

Size sosyal medya hesaplarınızı kapatmanızı önermeyeceğiz; dijital dünyanın çağımızın gerçeği olduğunu artık hepimiz kabullendik. Sadece, “Siz siz olun, sosyal medyada gördüğünüz muhteşem hayatlara aldanmayın!” diyeceğiz. Unutmayın, bu sizin hayatınız ve bundan yalnızca bir tane var. (En azından bizim bildiğimiz kadarıyla.) Kendi hayatınıza odaklanın ve kıyaslamanız gereken tek kişi, kendinizin bir önceki versiyonu olsun.

Kararlarınızın üzerinde başkalarının etkisi büyükse…

Kendinden emin olmayan, gücünün farkına varmayan insanlar ailelerinin veya arkadaşlarının kararlarını etkilemesine izin verirler; ne yazık ki bunun sebebi doğru olanı seçecek kapasitede olduklarına inanmamalarıdır. Oysa ki doğru olanı yalnızca iç sesimiz biliyor. Başkalarından kolayca etkileniyorsanız, onların -meli, -malı‘larıyla yaşamaya mahkumsunuz. Eğer kararlarınızı verirken başkalarından çok fazla fikir alıyor ve o fikirler doğrultusunda hareket ediyorsanız, bir an önce gücünüzü elinize almanın vakti gelmiştir demektir.

İlgini çekebilir: En Büyük Özgürlüğün: Özgüvenin

Hak ettiğinizden azına razı oluyorsanız…

Potansiyelini farkında olmayan, kendini küçümsemeye eğilimli insanlarda en sık rastlanan durumlardan bir tanesi de kendini daha iyi olana layık görmediği için az ile yetinmektir. Eğer hak ettiğinizden daha azına razı oluyorsanız, sahip olabileceğiniz birçok fırsatı elinizin tersiyle itiyorsunuz demektir. Mevcut durumunuzu bir kağıda yazın ve hayatınızın her alanı için daha iyisine layık olup olmadığınızı sorun… Eğer cevap almakta zorlanıyorsanız imgeleme tekniğiyle gözünüzde canlandırmayı deneyin. Canlandırma sırasında içinizden bir ses veya bir his sizi rahatsız ediyorsa, hayalinizde eğreti duruyorsanız, hak ettiğinize inanmıyorsunuz demektir. Bu hayaller her ne ise, layık olduğunuza inanana kadar sahip olmanız çok zor olacaktır.

İlgini çekebilir: Hayallerine Kavuşmana Engel Olan 5 İnanç Kalıbı

Hata yapmaktan korkuyor ve risk alamıyorsanız…

Gücünü hafife alan insanlar hata yapmaktan ve başarısız olmaktan korktuğu için kendi güvenli alanlarından çıkmak istemezler. Oysa ki hata, başarıya giden yolun bir parçasıdır. Sıklıkla gördüğümüz başarı hikayelerinin arkası, çok ciddi deneme-yanılmalar, başarısızlıklar ve hatalarla doludur.

Başarılı olanları başarısız olanlardan ayıran şey denemekten vazgeçmemeleridir, hata yapmaları değil.

Başarısız mı oldunuz? Süper, tekrar deneyin! Ta ki doğru olan yolu bulana kadar.

Ve unutmayın, siz kendi gücünüzü farkına varmadığınız sürece kimse farkına varmayacaktır. Size nasıl davranılsın istiyorsunuz? Toplumda kim olmak istiyorsunuz? Önce siz kendinize o şekilde davranmayı deneyin.

Başka yolu yok…

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK’i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra kurumsal firmalarda İnsan Kaynakları departmanında çalıştı. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kollarını sıvadı. Şimdi, insanlara daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu hatırlatmakla meşgul. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, hayatla dans etmekten ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir