fbpx

Güne Harika Bir Başlangıç İçin Sabah Rutininize Eklemeniz Gerekenler

Ah başımızın belası sabahlar…

Sabah o yatağın sıcaklığının nasıl tatlı geldiğini herkes bilir. Üstünüzde yumuşacık, rahat pijamalar… Kim kalkmak ister ki bu yataktan? Ama yatak ne kadar tatlıysa, sabahları verimli geçirmek de bir o kadar önemli, öyle değil mi?

Hadi öyleyse daha verimli sabahlar geçirmek için birkaç adım atalım hep birlikte!

Kendinize uyanmak için fırsat tanıyın.

Evde hazırlandığı süre boyunca içine içine uyuyanlar, sizi çok iyi anlıyorum.

Erken uyandığınızda, ayılmak için kendinize fırsat tanırsanız kafanızı rahatlıkla toplayabilirsiniz. Uyandıktan sonra hemen işlere koyulmak için kendinizi zorlamayın. Gerekirse 15 dakika erken kalkın. O 15 dakikayı kendinize verdiğiniz bir armağan olarak düşünebilirsiniz.

Farklı bir sabah meditasyonu: Mutlaka cam açın veya balkona çıkın.

Temiz hava yüzünüze berrak bir su gibi çarptığında, yeni bir güne başladığınızı idrak ediyorsunuz. Belki duyacağınız birkaç kuş sesi, yüzünüze vuran sabah serini, hatta rüzgarın size taşıdığı birkaç çiçek kokusu…

Sırayla önce görebildiğiniz her şeyi görmeye çalışın. Tüm insanları, onların kıyafetlerini, yoldan geçen tüm hayvanları… Sonra her şeyi duymak için çaba harcayın. Neler duyuyorsunuz? Son olarak koku duyunuzu aktif hale getirin. Burnunuza hangi koku veya kokular geliyor?

Bu kısa ve basit eylemle hem güne meditasyonla başlayarak zihninizi hırpalamadan uyandıracaksınız, hem de temiz havanın, mis gibi kokuların tadını çıkaracaksınız.

Farkındalığınızı artırıp güne güzel başlamak için daha tatlı bir yol olabilir mi?

Gününüzü pratik bir şekilde planlayın!

Biliyorum çoğunuzun yetişmesi gereken işler var. O yüzden oturun, mumları yakın, ajandanıza not edin gibi şeyler söylemeyeceğim. Umarım hepimizin bir gün böyle yavaş yaşamaya fırsatı olur. Sadece kafanızdan o günün önceliklerini geçirmeniz bile büyük fark yaratacak, gün içinde dağılmamanızı sağlayacaktır. “Ay ne yapacaktım? Vah nerelere gidecektim?” telaşından kurtulmak için günü planlamak çok önemli. Hatta aklınıza gelenleri pratik bir şekilde bir mobil aplikasyona kaydedebilirsiniz.

Güneşi selamlamaya vaktiniz yok mu? Sorun değil.

Eğer vaktiniz varsa her sabah güneşi selamlayı deneyebilirsiniz. Vaktiniz yoksa hiç sorun değil; birkaç küçük yoga hareketi bile hem fiziksel hem ruhsal olarak sizi harika hissettirebilir. Özellikle bütün gün ofiste veya okulda oturuyorsanız erkenden yorulmayı önlediğini düşünüyorum, en azından kişisel deneyimlerim bu yönde… Şuraya, sabahları kendinize beş dakika ayırabileceğinizi düşünerek, sadece beş dakikalık bir sabah yogası bırakıyorum. Denedikten sonra deneyimlerinizi bizimle mutlaka paylaşın!

Koştur koştur evden çıkmaktansa sakin bir sabahın tadını çıkarmak mümkün; seçim sizin. Hem daha zinde, hem daha mutlu hissedeceğinizin garantisini veriyoruz.

Hayatın koşturmacasına dalmadan kendinizle geçireceğiniz bir saat bile çok iyi gelmez mi?

Bunlar da ilgini çekebilir:

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK’i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra kurumsal firmalarda İnsan Kaynakları departmanında çalıştı. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kollarını sıvadı. Şimdi, insanlara daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu hatırlatmakla meşgul. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, hayatla dans etmekten ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

2 Yorum

  • Pelin

    Ne guzel anlatmissin… Ama ben bir turlu 6:40’tan erken uyanmayi basaramiyorum, ki 7:25te evden cikmam gerektigi icin aslinda 6:20’de kalksam cok huzurlu bir sabah gecirecegim… Fakat 10da bile yatsam basaramadim su erken kalkma isini ben 🙂 Careyi artik gece yatmadan cantami, kahvaltimi, giyeceklerimi vs hazirlamakta buldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir