Neden Harika Bir İlişkim Yok Diyenlerin Yanıtlamaları Gereken 5 Soru

Eğer “İlişkilerimde dikiş tutturabilmek isterdim ama elimde değil, her seferinde aynı şekilde bitiyor.” diyorsan biraz aynayı kendimize tutalım mı?

Neden bitiyor bu ilişkiler hep aynı sebeple?

1. Neden ilişki?

İlişki iyi veya kötü bir şey değil. İlişki, sürdürmeniz gereken bir şey asla değil. İlişki, yaşamak iki tarafın da rızasıyla gerçekleşen bir tercihtir. Senin payına düşen soru ise şu: neden bir ilişki istiyorsun?

Bugüne kadar uzun ve düzenli ilişkiler sürdüren insanlar başarılı olarak gösterildiği için mi? Hayatını düzene sokmak için mi? Sevildiğini, birinin uzun yıllar boyunca yanında olmak istediğini, buna değer olduğunu kendine ispatlamak için mi?

Bunların hiçbiri için bir ilişkiye ihtiyacın yok. Bu ihtiyaçlar dahilinde sürdürdüğün bütün ilişkiler de yok olmak veya bozulmak zorunda. Kim ister sırf kendisine bir şeyler ispatlamaya ihtiyacı olduğu için onunla birlikte olan, bağımlı ve onay delisi birini?

Evet hadi biraz açık konuşalım. Hepimiz özgüvenli adamlara/kadınlara hastayız. Kendinden emin, bağımsız insanlara bayılıyoruz… Peki karşıdaki adam/kadın nasıl birisini istiyor sizce? Onun neden böyle bir hakkı olmasın?

İlgini çekebilir: İlişkide Yapabileceğin En Güzel Şey: Kendine Dön!

2. Sen olsan neden seninle birlikte olurdun?

Madem açık konuşuyoruz, sen olsan neden seninle birlikte olurdun? Evet belki karşıdaki çok bencil, çok anlayışsız, çok umursamaz, peki senden ne haber?

Kendine objektif bakmayı becerebilir misin? Çok çabuk sinirleniyor olabilir misin? Karşı tarafın açıklarını aramaktan iyi vakit geçirmeyi ihmal etmiş olabilir misin? Seninle eğlenebiliyor mu? Kendini hiç onun yerine koydun mu? Ya da en son sözünü kesmeden, odağını dağıtmadan sadece onu ne zaman dinledin? Gerçek anlamda ne zaman “nasılsın?” diye sordun sırf merak ettiğin için? Sahip olmayı istediğin insana ne kadar benziyorsun?

3. Kalbini gerçekten açabiliyor musun?

Hepimizin kalbinin ortasına işlemiş korku; sevgimizi belli edersek kaybederiz. Hayatının sonuna kadar içinden taşan sevgiyi saklayıp rol yapmak çok yorucu olmayacak mı senin için? Ya da şöyle sorayım, senin kıymetli sevginden ötürü senden uzaklaşacak olan insanla senin işin ne?

İlişki içinde bir insana verebileceğimiz en güzel şey sevgi değil miydi?

İlgini çekebilir: Mutlu ve Sağlıklı Bir İlişkiye Sahip Olan Çiftlerin Sergilediği 6 Davranış

4. Tartışmalarda gerçek amacın ne?

Kendini ifade edebilmek sağlıklı bir ilişkinin olmazsa olmazı.

İki taraf da bir şey anlatıyor, bağırıp çağırıyor, kimse birbirini duymuyor…

Anlaşmak böyle bir şey olabilir mi? Tartışırken çözüm bulmaya mı çalışıyorsun yoksa haklı olduğunu ispatlamaya mı? Tartışmalarda amacın orta yol bulmak, çözüm üretmek olsun.

İlgini çekebilir: Hasarlı Bir İlişkiyi İyileştirmek İçin 10 Gerekli Adım

5. İkiniz birden haklı olabilir misiniz?

Ben haklıyım, sen haksızsın.

Ben iyiyim, sen kötüsün.

Ben doğruyum, sen yanlışsın.

Bazen öyle durumlar yaşanır ki iki taraf da kendi açısından son derece haklıdır, gel gör ki birbirlerine öbür tarafın haksız olduğunu ispatlamaya çalışmaktan kendilerini açıklamaya zahmet etmezler. Bayılıyoruz değil mi karşı tarafı çürütmeye? Böylece kendimiz daha zeki, daha akıllı, daha iyi olabiliyoruz.

N’olur hatırla, o senin düşmanın değil; yol arkadaşın. Onu bertaraf etmek sana hiçbir şey kazandırmayacak. Eğer onun da haklı olabileceği bir durumdaysan yapıcı bir ifade ile “Senin tarafından düşündüm, sen de haklısın. Ama bak ben de şu açılardan haklıyım.” şeklinde kendini ifade etmekten çekinme.

Eğer yıkmak istiyorsan yıkabilirsin, ilişki sizin. Ama “Aaa nasıl bitti ya, yine mi olmadı?” dememek biraz yapıcı olmayı seçebilirsin. 🙂

İlgini çekebilir: Toksik Bir İlişki Yaşadığınızı Gösteren 6 İşaret

Sevgiyi yayalım! Paylaş: