fbpx

Yoga Sohbeti: 4 Youtube Yoga Kanalı

Selam selam selam!

Nasılsınız her şey yolunda mı? Umarım yolundadır, değilse de nasıl olsa olacak boşverin.

Ben iyiyim, yazın gelmesiyle kendime geldim. (Ben diyorum. Yaz diyorum benim mevsimim diyorum…) Biraz hafifledim; makyajı azalttım, saçlarımı saldım, dert ettiğim bazı şeyleri serbest bıraktım. Ailem, dostlarım, sevgilim ve en çok da kendimden oluşan küçük kocaman hayatıma sıkı sıkı sarılıyorum. Bu arada blogu biraz boşladım, maillere dm’lere yeni döndüm. Ama siz o kadan tatlısınız ki bana “tatil yapıyosun biliyorum da arada yazı da yaz” diye anlayışlı ayarlar veriyosunuz hahaha. Olsun, siz yazın yine bana ben mutlu oluyorum.

Biliyorsunuzdur belki, dün uluslararası yoga günüydü. Yoga benim bugüne kadar istikrarımı kaybetmeden devam edebildiğim, zorunluluktan değil de canım çektiği için matın üstüne çıktığım ilk ve tek öğreti. Yaklaşık bir sene önce okulumun bitmesiyle yapmak isteyip de vakit bulamadığım şeylerin başında gelen yogaya kendi kendime başladım. Neden bu kadar sevdiğimi çok sonraları fark ettim. Yaptığım işin içinde ruh olması beni mest ediyor. Ezbere yapılan, sonuç odaklı gidilen sporları sevemiyorum veya ben ruhumu katamıyorum. Her adımında hissederek, farkındalıkla yapılan, sonuca kitlenmeyip o an aldığın keyfe odaklanılan, hislerin ön planda olduğu yoga benim hayatıma çaktırmadan girdi. Vücudumun bir sene içinde hayal edemeyeceğim bir esneklik kazanması ve bunu ilk fark ediş anımı unutamıyorum. Bir arkadaşım bir şey göstermek için bana “bak şimdi, dizlerini kırmadan aşağıya eğil bi” dediğinde bir anda avuçlarım yere değince vücudumun bir yeri kırıldı herhalde diye düşünüp şokla karışık bir korku yaşayıp orda öyle kaldım. Aha dedim olacağı buydu, koptu sonunda bi yerim, başka türlü zorlanmadan bu kadar eğilebilmemin bir açıklaması olamaz… Kopmamış arkadaşlar, esnemişim ben biraz… Yoga yaparken bilinçli bir şekilde içime çektiğim oksijeni, nefesin iç organlarıma yaptığı masajı başka hiçbir yerde oturup yapacağımı düşünmüyorum. İlk başladığımda sürekli duyduğum ve anlamlandırmaya uğraşmadığım fiziksel bedeninle bağlantı kurma olayını da çok sonradan idrak ettim mesela. Gün içinde hücum eden düşüncelerden sıyrıldığınız, bir yandan kaslarınızı rahatlatırken bir yandan da bedeninizde olan her bir olayı tek tek fark ettiğiniz bir yarım saat düşünün. Yogayı genel olarak böyle tanımlayabilirim. Onun dışında fiziksel ve duygusal birçok probleme iyi geldiğini, bebek gibi uyuttuğunu, stresi yok ettiğini deneyimledim ama bunları tek tek anlatacak kadar yetkin değilim, hiç girmiyorum.

Merak ediyorsanız, niyetiniz varsa önce kendi başınıza deneyebilirsiniz. Çünkü gidip salonlara yazılıp ikinci günden bırakmak damarlarımızda var, engel olamıyoruz buna… Hem sağdaki bana mı baktı, soldaki dalga geçecek benle diye düşünmeden kendinize odaklanabilmeniz açısından hem de “para verdim ben buna” stresinden ötürü zorunluluktan dolayı gidip yapmamak adına çok daha yararlı burdan başlamak bence. Bu yüzden sevdiğim youtube kanallarını sizinle paylaşmak istedim.

1. Yoga with Adriene

Çok seveceksiniz çok… Eğlenceli, komik ve bir o kadar da başarılı bir kadın. En sevdiğim youtube kanalı. Videolara göz atarsanız baş ağrısından, kırık kalbe, korkudan bilek ağrısına, öfkeden akşamdan kalmalığa kadar çok geniş bir konu yelpazesi var. Kanalda üç adet 30 gün yoga challenge var. Her gün farklı temada yoga videoları yüklenmiş, 30 günün Adriene ile birlikte tamamlıyorsunuz. Bir de bütün pozları tek tek anlattığı videoları var. İçlerinden en kolay ve anlaşılır yoga videolarını bu güzel kadın yapıyor diyebilirim. Başlangıç seviyesinde rahatlıkla yapılabilir.

2. Boho Beautiful

“Bu nasıl bir hayat be kızım…” denilecek bir kanal. Boho kız ile boho çocuk (şimdi evliler sanırım) dünyayı geziyorlar, boho kız yoga ve pilates videoları çekiyor. Arada gezdikleri yerleri, vizyon panolarını, hayallerini bizimle paylaşıyorlar. Yoga videoları Adriene’ın videolarına göre biraz daha zor. Adriene biraz daha ruhsal yönünü ve farkındalığı ön plana çıkarırken bu kanaldaki videolar daha çok fiziksel beden odaklı. Kızımızın sesi inanılmaz rahatlatıcı, videoları çektiği yerleri “ya hadi canım sende” diyerek izliyorsunuz ve arka fonda inanılmaz güzel müzikler çalıyor.

3. Yoga with Kassandra

Bu kanalı çok fazla takip ettiğimi söyleyemem çünkü Adriene ve Boho Beautiful bütün gereksinimleri sağlıyor benim için. Ama siz göz atabilirsiniz, güzel ayrıntılı açıklamaları var. Ben yin yoga’ya sardığım dönemlerde bu kanalla beraber yoga yapıyordum. Yin yoga daha sakin, pozlarda daha uzun süre kalmayı gerektiren, daha içe dönük bir yoga çeşidi. Belki tam bir yin yoga insanısınızdır.

4. Elvinimin

Hep yabancı dildeki kanallardan örnek verdim çünkü bizde malesef bunu yapan çok fazla insan yok. Türk youtube sahası daha çok insanları alışveriş çılgınlığına sürükleyecek alışveriş çılgınlarının makyaj ve güzellik kanallarıyla dolu. 🙂 Biraz da iç güzelliklere mi baksak? Yok mu bu işi yapacak bir cengaver, bir ay içinde açılmazsa youtube’a bomba gibi bizzat düşeceğim… Herneyse, bizim neden bir lavendaire’imiz yok diye yakınadururken yoga videoları çeken bu türk youtuberı da buraya bırakayım. Ben daha önce hiç yoga yapmadım elvin’le beraber ama, yanlış olmasın, kendisi sertifikalı bir yoga öğretmeni diye biliyorum. Kısacık bir araştırıp sonra beraber yoga yapabilirsiniz. Çıtı pıtı, çok güzel ve çok tatlı bir kadın.

Umarım sizin için yararlı olur, umarım niyetlenenlere rehber olur. Soracak sorunuz, konuşacak konunuz varsa info@kucukilhamkutusu.com adresine mail atabilir ya da instagram sayfasından ulaşabilirsiniz.

Uluslararası yoga günü yapan yapmayan, kendini ve bedenini seven herkese kutlu olsun!♥

E oldu o zaman, namaste canım!

Öptüm.

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

Küçük İlham Kutusu’nu bizimle tanıştırdığında hayata dair tutkusunu bulacağını kendi de tahmin etmemişti. Uluslararası İlişkiler mezunu. İzmir’de yaşıyor. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, durmadan konuşmaktan ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir