fbpx

20 Yaşıma Mektup: Gelecekten Geldim, Sana Söyleyeceklerim Var…

20’lerin tam ortasında öylece dikilmeme 10-15 gün kalmışken yine olsa yine yaparım dediklerim kadar bilseydim asla yapmazdım dediklerim de var.

O yollardan geçmeseydim bu insan olur muydum? Olmazdım biliyorum. Bizi biz yapan etkenlerde hataların nasıl başı çektiğini çok iyi biliyorum. Ama hani derler ya, o zamanki sana söyleyeceklerin var mı diye… Benim var.

Kimsenin senin üstüne basarak yükselmesine izin verme.

Kendilerini güçlü göstermek için senin güçsüz, kendilerini güzel göstermek için senin çirkin, kendilerini tam göstermek için senin yarım olduğuna seni ikna etmeye çalışacak olan insanlar karşına çıkabilir. Sürekli birilerinin üstüne basmaya çalışan insanlar yükselmeye ihtiyaç duyan insanlardır. Ve senin üstüne basmayı tercih ediyorlarsa onları yukarıya çıkaracak yükseklikte olduğun içindir. Kendi değerini bil ve kimsenin bu değeri senden alıp götürmesine izin verme.

Eğer iyi olduğuna inandığın bir şey varsa üstüne git.

Yeteneklerinin çürümesine izin verme. Onlar sana ışıldaman için verildi. Sonuna kadar kullan, bıktırana kadar kullan. Onlar seni “sen” yapan, diğerlerinden ayıran şeyler. Eğer seni sen yapan şeyleri görmezden gelirsen “sen” olmanın hiçbir anlamı yok.

Yapmaktan çok keyif aldığın bir şey varsa bil ki en başarılı olacağın yer orasıdır.

Keyif almakla başarı kardeştir. Eğer saatlerini harcamaktan, silip baştan yapmaktan sıkılmadığın bir şey varsa, orası buram buram başarı kokar. Sabırsız olma; yavaş yavaş, tadını çıkara çıkara yürü o yoldan. Hem başarının ölçütünü kim belirliyor? Sana göre başarı neyse, oraya varana kadar durma. Vazgeçmeyi düşüneceğin anlar olacak, bırakmak isteyeceksin, aksilikler sana “ne yapıyorum ben?” dedirtecek. İşte başaranları başaramayanlardan ayıran anlar bu anlardır. Bu an kırılma noktasıdır. Bu anlarda devam etmeyi seçersen başaranlardan olursun.

Hataların olacak…

İnsan olduğunu kabullen. Senin de korkuların var, zaafların var. Sen de hatalar yapacaksın, yapmalısın da. Ama kendini affetmeyi de bilmen gerek. Ben şimdiden bütün hataların için seni affediyorum.

Başaramayacaksın.

Ağır geldiğini biliyorum. İnsan hep başarmak istiyor. Çok havalı başarmak, onu da biliyorum. Ama hayat sadece kahramanlık hikayelerinden ibaret değil. Kimsenin hayatı yalnızca başarı hikayeleriyle dolu değil. Bazen olduramayacaksın, olduramadığını ne kadar çabuk kabullenirsen o kadar çabuk sıyrılırsın başarısızlıktan. Hiç beklemediğin yerden vuracak seni hayat bazen. En iyi olduğunu düşündüğün konularda çuvallayacaksın, “ben buradan yağ gibi kayar geçerim” dediğin yerlerde takılıp kalacaksın. İşte o zamanlarda debelenmeyi bırak. Başaramamak o kadar doğal bir şey ki… Bu senin aptal veya beceriksiz olduğunu göstermez. Bırak burada da başaramamış oluver.

Karanlık günlerin olacak, “Bu oyun buradan dönmez” diyeceksin. Bir daha hiç aydınlanmayacak gibi gelecek gün.

Ama aydınlanacak. Sen ne kadar düşersen düş, inatla kaldıracak seni hayat. Çünkü her gecenin sonu gündüz. Hem de sana inat. Sana bir şey söyleyeyim mi? En dipte olmaktan korkma, en güvenli yer orası çünkü. Daha fazla düşemeyeceğin tek yer orası.
Debelenmeyi kes ve sakinleş. Bulacaksın çıkış yolunu, hep bulursun…

Çok üstüne geldim biliyorum ama… Bazen çok güvendiğin insanlar o kadar da harika çıkmayacaklar.

Gözünde çok büyüttüğünü fark edeceksin. Sen bütün kalbini açmışken, onlar sana sadece istedikleri kadarını göstermiş olacaklar bazen. Bazen çekip gidecekler. Sen yalnız kaldığını zannedeceksin. İyi bir haberim var, kalmayacaksın. Sen hiç yalnız kalmayacaksın… Evren boşlukları sevmez. Giden daha güzeline yer açıyor hayatta.

Aşk… Orası biraz karışık. Anlamana daha vakit var.

Ben de %100 çözemedim bu konuyu açıkçası, kimsenin de çözdüğünü düşünmüyorum. Bunun bir mantığı, bir matematiği yok bence zaten. Aşk muhteşem birçok duygu bir araya geldiği zaman başımıza gelen şey olabilir. İçinden geldiği gibi yaşa. Delilikse delilik. İnandığın duygular uğruna gidebildiğin yere kadar git. Çünkü sana yaşadığını en çok hissettirecek duygulardan bir tanesi aşk. Onu kaçırma. Ama bir yerde içinden bir ses sana “bunun adı artık aşk değil” diyorsa tam da orada dur işte. Aşkta durman gereken tek yer orası. Artık yaşadığın şeye inanmıyorsan, boşa kürek çektiğini içten içe biliyorsan tasını tarağını toplayıp çekip gitmen gereken yerdesin demektir. Gitmekten de korkma sakın. Doğru zamanda yapıyorsan gitmek çok güzeldir.

Son olarak… Sen herkesin gittiği yoldan gitmeye çalışırken hayat seni bambaşka bir yola sokmaya zorlayacak.

Sırf onaylanmak için, sırf toplumun başarı ölçütüne ayak uydurmak için, sıradan yollardan gitmeye çalışacaksın. Hayat sana fısıldayacak “Senin yolun orası değil.” Direnme hayata. Ona güven. Gitmeye çalıştığın yol, hayatın fısıltısını dinlemeyip onaylanmak için debelenenlerle dolu sıkıcı bir yer. Ama hayatı dinlemeyi, rüzgarla dans etmeyi öğrenirsen, bunu bir becerirsen… Kendi cennetini yaşayan insanlardan olacaksın. Kolay olacak demiyorum, “elbet üzüleceğiz…” Ama değecek.

Hep kötü şeylerden bahsettiğime bakma, hazırlıklı ol diye söylüyorum ben… Muhteşem arkadaşların olacak, her adımını destekleyecekler, hep yanında olacaklar. Gecenin bir vakti Çeşme’ye kumru yemeye gidip kumru bulamayınca deniz kenarında sabahlamanız, sahilden taşıdığınız o kumlarla sabah derse girmeniz gibi hatırladıkça gülümseten muhteşem anıların olacak onlarla. Seni senden çok düşünen, belki seni senden çok seven bir sevgilin olacak. Hikayeniz “benim” diyen Türk dizilerini aratmayacak. Ailen hep arkanda olacak, harika işler başaracaksın. Çok gezeceksin, çook eğleneceksin. Çok sevip, çok sevileceksin…

Bu kadar konuşuyorsun da, sen şimdi ne yapmaya çalışıyorsun diyecek olursan,

5 sene sonraki Ceren’i gururlandırmaya çalışıyorum.

Tıpkı şu an senin yaptığın gibi.

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK'i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler mezunu. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. Bilinçaltı Dönüşüm Programı, NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kollarını sıvadı. Şimdi, insanlara daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu hatırlatmakla meşgul. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, durmadan konuşmaktan ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

Bir yorum

  • kucukilhamkutusu

    teşekkür ederim 50’li yaşlarda da yazacağım başka şeyler olacaktır mutlaka öğrene öğrene ilerliyoruz 🙂 sizin tavsiyeniz de şu anki halime mektup oldu tavsiyenizi dikkate alacağım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir