fbpx

4 Adımda Hedefler Gerçek Olsun!

Ocak ayında kendimize cicili bicili listeler hazırlayıp hedefler koymuştuk? (Yeni Yıldan Dilekler)

Ne alemde o hedefler?

Eğer “Her gün biraz daha ileri gidiyorum, üzerinde çalışmaktan vazgeçmedim.” diyorsanız sizi ayağa kalkıp alkışlamak istiyorum.  Yukardaki sorudan sonra durup “Ne hedefi yahu? Ben hatırlamıyorum ki, ne yazmıştım acaba…” diyorsanız gelin biraz konuşalım.

20’lik dişimi çektirdikten sonra 2-3 gün evde oturacak vaktim oldu. Kafamı, hedeflerimi, evimi biraz toplama kararı aldım. Önce bullet journal’ı açıp ocak ayında bu sene için ne hedefler koymuşum diye bir baktım. (Bullet Journal nedir? Benimkinde neler var?) Kendime haksızlık etmeyeceğim, başardığım hedefler var. Özellikle blog konusunda işler baya yolunda gitmiş. Peki ya HATIRLAMADIKLARIM? Yani demek istediğim, kendime koskoca bir yıl için belirlediğim o koskoca hedefleri hatırlamıyor olmak? Koyduğumuz hedefleri daha iki gün geçmeden unutmamızın bazı sebepleri var. Siz kolaya kaçıp “Ben de böyleyim yaa” demeden önce ben bu sebeplerden bazılarını açıklayayım. Siz de bu sebeplerden hangisi başınıza geldiği için hedefinizi unuttunuz/vazgeçtiniz, bunu bulup yola devam edin olur mu? Yok öyle kaçmak…

Yeni yıl hedeflerinizi, iki ay önce kendinize verdiğiniz sözleri, dün aldığınız yeni kararlarınızı, her neyse… Getirin hepsini başlıyoruz.

1. Unutmana izin vermemek için: E hatırla o zaman!

Eğer yeni bir karar aldıysanız, kendinize yeni bir hedef koyduysanız yoldan dönmemeniz için yapmanız gereken ilk şey kendinize hatırlatmak. Siz yeni bir varoluş seçimi yaptığınızda konfor alanınızdan çıkıp yeni bir maceraya atılmak istemiş oluyorsunuz. Harika! Fakat egonuz bilmediği şeyden korkar ve sizi hal-i hazırda bulunan gerçekliğinizde(!) tutmak ister. Bu yüzden de en büyük silahını kullanır ve size aldığınız bu yeri kararı unutturmaya çalışır. Tıpkı yeni yılda aldığınız o kararların çoğunu şu an hatırlamıyor olmanız gibi… O zaman aldığınız bu yeni kararı panonuza asın, duvara yapıştırın, bilgisayarınızın köşesine tutuşturun. Deftere yazmanızı tavsiye etmiyorum, tecrübeyle sabittir.

2. Belki şimdilik biraz hedef küçültmek isteyebilirsin…

“Hani büyük düşünüyorduk? Hani dream big?” diyor olabilirsiniz. O yüzden yanlış anlaşılmaları düzeltelim. Siz yine büyük düşünün efendim, ama hedefi küçük basamaklara bölmenizde hiçbir zarar yok. Koyduğumuz hedef bize çok büyük geldiğinde o daha çok hayal oluyor ve sonsuza kadar da öyle kalıyor. Koyduğunuz hedefi okuduğunuzda inandırıcılığı çok düşükse veya içinizden bir ses “Hadi canım sende!” diyorsa bu hayalin(!) peşinden gitmemeniz gayet normal. 75 kiloyken 52 kiloyu hedefleyin yine, ama ilk hedefiniz 65’e düşmek olsun. Bunu başardığınızı gördüğünüzde gerisi su gibi akacak, çorap söküğü gibi gelecektir.

3. Yazmakla olmuyor, aksiyon planı lazım!

“Ya bunları yazdık iyi güzel de nasıl olacak? Bu hedefler nasıl gerçeğe döner?” diye panik yapıp hedefe gidecek yol bulamadığı için vazgeçenler için, bizim için, hepimiz için. Hedeflerin yanına ulaşmak için neler yapılmalı, nasıl hareket edilmeli, plan nedir bunları yazmakta büyük fayda görüyorum. Kilo örneği üzerinden gidersek beslenme planı, yapılacak egzersizler, içilmesi gereken su miktarlarını belirleyip not ettiğinizi düşünün. Şimdi daha elle tutulur olmadı mı? Aksiyon planınızı yapın, böylelikle hem daha gerçekçi bir hedefiniz olur, hem de yolunuzu çizmiş olursunuz.

4. Motive et beni Scotty!

Geldik işin en hafife alınan ama en önemli kısmına. Bu bambaşka bir yazıda anlatılacak kapsamlı bir konu bence, o yüzden bambaşka bir yazıda kapsamlı bir şekilde konuşalım niyetimdeyim. Ama şimdilik şunu söyleyebilirim, motivasyonunuz yoksa hedefleriniz boşlukta uçuşur durur. Havada kalır, elle tutamazsınız.

Bunları aklımızda tutarak şu hedeflere tekrar bi bakalım. Bu konu hakkında daha fazlası için 4 Adımda Yeni Bir Alışkanlık Edin yazısına da göz gezdirebilirsiniz. Yılın bitmesine iki ay kaldı, belki iki ayda çok şey değişir?

Olamaz mı? Olabilir…

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK’i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra kurumsal firmalarda İnsan Kaynakları departmanında çalıştı. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kollarını sıvadı. Şimdi, insanlara daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu hatırlatmakla meşgul. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, hayatla dans etmekten ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir