fbpx

Parfümleri Daha Kalıcı Hâle Getirmek İçin 6 Yöntem

Kokunuz imzanızdır.

Gün boyu harika kokmak hem kendinizi daha iyi hissetmenize, hem de görüştüğünüz kişilere imzanızı bırakmanıza sebep olacaktır. Peki parfümümüzü nasıl daha kalıcı hale getiririz? Kokusunun erkenden uçmasının önüne nasıl geçeriz?

Eau De Parfum/Eau de Toilette?

Sohbete artık birçok kişinin bildiği bir konudan söz ederek başlayalım, âdet yerini bulsun. Daha kalıcı bir koku istiyorsanız doğru formüle gitmelisiniz. Esans oranı daha yüksek olan Eau De Parfum (EDP), Eau de Toilette (EDT) olanlara göre daha yoğundur. Kalıcılığı da bu oranda artmakta olan bu parfümler teninizde daha uzun süre kalacaktır.

Duş sonrası…

Banyo sonrası gözeneklerimizin açıldığını bilmeyen yoktur diye düşünüyorum; içimiz bayıldı bu bilgiden… Parfümümüzü duştan çıktıktan sonra sıkmak, parfümün açılan gözeneklerimize ve nispeten daha nemli olan vücudumuza sinmesine, sebep olur. Bu sayede koku, vücudumuzla daha rahat bütünleşebilir. Üstelik kıyafetlerin üstünde istenmeyen lekeler de bırakmamış oluruz.

Nemli cilde parfüm…

Kuru ciltlerde parfümün kalıcılığı azalırken, iyi nemlenmiş bir ciltte koku daha rahat tutunur. Duştan sonra vücudunuza süreceğiniz kokusuz bir nemlendirici, parfümün daha uzun süre cildinize tutunmasını sağlar. Hem yumuşacık hem de mis gibi kokan bir cilt mi? Bayılırız! 🙂

Parfümün bazı mı olur?

Parfüm altına bir şeyler sürmekten bahsetmişken… Parfümü uygulayacağınız yere az miktarda vazelin uygulamak parfüm için bir baz görevi görerek buharlaşıp uçmasının önüne geçer. Sevgili vazelin, söz konusu güzellikse daha ne kadar işimize yarayacaksın merak ediyoruz… Sana olan borcumuzu nasıl öderiz?

Doğru bölgelere uygulamak

Parfüm için en doğru bölgeler nabız alınan bölgeleri olabilir. Vücudumuzun diğer bölgelerine göre nispeten daha sıcak olan ve periyodik aralıklarla atış gerçekleştiren bu bölgeler, kokunun daha iyi yayılmasına sebep olur. Boyun, el bilekleri, kulak arkası, dirsek içleri ve hatta diz kapağımızın arkası…

Özel bir rica; lütfen kullanım dozunuz ayarında olsun, kimsenin sağlığıyla oynamak istemezsiniz. 🙂

Bilekleri birbirine sürtmek yok!

Bilinenin aksine bilekleri birbirine sürtmek kokunun kalıcılığını azaltıyor. Birçok kişinin sıklıkla yaptığı bu hareket, parfümün formulünün bozulmasına ve üst notaların ortaya çıkmasına fırsat vermeden kaybolmasına neden oluyor. Parfümü sıktığınız yerde bırakın.

Doğru saklamak…

Isı ve nem de parfümün uçmasına, formulünün bozulmasına sebep olabiliyor. Parfümlerinizi güneş ışığınıza maruz kalacak yerlerde veya banyoda tutmak sizin için iyi bir tercih olmayacaktır. Birçok kişi parfümleri kutularında saklamak gerektiğini söylese de, tasarımları birbirinden güzel bu cam şişelerin gözümüzün önünde olmasına bayılıyoruz. Dolayısıyla bu kadarını yapabileceğimizden emin değiliz… 🙂

Siz parfümlerinizin daha kalıcı olması için hangi yöntemleri uyguluyorsunuz?

Sevgiyi yayalım! Paylaş: