fbpx

Güne Harika Bir Başlangıç İçin Sabah Rutininize Eklemeniz Gerekenler

Ah başımın belası sabahlar…

Kaç kere söyledim bilmiyorum, şu dünyada erken uyanmayı benim kadar sevip asla beceremeyen başka biri var mıdır merak ediyorum. Öğlene kadar uyumaya ne kadar tutkunsam erkenden ayağa dikilen insanlara da o kadar hayranım.

Tıpkı okul günlerimdeki gibi, işe gitmek için evden çıkmam gereken saatten tam 20 dakika önce uyanıp apar topar hazırlanıp çıkarım. Saçlarımı alelade bir şekilde toplar, makyajımı gerekirse gittiğim yerde yaparım. Sabah insanların maruz kaldığı aksi suratımı, uyanmak için çektiğim çileleri saymayayım, buralar efkarlanır.

Fakat son zamanlarda yeni bir alışkanlık edinmeye çalışıyorum. Evden çıkmam gereken saatten 1-1.5 saat erken uyanmak gibi… Hala bu işte çok iyi olduğum söylenemez, size asla yalan söyleyemem… Ama bu işte git gide daha iyi oluyorum. Deneyimlerimi sizinle paylaşmadan önce üst üste denemek istedim, sonuç çok ironik! Uyuduğum süre kısalmasına rağmen sabah ne kadar erken kalkarsam o kadar zinde oluyorum. Erken uyanabildiğim sabahlarda istemsizce oluşturduğum sabah rutinimde bana öyle iyi gelen şeyler oldu ki belki siz de rutininize eklemek istersiniz diye düşündüm…

Kendinize ayılmak için fırsat tanıyın

Evde hazırlandığı süre boyunca içine içine uyuyanlar sizi çok iyi anlıyorum. Erken uyandığınızda ayılmak için kendinize fırsat tanırsanız kafanızı rahatlıkla toplayabilirsiniz.

Mutlaka cam açın veya balkona çıkın

Temiz hava yüzünüze çarptığında sabah olduğunu o zaman idrak ediyorsunuz. Belki duyacağınız birkaç kuş sesi, yüzünüze vuran sabah serini, hatta rüzgarın taşıdığı birkaç çiçek kokusu… Farkındalığınızı arttırıp güne güzel başlamak için daha tatlı bir yol olabilir mi?

Gününüzü planlayın

Biliyorum çoğunuzun yetişmesi gereken işler var. O yüzden oturun, mumları yakın, ajandanıza not edin gibi şeyler söylemeyeceğim. Umarım hepimizin bir gün böyle yavaş yaşamaya fırsatı olur. Sadece kafanızdan o günün önceliklerini geçirmeniz bile büyük fark yaratacak, gün içinde dağılmamanızı sağlayacaktır. Hatta aklınıza gelenleri mobil app’e kaydedebilirsiniz. (bkz. Bunun için kullandığım güzel bir ajanda uygulaması)

Vaktiniz kalırsa vücudunuzu esnetmeyi unutmayın

Birkaç küçük yoga hareketi bile hem fiziksel hem ruhsal olarak sizi harika hissettirebilir. Özellikle bütün gün ofiste veya okulda oturuyorsanız erkenden yorulmayı önlediğini düşünüyorum, en azından kişisel deneyimlerim bu yönde… (Yoga Sohbeti | 4 Youtube Yoga Kanalı)

Özetle koştur koştur evden çıkmaktansa sakin bir sabahın tadını çıkarmanızı tavsiye ediyorum. Hem daha zinde, hem daha mutlu hissedeceğinizin garantisini veriyorum.

Hayatın koşturmacasına dalmadan kendinizle geçireceğiniz bir saat bile çok iyi gelmez mi?

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK’i bizimle tanıştırdığında hayata dair tutkusunu bulacağını kendi de tahmin etmemişti. Uluslararası İlişkiler mezunu. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. Bilinçaltı Dönüşüm Programı, Kuantum ve Yaşam Koçluğu eğitimleri alarak sevdiği işi yapmak için kişisel gelişim dünyasına adım attı. İzmir’de yaşıyor. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, durmadan konuşmaktan ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

2 Comments

  • Pelin

    Ne guzel anlatmissin… Ama ben bir turlu 6:40’tan erken uyanmayi basaramiyorum, ki 7:25te evden cikmam gerektigi icin aslinda 6:20’de kalksam cok huzurlu bir sabah gecirecegim… Fakat 10da bile yatsam basaramadim su erken kalkma isini ben 🙂 Careyi artik gece yatmadan cantami, kahvaltimi, giyeceklerimi vs hazirlamakta buldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir