fbpx

Hiç Tadım Yok Diyenlere: Enerjiyi Yükseltmek İçin 5 Öneri

Doktor bey, enerjim çok düşük ne yapmalıyım?

“İnanılmaz düşük bir enerjiyle uyandım. Uyandım mı emin de değilim ki… Canım hiçbir şey yapmak istemiyor…  Benim tadım yok, kahveninkiyse benden beter. Ne yaparsam yapayım uyanamıyorum, erken kalkmayı da hiç sevemedim zaten… Gece uykumda depresyona falan mı girdim ne biçim bir sabah bu böyle? Kolumu kaldırmaya mecalim yok. Mecbur yapılacak en kötü şeyi yapacağım; Instagram’ı, Twitter’ı ve üyeliğimin olduğu diğer tüm sosyal medya hesaplarını açıp saatlerce aşağı kaydırmak farz oldu -ki bunun bizi nasıl etkilediğinden bahsetmiştim, evet bile bile lades diyorum- Kaydırdıkça sıkılıyorum, sıkıldıkça kaydırıyorum. Bir de sinir gelmeye başlamasın mı üstüne? Önüme geleni tersliyorum. En iyisi kimseye kendimi öldürtmeden çıkayım şu halet-i ruhiyeden.”

…dedim bu sabah.

Böyle düşük enerjili günlerinizde benim gibi “Bu yerlerde sürünen enerjimi nasıl yükseltirim?” diyorsanız birkaç tavsiyem var. Denenmiş ve her seferinde çalışmıştır. Buyrun başlıyoruz.

1. Duş insanın reset tuşudur

Vallahi öyledir. Küçüklüğümden beri gün içinde babama hamam işletip işletmediğini sorgulatacak kadar duşa girip çıkarım. Bütün gün harıl harıl çalışan bilgisayarı kapatıp açmak gibidir gün sonunda alınan duş. Ya da çamur gibi üstüne bulaşan negatif hislerden arınmak gibidir belki. Sonuçta hangimiz duştan sonra rahatlamıyoruz? Elementlerin elektriğimizi aldığına da inanıyorum ben, iyi geliyor iyi…

2. Temiz hava

Evde uzun süre cam kapı kapalı durduğunuzda başınız ağrımıyor mu? Bana çok oluyor. Köpük’ü dışarı iki dakikalığına çıkardığımda bile içime çektiğim temiz hava kendimi bana çok iyi hissettirdiğinde anlıyorum ne kadar önemli olduğunu. İşte “Şöyle bi yürüyüp geleyim”lerin sebebi bu oksijendir efendim. Oksijen en az su kadar enerji yükseltiyor, çekin içinize. Dışarı çıkın, balkona çıkın, camları açın, hiç bilemediniz kafayı iki dakika camdan dışarı çıkarıp derin nefes alıp geri girin.

3. “Müzik Ruhun Gıdasıdır” mıdır?

Evet cevap veriyorum, gıdasıdır. Radyoda sevdiğiniz şarkı bir anda karşınıza çıktığında yaşadığınız ani ruh hali değişimlerinizi hatırlayın. Heh işte müzik öyle bi gıdadır. Hem Spotify ne günler için var? Cuppa cuppa kalkıp oynamak zor olduğu gibi, insanın kafası da kaldırmaz öyle müzikleri böyle günlerde bilirim. Gerek yok kendinizi kandırıp kafayı şişirmeye. Sakin, huzurlu bi şeyler tıngırdasın efendim arkada, ne zararı var. Ruhunuz doysun.

4. Yoga

Poponuzu kaldırmanın çile gibi geldiği bu zamanlarda bir gayret kaldırıp tavsiye edeceğim video eşliğinde yapacağınız yogayla bu yazının başka hiçbir maddesini okumanıza gerek bile kalmayabilir. İçeri gönderdiğiniz oksijen sayesinde kaslarınız rahatlayacak, zihinsel sakinliği de cabası. İyi gelmezse paranız iade, gelirse bi’ merhabanızı alırım ama…

5. Minnet minnet minnet…

“Yahu Ceren minnetle şükürle bozdun sen de” demeyin bana n’olur, onun yerine bu günlerde oturup bir beş dakika içinizden sahip olduğunuz için minnet/şükran duyduğunuz şeyleri sıralayın. En kolay, en çabasız enerji yükseltme yolu bu çünkü, ben ne yapayım…

Enerjinizi kolayca yükseltebildiğiniz, farkındalığınızın yüksek olduğu günler diliyorum.

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK’i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra kurumsal firmalarda İnsan Kaynakları departmanında çalıştı. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kollarını sıvadı. Şimdi, insanlara daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu hatırlatmakla meşgul. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, hayatla dans etmekten ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

Bir yorum