fbpx

Cilt Bakımında Yaptığımız 4 Hata

Kaş yaparken göz çıkarmayı en iyi biz biliriz!

Bir gözümüzdeki eyelinerın kuyruğu diğerinden farklı olduğu için onu düzeltmeye çalışırken kuyrukları arşa çıkarmayı da, iki günde geçme niyetiyle çıkan sivilceyle oynayarak haftalarca yüzümüzde misafir etmeyi de en iyi biz biliriz. Aslında tek istediğimiz aynaya baktığımızda “hey maşallah!” diyebilmek. Bunu diyebilme uğruna kendimizle öyle çok uğraşıyoruz ki bazen, cildimiz “kurban olayım beni bi sal” diye dile geliyor.

Bu yazıda cildiniz için bol su için, makyajlı yatmayın, aman ha güneş kremsiz evden çıkmayın gibi bildiğimiz tavsiyeler yok. Olsa yazmazdım, biz de biliyoruz herhalde bunları. Biz sadece uygulamaya üşeniyoruz değil mi?

“Makyajımı makyaj temizleme suyuyla temizlemek yeterli mi?”

Makyajınızı makyaj temizleme suyuyla, sütüyle, yağıyla, mendiliyle ve başka neyle siliyorsanız onunla sildikten sonra bir de yüz temizleme jeliyle bol suyla yıkarsanız ne de güzel olur. Çünkü çoğu zaman silmek yetersiz kalıyor ve makyajı tümüyle cildimizden arındırmıyor.

Zaten psikolojik olarak makyajımı silerken hep pamukla makyajı ordan oraya itiyormuşum gibi geliyor bana, asla tam olarak temizlendiğini hissetmiyorum.

“Yağlı cilt zaten nemlidir, bir de nemlendirici mi süreceğim?”

Ah ah… Karmadan yağlıya dönük cildimde yıllarca yaptığım hatadır. Meğerse cildimizi nemlendirmediğimizde neme ihtiyaç duyan cilt daha fazla yağ üretebilir ve elastikiyetini kaybedebilirmiş.

Siz siz olun cildiniz yağlı da olsa neme ihtiyaç duyduğunu aklınızdan çıkartmayın ve yağlı ciltlere özel bir nemlendirici kullanmayı unutmayın.

“Yağlanma kir nedeniyle mi olur? Yağlı cilt kirli midir?”

Belki siz böyle olmadığını biliyorsunuzdur fakat böyle zanneden çok fazla insan var.

Cilt kirli olduğu için yağ üretmez. Haliyle çok yıkayarak cildi kirli yağlardan(!) arındırıp temizlemiş olmuyoruz. Aksine ihtiyaç duyduğu yağlardan cildimizi mahrum etmiş oluyoruz. Üstelik fazla yıkanan cilt daha çok yağ üreterek açığı kapatmaya çalışıyor.

“Bebekler için üretilen ürünleri yetişkinler de kullanabilir mi?”

Bebekler için üretilen ürünleri genellikle kimyasal içermemesi ve az miktarda içermesinden dolayı kullanırız. Fakat bebeklerin cilt ve saç yapısı bizimkilerle aynı değildir, onların ciltleri bizim kadar onarıcı etkiye sahip olan ürünlere ihtiyaç duymaz. Dolayısıyla bu ürünler yetişkinlere yetersiz gelebilir.

Bu konuyla ilgili söyleyeceğim son bir şey daha var.

Bakım güzeldir, kendimize bakalım, iyi hissedelim, temiz hissedelim hatta çook güzel hissedelim. Fakat özellikle inanılmaz bir bilgi kirliliğinin ve alışveriş çılgınlığının olduğunu düşündüğüm, sponsorlukların havalarda uçuştuğu şu dönemde araştırmadan, dinlemeden, okumadan her şeyi satın alıp kendimize zarar vermemek lazım. Her sponsorluğu eleştirip, linç etmek de doğru değil… Eğer o kişiye, o markaya güveniyorsanız, kendi doğrularına uymayan ürünleri tanıtmayacağına inancınız tamsa sorun yok. Ama n’olursunuz birilerinin uzaktan şahit olduğunuz hayatını yaşayabilmek için onun her kullandığını kullanan, her önerdiğini mağazalara saldırarak kapış kapış satın alan, bilip bilmeden ürün kullanarak kendine zarar veren insanlardan olmayın.

Sizi seviyorum.

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK’i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra kurumsal firmalarda İnsan Kaynakları departmanında çalıştı. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kollarını sıvadı. Şimdi, insanlara daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu hatırlatmakla meşgul. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, hayatla dans etmekten ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir