fbpx

23 Yaşından Öğrendiğim 23 Şey

 

25 şubatta 24’üme girmişken kendime not,

 1. Kendini hiçkimse için ihmal etme. Sonsuza kadar yanında kalacağını düşündüğün insanlar bir gün gidebilir. Kendinle arkadaş olman lazım ki bir gün kendinle başbaşa kalmak zorunda olduğunda yapayalnız hissetme.
 2. Seni zehirleyen, sana iyi gelmeyen insanlarla sırf hayatın dolsun diye, dostlar alışverişte görsün diye görüşmek zorunda değilsin. Mesafe koymayı öğren. Bazı insanlar bazen yokluklarıyla daha çok huzur verebilir.
 3. Aşk; mutluluk, güven, huzur ve heyecanı aynı yerde bulabildiğin çok mühim bir müessesedir. 🙂 Sahip çık.
 4. Ayağın takılabilir. Düşebilirsin. Bu o kadar normal ki… Bir gün kalkacağını bil yeter.
 5. Aile her şeydir! En zor zamanlarında onların göğsüne koy kafanı. Orada geçmeyen hiçbir dert yoktur. Bir de hiçbir şey için, ama hiçbir şey için aileni incitme. Hayatın boyunca unutamayacağın bir pişmanlıkla boğuşmak istemiyorsan tabii.
 6. Sosyal medyayla aranda her zaman bir mesafe olsun. İnan bana oradaki hiçbir şey sandığın gibi değil. Sanal olan her şeyden kafanı kaldır ve yüzünü gerçeğe dön.
 7. Kendini küçümseme. Ne kadar güçlü olduğunu unutma. Kendine nelerin üstesinden geldiğini hatırlat. Zırt pırt yermek yerine biraz saygı duy kendine. (Helal olsun sana Ceren başkan…)
 8. Üniversite yaşanacak en güzel deneyimlerden biriymiş. Ara sıra o günleri, oradaki dostlarını hatırla.
 9.  İnsanları değiştirmeye çalışmak dünyanın en nafile çabalarından bir tanesi. Onları olduğu halleriyle sevmek zorunda değilsin ama onların öyle olduklarını kabul etmek zorundasın.
 10. Uzaklaşmaktan korkma. İçinden bir ses buna ihtiyacın olduğunu söylüyorsa kapat telefonunu, hatta yapabiliyorsan topla bavulunu. Bazen tek ihtiyacımız olan dışarıdan bakıp büyük resmi görebilmek.
 11. Büyük hayaller kurmaktan da korkma, hayata karşı tutkunu kaybedecek gibi olduğunda aklının alabileceği en büyük hayali kur. Kimbilir belki evren iyi günündedir…
 12. Yoga… Yaptıkça yapmak istediğin ilk ve tek aktiviteni bulduğun için tebrikler…
 13. Gerçek arkadaşla sahte olanı ayırt etmek çok zor. Gerçek sandığın sahte çıkarsa ona üzülmeye harcayacağın vakti gerçek olanı aramakla harca.
 14. Yazmak her zaman iyi geliyor. Kafandaki tilkiler birbirine değmiyorsa yazmaya başla. Düğümler çözülecektir.
 15. Bazen berbat sandığın deneyimler başına gelen en güzel şeylerden biri olabilir. Hayatın sürprizleri ne kadar çok sevdiğini unutma.
 16. Nitelik nicelikten her zaman daha değerlidir! Laf kalabalığından, gereksiz eşyadan, aynı pozu çekmiş 20 fotoğraftan kaçın. En az kelimeyle en anlamlı cümleyi kur, en değerli eşyalarını sakla, en az çabayla en güzel halini ortaya çıkar. Özde kal.
 17. Kendine güven. Her şeyin başı öz sevgi ve öz güven. Her şeyin…
 18. Konfor alanı insanı hasta eder. Çok fazla istiyorum diyorsan (buradaki gibi) konfor alanında sıkışmışsın demektir. Acilen çık oradan.
 19. Her şeyi ve herkesi sevmeyi beceremeyeceksin anladık. Bunun yerine hal-i hazırda sevdiğin her şeyi ve herkesi daha fazla sev. Neredeyse aynı şey…
 20. Sana iyi gelecek daha fazla film ve dizi izle.
 21. Değişime karşı koymak yerine değişimi avantaj olarak kullanmak pek zekice bir hareket; işe de yarıyor üstelik.
 22. Herkesi mutlu edemezsin. Kimsenin mutluluğundan sorumlu da değilsin.
 23. Hayatını sev. Koşulsuzca. Ondan sadece bir tane var.

Hoşgeldin 24.

24th birthday

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK'i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler mezunu. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. Bilinçaltı Dönüşüm Programı, NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kollarını sıvadı. Şimdi, insanlara daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu hatırlatmakla meşgul. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, durmadan konuşmaktan ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

7 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir