fbpx

Bullet Journal | İçinde Neler Var?

Günaydın!

Ben geceden yazıyorum ama umarım uyandığınızda sizin sabah kahvenize eşlik eder.

Biliyorum çoktandır bullet journal hakkında yazı yazacağımı söylüyorum; biraz dolmasını ve tecrübe edinmeyi bekledim. Çünkü bu defter yaptıkça güzelleşiyor…

Bullet journal’ı duymayan kaldı mı bilmiyorum, bir anda hayatlarımıza dahil oldu. Ben de aralık ve ocak favorilerimi anlattığım yazılarda üstü kapalı bir şekilde bahsettim. (burada ve burada) Ne işime yaradı, nasıl yaptım biraz ayrıntılı bahsetmek istedim.

Kendisi basitçe içindeki her şeyi bizzat yarattığımız bir ajanda.

“Ne gerek var normal ajandaların suyu mu çıktı?” diyor olabilirsiniz. Bu defteri hazır ajandalardan ayıran özellik içeriğine ve tasarımına tamamen kendimiz karar veriyor olmamız. Daha özgür kalıyoruz böylece sadece günlük işlerimizi değil birçok şeyi takip edebiliyoruz. İçine not alacaklarımızın bir sınırı yok. Bullet journal’ın en sevdiğim özelliği de bu. Hiçbir sınırı, çizgisi ve çerçevesi olmaması… Bir de inanılmaz güzel kafa dağıtıyor. En büyük tavsiyem de kendinizi sayfa yırtmak, üstünü çizmek ve silmek konusunda özgür hissetmeniz.

Peki bu bullet journal ile ben neler yapıyorum? Ajandamın içinde neler var?

Takvim

Ben bullet journal’a 2017’nin ilk günü başladığım için takvimle başladım. Önce kendim çizeyim dedim ama beceremedim… Bu yüzden bir takvimin çıktısını alıp defterin ilk sayfasına yapıştırdım.

Doğum Günleri

Önemsediğim tüm insanların doğumgününü tek bir

yerde toplamak istedim bu yüzden herkesin doğumgününü yazdığım bir bölüm oluşturdum. Bu arada defterin içindeki doldurulmuş bazı alanları özel hayatım ile ilgili bilgiler içerdiği için kapattım.

Bu görüntü yaptığım ilk günden. Zaman geçtikçe doğumgünü listeleri uzuyor, bu yüzden geniş alan bırakmanızı tavsiye ediyorum, iki sayfaya yayabilirsiniz.

Hedefler

Senenin ilk günü başlamanın gazıyla sene içinde gerçekleştirmek istediğim hedeflerime bir sayfaya ayırdım.

Yoga Takibi & Vücut Ölçüleri, Kilo Takibi

Bu yogayı hiç ara vermeden 40 gün boyunca yapmam gerekiyordu. Eğer bir gün bile atlarsam ilk güne dönüyordum. Takip konusunda bana çok yardımcı oldu. 40 günü sağ salim tamamladım.

Kendimi bildim bileli 55 kilo olan ben son zamanlarda birkaç kilo alınca bullet journal’ı fırsat bildim ve kendime bir tracker oluşturdum. Önce gaza gelip 52’yi hedefledim fakat sonra boy kütle endeksime bakınca 55 kilonun bile benim için zayıf kategorisine girdiğini gördüm, kendimi öldürmeden bu istekten vazgeçip bu sayfayı tracker olarak kullanmaya devam ettim. 🙂

Ve nihayet… Aylık Dağılım

Örneklere baya baktım; ajandayı aylık, günlük ve haftalık olarak kullananlar var. Bana aylık çok genel geldi. Haftalık da olmaz çünkü her hafta oturup tek tek tracker çizecek vaktim, hatta halim yok. Günlük yaptığımda ise ajandayı kullanmadığım günleri boşu boşuna oturup çizmiş oluyorum, aynı zamanda büyük kağıt israfı. Bu yüzden ben de kendime yeni bir dağılım gerçekleştirdim.

Umarım benimle aynı sorunu yaşayanlar için fikir olur.

Önce her ay böyle bir giriş sayfası yapıyorum.

O ay için hedeflerim, okuduğum kitap, doğumgünleri & önemli günler, alınacaklar ve notlar kısmı oluşturuyorum. Yan sayfaya ise günde kaç bardak su içtiğimi, yoga takibimi, o ay ilaç kullanıyorsam ilaç takibimi ve şükür egzersizi takibimi yapabileceğim bir tablo hazırlıyorum. Sonrasında boş kalan yere bir de key bölümü oluşturdum. Hangi sembol neyi temsil ediyor, bunu hatırlamak için.

Arka sayfaya ay içinde modumun nerelerde olduğunu gözlemleyebileceğim bir mood tracker ve uyku saatlerime bakabileceğim bir sleep log oluşturdum.

Blog Takibi

Buraya ne zaman post attığımı görmek için küçük bir takvim çiziyorum. Yeni yazı girdiğim günlerde o güne bir işaret bırakıyorum. Aynı zamanda o ayın favorilerini, blogla ilgili notları, aklıma gelen konuları ve blogla ilgili yapılacak işleri not edeceğim bir bölüm yapıyorum. Bu bölüm benim için inanılmaz kullanışlı oluyor.

Günlük Dağılım

Ve son olarak günlük dağılım.

Ocak ayında her günü tek tek yazdım fakat dediğim gibi sonrasında her güne ekleyecek bir notum olmadığını gördüm bu yüzden tek tek tüm günleri yazmaya gerek yok. Şimdi böyle bir tablo yapıp hangi gün için notum varsa boşluğun içine o günün tarihini atıyorum.

Bu kadar! 🙂

Elimden geldiğince açıklamaya çalıştım, özellikle bana soran arkadaşlar için açıklayıcı olmuştur umarım. Eğer siz de benim gibi kağıt-kalem insanıysanız şiddetle kendinize bir tane yapmanızı tavsiye ediyorum. Yazınıza, nasıl göründüğüne, yamuk çizgilere, yanlış yazılmış kelimelere takılmayın, karalamaktan korkmayın. Bu ajandanın güzelliği organik olmasında zaten.

Kendinize çok iyi bakın!

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

KİK’i bizimle tanıştıran Ceren, Uluslararası İlişkiler ve Halkla İlişkiler bölümlerinin mezunu. Rüzgarı arkasına alarak kurumsal hayatı bırakıp hayallerine koşan klişe(!) bir öyküsü var. Bilinçaltı Dönüşüm Programı, NLP ve Yaşam Koçluğu eğitimlerini tamamlayarak sevdiği işi yapmak için kişisel gelişimin mucizevi dünyasına girdi. KİK’in kurucu editörlüğünü üstlenmekle birlikte, NLP uygulayıcılığı ve Yaşam Koçluğu yapıyor. İzmir’de yaşıyor. Hayvanlara aşık; bir köpeğin güzelliğinden gözleri kolaylıkla dolabilir. Hava durumuyla ruh hali paralel olarak değişir. Her duyguyu hakkını vererek yaşamaktan, durmadan konuşmaktan ve sabah uyandığında kahve içmekten asla vazgeçmez.

12 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir