fbpx

Sağlıklı Ve Lezzetli Tatlı Olur Mu? | Enerji Topu Tarifi

Sağlıklı/diyet tatlı tariflerine hep biraz önyargılıyımdır. Tatlıyla zaten aram iyi değil, bir de üstüne “sağlıklıysa kesin bi şeyi eksiktir onun” diyen iç sesimi susturamadığımdan “kırk yılda bir yiyorum sağlıklı tatlıyla uğraşmayayım bari dümdüz bildiğimiz tatlı yiyeyim” deyip yumuluyorum. Ama bu öyle değil işte sayın seyirciler… Bu hem ağza löp löp atacak kadar lezzetli hem de sağlıklı bir tatlı. Özelilkle yoğun diyet programlarının içinde olan veya kendini bitkin hissedenler için harika bir tarif çünkü bu tatlı enerji veriyor. Evet ondan ismi enerji topu tamam biliyorum… Zahmetsiz olması, pişirmeden yapılması ve minik minik olduğu için acelemiz olduğunda hemen ağzımıza atabilmemiz açısından baya iyi niyetli bir tatlı bu. Peki ben önyargılarımın düşmanı, gönlümün kraliçesi olan bu tatlıyı bu kadar sevince sizinle paylaşmadan durur muyum? Durmam. Zaten birçok kişi anlattı, birçok yerde var ve birçoğunuz da biliyorsunuzdur diye tahmin ediyorum ama şurda köşede bi yerde durmasında hiçbir sakınca yok, burası bizim not defterimiz. Eğer denemediyseniz hemen deneyin, bu bir Küçük İlham Kutusu tavsiyesidir. Buyrun efendim…

Başlamadan önce söyleyeyim, ben her zaman yaptığım gibi bu tatlıyı da göz kararı yapıyorum çünkü bildiğiniz gibi asla ölçülere sadık kalamıyorum. Yaklaşık ölçüler vereceğim ama siz gözünüze gönlünüze nasıl güzel geliyorsa o şekilde oynama yapabilirsiniz. 🙂

Malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı kakao
  • 1 kase çiğ badem
  • 9-10 adet hurma (Hurmanın boyutuna ve ne kadar tatlı olmasını istediğinize göre değişiklik gösterebilir.)
  • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
  • 1 yemek kaşığı chia tohumu (Bence şart değil ama “besin değeri daha zengin olsun bir de yediklerim beni tok tutsun” diyorsanız ekleyin derim.)

Hurmanın kabuklarını soymayı ve çekirdeklerini çıkartmayı unutmayın. Bütün malzemeleri blenderdan geçiriyoruz. Parça parça alıp elimizde yuvarladıktan sonra hazır! İsterseniz üstüne hindistan cevizi ekleyebilirsiniz.

Hazlnut-Raisin-Multiple.jpg

Küçük İlham Kutusu’nun aşırı(!) çeşitli mutfağından bu hafta da bu kadar. :))) Afiyet ve enerji olsun efendim.

Tarif demişken:

Image source: draxe.com , deliciouslyella.com
Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK'i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler mezunu. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. Bilinçaltı Dönüşüm Programı, NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kollarını sıvadı. Şimdi, insanlara daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu hatırlatmakla meşgul. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, durmadan konuşmaktan ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir