fbpx

Yeni Yıl Hedeflerimize Nasıl Ulaşırız? Neden Ulaşamıyoruz?

Aaah hoşgeldin 2015! Sen benim yılım olacaksın! Göreceksin çok şey başaracağım!

2016’da harika şeyler olacak, hedeflerim hazır. Ağzınız açık kalacak açık!

Oğlum 2017 bu sefer benden kaçamayacaksın. Hedeflerimi koydum bu sefer bu iş tamam!

Merhaba 2018 hedeflerini koyan canım Küçük İlham Kutusu ailesi! Nasılsınız? Yeni yılın ilk günleri umduğunuz gibi gidiyor mu? Başladınız mı spora? Daha mutlu olacaktınız, nasıl gidiyor o iş? Tahminimce yeni yılın verdiği motivasyonla şimdilik bazılarınız tam gaz devam ediyorsunuz, bazılarınızsa çoktan “yarın yaparım”lara sarmaya başladı bile.

Neden bu hedeflere koşar adım gidemiyoruz biz?

Neler oluyor bize?

Daha yılın ortasına bile gelmeden belki bir önceki yıldan bile daha kötü olmayı nasıl başarıyoruz? Veya nasıl her seferinde aynı yılı yaşıyoruz?

İşte ben kendime hiç bu soruları sormamıştım. Ta ki bir gün oturup size hedef ajandası yapana kadar. Terzi kendi söküğünü dikemezmiş derler ya, ajandada size sorduğum soruları kendime yöneltmek hiç aklıma gelmemişti. Yeni yılın ilk günü ajandalardan bir tanesini elime aldım, soruları yanıtlamaya başladım. Çok komik değil mi? Aslında kendime çare olabilmek için doğru soruları sorabiliyormuşum da kendi söküğümü dikememişim. (Size bir teşekkür borçlu oluyorum bu durumda.) Lafı fazla uzatmayacağım, doğal olarak benim sorularımın cevabı spesifik. Ama bu demek değildir ki aynı genel tuzaklara takılıp düşmüyoruz. Hepimizin düştüğü bu genel tuzaklardan bahsedelim mi biraz? Neden bu yeni yıl hedeflerinde başarılı olamıyoruz?

Çünkü unutuyoruz…

Evet unutuyoruz. Çok komik değil mi? Sene başında kendimize koyduğumuz o koca koca hedefleri daha iki ay geçmeden unutuyoruz. Ya da egomuz tarafından bize unutturuluyor. Hiç yaşamadım diyebileceğinizi sanmıyorum. Egonun bize kurduğu en büyük ve en zekice tuzaklardan birisi unutturmakmış, öyle diyor birçok yaşam koçu. Ben bu sene unutmayacağım valla, egom da kusura bakmasın. Kocaman kocaman yazıp panoma asıyorum. Size de öneririm. Bu konuyla ilgili diğer önerilerim 4 Adımda Yeni Bir Alışkanlık Edin yazısında vardı, tekrarlayıp sizi sıkmayacağım o yüzden. Tek söyleyebileceğim gözünüzü seveyim hedeflerinizi unutmayın çünkü bu çok basit ve önlenmesi kolay bir tuzak, ama en çok burada yeniliyoruz.

Çünkü plan yapmıyoruz…

İtalya çok güzel, şehirleri efsane… Çıkıyoruz evden dışarı. İtalya’ya gideceğiz biz… Elimizde İtalya’nın birbirinden nefis fotoğrafları “benim hedefim buraya gitmek” deyip duruyoruz. Ama ne yolu bilmiyoruz, ne de yanımıza bir harita alıyoruz. Çok komik değil mi? İşte biziz bu. Hedefler şahane, şıkır şıkırlar. Plan yok, harita yok, durak yok… Sadece hedef var. Kendi kendine başarılmayı bekleyen kocaman bir hedef.

Çünkü motivasyonumuzu kaybediyoruz…

En önemli soruyu unutuyoruz… Neden? Neden istiyorsun bu hedefi? Nedenimizi unutursak hedefimizin hiçbir anlamı kalmıyor malesef. Yapacağım iş ne zaman zor gelse kendime bunu neden yaptığımı hatırlatırım. Sebebim yeteri kadar güçlüyse yapamayacağım hiçbir şey olmadığını çok iyi biliyorum.

Çünkü genelliyoruz…

Yolculuk boyunca lütfen bana “başarılı olacağım” hedefi ile “şu üniversiteye gideceğim” hedefinin veya “fit olacağım” hedefi ile “şu bedende/şu kiloda olacağım” hedefinin arasında hiçbir fark olmayacağını söylemeyin. Hedefte net olursak bu ne istediğimizi çok iyi biliyoruz anlamına gelir.

Şimdi isterseniz benim yaptığım gibi hedeflerinizi tekrar bi’ gözden geçirin.

Var mı bir değişiklik?

Bunlar da ilgini çekebilir:

Sevgiyi yayalım! Paylaş: