fbpx

Ruhunuzu Dinlendirmek İçin 3 Öneri

Bizi asıl tüketenin ruh yorgunluğu olduğuna inanıyorum.

Sevdiğiniz bir iş yaptığınızda, sevdiğiniz bir yere gittiğinizde veya sevdiğiniz biriyle olduğunuzda beden yorgunluğuna hiç aldırış etmeyişlerinizi düşünün.

“Yoruldum ama değdi…”

“Yorulduk ama çok da eğlendik, çok iyi hissediyorum…”

Fiziksel yorgunluk geçer. Duş alırız geçer, uyuruz geçer, dinleniriz geçer. Fakat ruhsal yorgunluğu sadece onu beslemekle, ona vakit ayırmakla ve ona şefkat göstermekle dindirebiliriz.

Toprakla temas halinde olun.

Bahar geldi, ayakkabılarınızı çıkarın çimlere basın, bir bitki yetiştirin ya da…

Tıpkı toprak gibi evrenin bir parçası olduğunuzu unutmayın. Evrenle bütünleşmek için, varoluşunuzu, nereden geldiğinizi hatırlamak için ağır ruhani ritüellere hiç ihtiyacınız yok. Toprağa dokunun.

Sokak hayvanlarını besleyin.

jay-wennington-364037-unsplash

Karnı aç olan bir sokak hayvanı sizin sayenizde sadece bir gün tok uyuyacaksa bile bu dünyaya boşuna gelmediğinizi kendinize kanıtlamış olursunuz. Güzelliğe hizmet etmenin ruhunuzda yaratacağı huzuru deneyimlemek için en muhteşem yollardan birisidir sokak hayvanlarını beslemek. Onlarla iletişime geçip karşılıksız ve çıkarsız sevgiyi tadarken bütün sorunlarla bağınızı koparıyorsunuz. O an dünyada sadece ikiniz oluyorsunuz. Bir paket mama alın ve sokağa çıkın. Çok iyi gelecek.

Kendinizle kalın.

Hayatın telaşından sıyrılıp kendinizle kalın.

Telefonu, bilgisayarı, televizyonu, sizi kendinizden uzaklaştıracak ve başkalarına odaklayacak her şeyi bir süreliğine bir kenara bırakın. Geçenlerde bir arkadaşım çok anlamlı bir şey söylemişti, “Kendimize tahammülümüz yok.” Kendimizle kalmaya, kendimizi dinlemeye tahammülümüz yok. Halbuki kendimizden sıkılmamayı öğrenmemiz lazım. Hayatı yaşanabilir kılan tek yol bu. Hiçbir şey yapmanıza gerek yok, sadece elinize bir kahve alıp bomboş oturmanız yeterli. Konu konuyu açacak…

Kendinize, ruhunuza iyi bakın.

Sevgiler…

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK’i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra kurumsal firmalarda İnsan Kaynakları departmanında çalıştı. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kollarını sıvadı. Şimdi, insanlara daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu hatırlatmakla meşgul. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, hayatla dans etmekten ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir