fbpx

İnsan Kaynaklarına Sorduk: CV Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Cv’niz, nam-ı diğer özgeçmişiniz, sizin kimliğinizden farksızdır. Artık işe alım dünyasında işe giriş evrak listenizde dahi aranan zorunlu evraklardan biri oldu. Böyle bir durumda özgeçmişinizi gösterişten uzak, yalın ve gerçek bilgiler doğrultusunda hazırlamanızda her zaman fayda var.

Gelelim işin ufak tefek püf noktalarına…

Olmazsa olmazlarımızdan: özgeçmişinizde adınız-soyadınız eksiksiz doğru biçimde yazılmalı, yani başlık siz olmalısınız.

İşe alım departmanında geçirdiğim süreç boyunca CV’lerinde hayali isim hatta mahlas kullanan birçok adayla karşılaştım. Yapmayın nolur… 🙂 Eğer iki isminiz varsa kısaltma kullanmadan tamamını yazmanız işe alım uzmanlarında şüphesiz iyi bir izlenim oluşturacaktır. Örneğin P. Selin Işık… İsminizi bu şeklinde kısaltmalarla kullanmanız pek hoş karşılanmayacaktır.

Devamında kişisel bilgileriniz yine aynı doğrultuda yalan beyan içermeden yazılmalı.

Hala çoğu CV’de telefon numarasını veya e-mail adresini yazmayanlar var. Israrla… Neden? Size ulaşacağımız bir irtibat numarası veya e-mail adresi bırakırsanız hiç fena olmaz. 🙂 E-mail adresi demişken burada yine duygusal isyanlarınızı içermeyen (misal ben_seni_cok_sevdim@…) hatta mümkünse ad-soyad’dan oluşan mail adresleriniz olursa tadından yenmez. Kodlamakla uğraşmayalım. 🙂

Bundan sonraki sırada yer alması gereken kısım eğitim bilgileri…

İlkokul döneminize inmeden, mümkünse liseden başlayarak son mezuniyet durumunuza kadar okul isimleri, bölümleri, okuduğunuz dönem aralığı, tarihleriyle birlikte yazılmalı. Fazla detaya gerek yok. Yalnızca -eğer varsa- aldığınız bursları eklemeyi unutmayın.

Bir sonraki bölüm ise deneyimler…

Burada yapmanız gereken, en alta önceki yıllar gelecek şekilde deneyimlerinizi sıralamanız. En alta -var ise- staj döneminiz, yukarı doğru çıktıkça iş deneyimleriniz… Firma isimleri, bulunduğunuz departman, pozisyon seviyeniz, çalıştığınız tarih aralıkları hatta kısa bir iş tanımınız ya da görev ve sorumluluklarınız eklenebilir. Bakın kısaca diyorum. 🙂

Son kısımda ise…

…varsa yabancı dil bilgi seviyeniz, kullandığınız bilgisayar programları gibi yetkinlikleriniz. Yoksa özet bilgi geçerek beklentilerinize ve kariyer hedeflerinize dair sizi tanımaya yardımcı olacak ufak bir paragraf ekleyebilirsiniz.

Kurumlardan aldığınız sertifikalar da (katılım sertifikaları hariç) yine spesifik pozisyon alımlarında size katkı sağlayacaktır. Referansa gelecek olursak yazmanız asılsız olur. Nitekim birbirlerinden haberi olmayan veya pozisyonu kurumsal hayatta ‘’title’’ dediğimiz, yazılanla aslolan arasında uzaktan yakından ilgisi olmayan durumlar yaşanabiliyor. İşveren çok gerek duyarsa kendisi veya iş arayan tarafından birebir isteyerek gerekli kontrolleri sağlayabiliyor.

Bana kalırsa hobi olaylarına mümkün olduğunca girmeyin. Tabi profesyonel uğraşlarınız, kulüp üyelikleriniz varsa onlara sözüm yok. Diğerleri (kitap okumak, seyahat etmek vs.) cv’yi dolu gösterme çabasından başka bir algı yaratmıyor zaman zaman… 🙂

Yazı karakterinizi siyah arial veya times new roman seçmeniz, başlıkları bold yapmanız, renk skalasına girmeden olayı sonlandırmanız bana göre oldukça güzel ve sade bir bitiş sağlar. (Ceren’den not: Lütfen MSN tarihinin baş tacı olan şirin mi şirin fontumuz comic sans ms’den olabildiğince kaçının 🙂 )

Mümkünse CV’niz iki sayfayı aşmasın.

İnanın mülakatlarda zaten cv’nizin üzerinden geçiliyor. Orada eklemek istedikleriniz var ise ayrıca belirtebilirsiniz.

Şimdi geriye kalan düzgün bir vesikalık fotoğrafınız ile cv’nizi çoğaltarak eğitiminiz, deneyimleriniz ile doğru orantıda iş başvurularında bulunmak.

Hayallerinizle hayatlarınızın örtüşeceği güzel işler bulmanız dileğiyle…

Bir sonraki yazıda görüşürüz, kendinize iyi bakın. 🙂

Yazar

Ecehan Yücel

İnsan Kaynakları – İşe Alım Departmanı

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK'i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler mezunu. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. Bilinçaltı Dönüşüm Programı, NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kollarını sıvadı. Şimdi, insanlara daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu hatırlatmakla meşgul. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, durmadan konuşmaktan ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir