fbpx

Bullet Journal | İçinde Neler Var?

Bullet journal’ı duymayan kaldı mı bilmiyorum, bir anda hayatlarımıza dahil oldu.

Kendisi basitçe içindeki her şeyi bizzat yarattığımız bir ajanda.

“Ne gerek var normal ajandaların suyu mu çıktı?” diyor olabilirsiniz. Bu defteri hazır ajandalardan ayıran özellik içeriğine ve tasarımına tamamen kendimiz karar veriyor olmamız. Daha özgür kalıyoruz, böylece sadece günlük işlerimizi değil birçok şeyi takip edebiliyoruz. İçine not alacaklarımızın bir sınırı yok. Bullet journal’ın en sevdiğim özelliği de bu. Hiçbir sınırı, çizgisi ve çerçevesi olmaması… Bir de tabi inanılmaz güzel kafa dağıtıyor. En büyük tavsiyem, kendinizi sayfa yırtmak, üstünü çizmek ve silmek konusunda özgür hissetmeniz.

Peki bu bullet journal ile neler yapabilirsiniz? İşte birkaç örnek…

Takvim

Ben bullet journal’a 2017’nin ilk günü başladığım için takvimle başladım. Önce kendim çizeyim dedim ama beceremedim… Bu yüzden bir takvimin çıktısını alıp defterin ilk sayfasına yapıştırdım.

Doğum Günleri

Önemsediğim tüm insanların doğumgününü tek bir yerde toplamak istedim bu yüzden herkesin doğumgününü yazdığım bir bölüm oluşturdum. Zaman geçtikçe doğumgünü listeleri uzuyor, bu yüzden geniş alan bırakmanızı tavsiye ediyorum, iki sayfaya yayabilirsiniz.

Hedefler

Senenin ilk günü başlamanın gazıyla sene içinde gerçekleştirmek istediğim hedeflerime bir sayfaya ayırdım.

Yoga Takibi & Vücut Ölçüleri, Kilo Takibi

Bir Kundalini yoga pratiğini hiç ara vermeden 40 gün boyunca yapmak için kendime meydan okudum. Takip konusunda bana çok yardımcı oldu, 40 günü sağ salim tamamladım.

Ayrıca son zamanlarda birkaç kilo alınca bullet journal’ı fırsat bildim ve kendime bir tracker yani takip çizelgesi oluşturdum.

Ve nihayet… Aylık Dağılım

O ay için hedeflerim, okuduğum kitap, doğumgünleri & önemli günler, alınacaklar ve notlar kısmı oluşturuyorum. Yan sayfaya ise günde kaç bardak su içtiğimi, yoga takibimi, o ay ilaç kullanıyorsam ilaç takibimi ve şükür egzersizi takibimi yapabileceğim bir tablo hazırlıyorum. Sonrasında boş kalan yere bir de key bölümü oluşturdum. Hangi sembol neyi temsil ediyor, bunu hatırlamak için.

Arka sayfaya ay içinde modumun nerelerde olduğunu gözlemleyebileceğim bir mood tracker, yani ruh hali çizelgesi ve uyku saatlerime bakabileceğim bir sleep log, yani uyku düzeni takipçisi oluşturdum.

Blog Takibi

Buraya ne zaman post attığımı görmek için küçük bir takvim çiziyorum. Yeni yazı girdiğim günlerde o güne bir işaret bırakıyorum. Aynı zamanda o ayın favorilerini, blogla ilgili notları, aklıma gelen konuları ve blogla ilgili yapılacak işleri not edeceğim bir bölüm yapıyorum. Bu bölüm benim için inanılmaz kullanışlı oluyor.

Bu kadar!

Eğer siz de benim gibi kağıt-kalem insanıysanız şiddetle kendinize bir tane yapmanızı tavsiye ediyorum. Yazınıza, nasıl göründüğüne, yamuk çizgilere, yanlış yazılmış kelimelere takılmayın, karalamaktan korkmayın. Bu ajandanın güzelliği organik olmasında zaten. 🙂

Kendinize çok iyi bakın!

Sevgiyi yayalım! Paylaş:

Lisans eğitimini İngilizce Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamlayan Ceren, mezun olduktan sonra kurumsal firmalarda çalışma hayatına başladı. Bütünsel iyilik haline olan tutkusuyla, geniş kitlelere iyi yaşam yolculuğunda ilham olmak istedi. 2018 yılında, alanında uzman kişilerin wellness dünyasındaki bilgi ve deneyimlerini paylaştığı KİK platformunu kurdu.