fbpx

Sebebiniz Yeterince Güçlüyse Her Şeyi Yapabilirsiniz

“Ben bunu yapamıyorum” cümlesine -belirli sınırlar içerisinde- pek inanmıyorum.

Onun yerine “Bunu yapmak için yeterince sebebim yok” a inanıyorum. Bir şeyleri yapabilme durumumuz şartlara göre değişiyor. “Sabah erken kalkamıyorum” diyen birine çok sevdiği birinin hasta olduğunu, ilacını sabah erkenden almasının hayati önem taşıdığını ve ilacı verebilecek tek kişinin kendisi olduğunu söylediğinizi hayal edin. Ve o kişinin sabah nasıl erkenden kalkabildiğini izleyin… Verdiğim örneğin çok acımasız olduğunu farkındayım, sadece şartlar değiştiğinde insanların sınırlarının da değiştiğini anlatmaya çalışıyorum. Biraz daha yumuşatmak gerekirse, bu kişiye her erken kalktığı gün için 100000 tl vereceğinizi söyleyin. Eğer o paraya sahip olmak için yeterince sebebi varsa sizden bile erken kalkacaktır.

Bundan daha önce bahsetmiştim diye hatırlıyorum, kendimi bildim bileli kan tutar beni. Kendi parmağım kesildiğinde bile bakamam ve yanımda kim varsa o ilgilenir benimle. Yanımdaki kişi parmağıma yara bandını sarana kadar gözlerimi sıkıca yumup beklerim. Kan aldırırken girdiğim şekillerden bahsetmek bile istemiyorum. Geçtiğimiz yaz Köpük (bilmeyenler için kendisi benim küçük tüylü kızım) şeker hastalığından ötürü aniden gözlerini kaybetti. Ameliyat olabilmesi için önce şekerinin düzelmesi gerektiğini söylediler, aksi takdirde masaya yatması mümkün değildi. Her gün, hatta bazen günde üç kere, kanı alınarak şeker ölçümü yapılması gerekiyordu. Hayatın şakasına bakın ki ailede sadece ben tesadüfen becerebildim bu işi. O andan sonra ayılıp bayılma lüksüm de, kana bakamama lüksüm de yoktu. O andan sonra “yapamıyorum” deme lüksüm yoktu. Ben de yaptım. Kan görünce tırnaklarına kadar uyuşan ben, aylarca kendi çocuğumun kanını aldım. Bunları olayı dramatize etmek için  anlatmıyorum zira şu an kendisi çok sağlıklı ve tek gözünü kurtardık, çok mutluyuz. Sadece insanın yapamadığını sandığı şeylerin sadece bir illüzyon olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Şartlar bizi zorlamadan ve bir şeyi çok istemeden sınırlarımızı, nereye kadar gidebileceğimizi asla bilemeyeceğimizden bahsediyorum. Kim olduğunuzu henüz bilmiyorsunuz, hiçbirimiz bilmiyoruz.

İyi düşünün, çok güçlü bir sebebiniz olduğunda kendinizden hiç beklemediğiniz şeyler yaptığınız zamanları hatırlayın. Yapamadığımızı sandığımız birçok şeyi aslında yapmak istemiyoruz. Sadece yapmak için yeterince güçlü bir sebebimiz yok, hepsi bu.

Sebebiniz yeterince güçlüyse her şeyi yapabilirsiniz!

O yüzden bugün sizden isteğim “yapamıyorum”, “beceremiyorum”, ” başaramıyorum” dediğiniz şeyleri bir düşünün ve onu yapmak için sizi çok zorlayacak bir neden bulun kendinize. Onu yapmak için çok güçlü bir sebebiniz olduğunu hayal edin ve tekrar düşünün,

…yapamadığınıza emin misiniz?

Sevgilerle

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

Küçük İlham Kutusu’nu bizimle tanıştırdığında hayata dair tutkusunu bulacağını kendi de tahmin etmemişti. Uluslararası İlişkiler mezunu. İzmir’de yaşıyor. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, durmadan konuşmaktan ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir