fbpx

Kısa Tatillere Çok Şey Sığdırabilmenin Yolları

Eğer mesaili bir işte çalışıyor veya okuyorsanız tatiller asla yeterince uzun değildir.

Çok iyi biliyorum.

“Onu mu yapsam, bunu mu? Oraya mı gitsem, buraya mı? Kafayı mı dinlesem, eğlenirken kafayı mı kırsam? Kendime mi vakit ayırsam, sevdiklerime mi?” derken hiçbirini yapamayanlar, siz de hoş geldiniz… Sizi de çok iyi anlıyorum.

Bu yüzden tatillere yapmak istediğiniz her şeyi sığdırabilmek için yapmanız gereken en önemli şey zekice hazırlanmış bir plandır.

Yapmak istediklerinizi sıralayın; dinlenmek, kişisel bakımınıza vakit ayırmak, fıldır fıldır gezmek, aileyle zaman geçirmek, sabahlara kadar eğlenip evin yolunu unutmak? Yapmak istediklerinizi yazdıktan sonra önceliklerinizi göz önünde bulundurarak hepsini bir zaman dilimine yerleştirin. “Aman tatilde de plan yapacaksak ölmüşüz biz” diyorsanız siz bilirsiniz, ama son gün gelip çattığında “E benim daha yapacak bir ton şeyim vardı?” demeyin. Eğer mükemmel bir zaman yönetimi yeteneğiniz varsa lafım yok, başarılarınızın devamını diliyorum. Yoksa, süreniz kısıtlıysa ve bu süre içinde birçok şey yapmak istiyorsanız planlı gitmek çok işinize yarayacaktır.

Enerji gerektiren aktivitelere öncelik verin

Tatilin son günü eve geldiğinizde yorgunluktan ölmek sizin için pek akıllıca olmayacaktır zira ertesi gün sizi bekleyen tonla iş olacak. Bu yüzden gezme, tozma, eğlenme, içme-kusma (bu çok insani bi şey bi kere) işlerini ilk günlere bırakın. Son zamanlar olabildiğince sakin ve dinlenerek geçirmek sizi rahatlatacak, tatilden sonraki yoğun tempoya hazırlayacaktır.

Fırsatları değerlendirin

Tatiller fırsat bulamadığımız şeylere vakit ayırmak için mükemmel zamanlar. “Tüh keşke tatildeyken halletseydim şu işi be.” dediğiniz şeyler var mı? Neler bunlar? Düşünün… Uzun zamandır aramadığınız dostlarınızı, ailenizi, sevdiklerinizi arayıp hal hatır sorabilirsiniz, bahar temizliğini aradan çıkarabilirsiniz, fırsat bulamadığınız için bir türlü gidemediğiniz kuaföre randevu alabilirsiniz. Hızlı ve pratik olursanız aradan çıkarmak istediğiniz her şeyi halledebilirsiniz.

Kendinizi unutmayın

Eğer kendinize vakit ayırmayı unutursanız tatil sizin hiçbir işinize yaramaz. Çünkü şarj olmanız gerekiyor, çünkü enerji depolamanız gerekiyor. Plan yaparken önceliği kendinize verin.

Kendinizi mutlu edin.

Siz bunu çoktan hak ettiniz.

İyi tatiller!

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK’i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra kurumsal firmalarda İnsan Kaynakları departmanında çalıştı. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kollarını sıvadı. Şimdi, insanlara daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu hatırlatmakla meşgul. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, hayatla dans etmekten ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir