fbpx

Hiç Tadım Yok Diyenlere: Enerjiyi Yükseltmek İçin 5 Öneri

Doktor bey, enerjim çok düşük ne yapmalıyım?

“İnanılmaz düşük bir enerjiyle uyandım. Uyandım mı emin de değilim ki… Canım hiçbir şey yapmak istemiyor…  Benim tadım yok, kahveninkiyse benden beter. Ne yaparsam yapayım uyanamıyorum, erken kalkmayı da hiç sevemedim zaten… Gece uykumda depresyona falan mı girdim ne biçim bir sabah bu böyle? Kolumu kaldırmaya mecalim yok. Mecbur yapılacak en kötü şeyi yapacağım; Instagram’ı, Twitter’ı ve üyeliğimin olduğu diğer tüm sosyal medya hesaplarını açıp saatlerce aşağı kaydırmak farz oldu -ki bunun bizi nasıl etkilediğinden bahsetmiştim, evet bile bile lades diyorum- Kaydırdıkça sıkılıyorum, sıkıldıkça kaydırıyorum. Bir de sinir gelmeye başlamasın mı üstüne? Önüme geleni tersliyorum. En iyisi kimseye kendimi öldürtmeden çıkayım şu halet-i ruhiyeden.”

…dedim bu sabah.

Böyle düşük enerjili günlerinizde benim gibi “Güzelim günü harcamayayım. İyi de bu yerlerde sürünen enerjimi nasıl yükseltirim?” diyorsanız birkaç tavsiyem var. Denenmiş ve her seferinde %100 çalışmıştır. Buyrun başlıyoruz.

1. Duş İnsanın Reset Tuşudur

Vallahi öyledir. Küçüklüğümden beri gün içinde babama hamam işletip işletmediğini sorgulatacak kadar duşa girip çıkarım. Bütün gün harıl harıl çalışan bilgisayarı kapatıp açmak gibidir gün sonunda alınan duş. Ya da çamur gibi üstüne bulaşan kötü hislerden arınmak gibidir belki. Sonuçta hangimiz duştan sonra rahatlamıyoruz? Elementlerin elektriğimizi aldığına da inanıyorum ben, iyi geliyor iyi…

2. Temiz Hava

Evde uzun süre cam kapı kapalı durduğunuzda başınız ağrımıyor mu? Bana çok oluyor. Köpüğü dışarı iki dakikalığına çıkardığımda bile içime çektiğim temiz hava kendimi bana çok iyi hissettirdiğinde anlıyorum ne kadar önemli olduğunu. İşte “Şöyle bi yürüyüp geleyim”lerin sebebi bu oksijendir efendim. Oksijen en az su kadar enerji yükseltiyor, çekin içinize. Dışarı çıkın, balkona çıkın, camları açın, hiç bilemediniz kafayı iki dakika camdan dışarı çıkarıp derin nefes alıp geri girin.

3. “Müzik Ruhun Gıdasıdır” mıdır?

Evet cevap veriyorum, gıdasıdır. Radyoda sevdiğiniz şarkı bir anda karşınıza çıktığında yaşadığınız ani ruh hali değişimlerinizi hatırlayın. Heh işte müzik öyle bi gıdadır. Hem Spotify ne günler için var? Cuppa cuppa kalkıp oynamak zor olduğu gibi, insanın kafası da kaldırmaz öyle müzikleri böyle günlerde bilirim. Gerek yok kendinizi kandırıp kafayı şişirmeye. Sakin, huzurlu bi şeyler tıngırdasın efendim arkada, ne zararı var. Ruhunuz doysun.

Ben Spotify”da kendi listelerimin dışında Chicago Blues, Morning Coffee, Your Favorite Coffeehouse listelerini çok kullanıyorum böyle zamanlarda, allah yapanlardan razı olsun.

4. Yoga

Popo(!)nuzu kaldırmanın çile gibi geldiği bu zamanlarda bir gayret kaldırıp tavsiye edeceğim video eşliğinde yapacağınız yogayla bu yazının başka hiçbir maddesini okumanıza gerek bile kalmayabilir. İçeri gönderdiğiniz oksijen sayesinde kaslarınız rahatlayacak, zihinsel sakinliği de cabası. İyi gelmezse paranız iade, gelirse bi’ merhabanızı alırım ama…

Buradan gidiyoruz, hadi göreyim sizi.

5. Minnet minnet minnet…

Ya ceren taktın bi’ sus artık demeyin bana n’olur, onun yerine bu günlerde oturup bi beş dakika içinizden sahip olduğunuz için minnet/şükran duyduğunuz şeyleri sıralayın. Şükür egzersizi işte, biliyorsunuz… En kolay, en çabasız enerji yükseltme yolu bu çünkü, ben n’apayım…

Lafı açılmışken 21 Gün Şükür Egzersizleriniz nasıl gidiyor? Instagram’da da paylaştım, deneyimlerinizi bana DM veya e-mail yoluyla (kucukilhamkutusu@gmail.com) aktarırsanız bundan sonra yapmayı düşündüğüm PDF egzersizi için bana yol göstermiş olursunuz. Lütfen benimle deneyimlerinizi paylaşın, bekliyorum.

Enerjinizi kolayca yükseltebildiğiniz, farkındalığınızın yüksek olduğu günler diliyorum.

Sizi seviyorum….

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK’i bizimle tanıştırdığında hayata dair tutkusunu bulacağını kendi de tahmin etmemişti. Uluslararası İlişkiler mezunu. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. Bilinçaltı Dönüşüm Programı, Kuantum ve Yaşam Koçluğu eğitimleri alarak sevdiği işi yapmak için kişisel gelişim dünyasına adım attı. İzmir’de yaşıyor. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, durmadan konuşmaktan ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir