fbpx

Sakinleşmek ve Kaygıları Gidermek İçin 5 Basit Yoga Duruşu

Vücudumuzu esnetirken aynı zamanda nefesimize odaklandığımız, zihnimizi sakinleştirerek bizi an’a taşıyan, farkındalığımızı arttırmamıza yardımcı olan yoga, aynı zamanda stres, sıkıntı, kaygı hatta kalp kırıklığına bile iyi geliyor.

Eğer zor bir gün geçirdiyseniz, endişelerle boğuşuyorsanız, zihninizi sakinleştirmekte zorlanıyorsanız aşağıdaki egzersizler size çok iyi gelecektir. Sessiz bir ortama geçin, matınıza lavanta yağınızdan bir-iki damla damlatın, sizi rahatlatacak bir müzik açın ve kendinize ayırdığınız bu zamanın keyfini çıkarın.

Başlamadan önce Spotify üzerinden bir liste önerisine ihtiyaç duyarsanız: Sakin ve dinlendirici bir playlist için tıkla.

Child’s Pose (Balasana)

Yoga esnasında dinlenmek için kullanılan bu poz aynı zamanda sırtınızı, boynunuzu ve omuzlarınızı rahatlatır. Bu bölgeler, vücudumuzda stresin en yoğun olduğu bölgelerdir. Derin bir nefes alın ve rahatlamanın tadını çıkarın.

Camel Pose (Ultrasana)

Bu duruş vücudumuzdaki kan akışını hızlandırmaya yardımcı olur; bu da vücudumuza daha fazla oksijen girmesine sebep olur. Peki vücudumuza daha fazla oksijen girdiğinde? O zaman da stres seviyemiz azalır. 🙂 Önemli bir uyarı: Bu duruşa geçmek göründüğü kadar kolay değil; çok yavaş ve kontrollü hareket ettiğinizden, ellerinizi pozisyona tek tek getirdiğinizden ve dizlerinizin üzerinde sağlam bir şekilde durduğunuzdan emin olun.

Legs Up the Wall (Viparita Karani)

Bu duruşta olduğu gibi bacaklarımızı kalbimizin üstünde duracak şekilde kaldırdığımızda, kaygılarımızı azaltıp zihnimizi sakinleştirdiği gibi aynı zamanda regl dönemi sancılarına ve uykusuzluğa çok iyi gelir. Derin ve kontrollü nefesler yardımıyla sırt ve bel ağrılarınıza da çözüm olacaktır.

Seated Lotus Pose (Padmasana)

Bizim bildiğimiz “bağdaş kurma” pozisyonunun daha kontrollü olan versiyonu diyebilir miyiz? 🙂 Omuzlarımızı rahatlatarak daha dik bir duruşa geçmemizi sağlar. Stresin sıkıştığı bel ve sırt bölgelerindeki baskıyı azaltır. Yeryüzüyle olan bağlantımızı güçlendiren bu pozisyon, panik atak ve anksiyete iyi gelir.

Forward Fold (Uttanasana)

Bu duruş da diğerleri gibi omuzlarımızdaki ve sırtımızdaki yükü azaltıp zihnimizi sakinleştirdiği gibi, aynı zamanda baş ağrılarına da iyi gelir. Derin bir nefes alın ve size huzursuzluk veren bütün düşüncelerin, durumların başınızdan aşağı doğru süzülen kan akışıyla birlikte bedeninizi terk ettiklerini imgeleyin. 🙂

Duruşlarınızı sonlandırdıktan sonra ılık bir duş alın ve güzel bir uyku çekin. 🙂

Bunlar da ilgini çekebilir:

Kapak fotoğrafı: @elevateyoga

Yardımcı kaynak: theeverygirl.com

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir